Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kaliski dumny ze swoich Kół Gospodyń Wiejskich

Redakcja
Jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich
Jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce - to książka, która prezentuje KGW z naszego regionu. Jak tłumaczy starosta Krzysztof Nosal, na naszym terenie jest ich aż 106 i są dumą powiatu kaliskiego.

Nie jest żadną tajemnicą, że różnego rodzaju organizacje, które zrzeszają kobiety, jakimi są między innymi koła gospodyń wiejskich – aktywnie i twórczo uczestniczą w życiu społecznym. Pielęgnują tradycje i jednocześnie budują nowy obraz naszego aktywnego społeczeństwa, śmiało sięgając po środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację planów i zamierzeń w swoich małych ojczyznach. Dzisiaj koła gospodyń nie tylko zrzeszają kobiety mieszkające na wsiach, ale mają też za zadanie kultywowanie tradycji regionalnych, rozwijanie różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, pomoc rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego.

Koła gospodyń wiejskich w powiecie kaliskim aktywnie współdziałają z samorządami, stowarzyszeniami, sołtysami oraz jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Pomagają przy organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych, dożynek, spotkań okolicznościowych, biorą udział w konkursach kulinarnych, prowadzą szkolenia z rękodzieła, haftu czy przygotowywania tradycyjnych potraw. Są to organizacje, które swoją działalnością wzbogacają tożsamość lokalną.

Ponad 100 kół w powiecie kaliskim

Na terenie powiatu kaliskiego zarejestrowanych i aktywnie działających jest 106 kół gospodyń wiejskich, z czego najwięcej, bo aż 19 znajduje się na terenie gminy Blizanów. Na podstawie danych zebranych z gmin, najstarszym kołem w powiecie kaliskim jest Koło Gospodyń Wiejskich w Liskowie, które powstało w 1902 roku z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego przy współpracy Marii Kurczewskiej. Pomimo 4-letniej potajemnej, szerokiej działalności społeczno-politycznej i kulturalnej Koła Ziemianek formalnie zostało ono zalegalizowane dopiero w 1906 roku. Innym udokumentowanym stażem kołem, jest założone w 1946 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierzbinie w gminie Mycielin, potwierdzeniem jest wpis do księgi z 1976 roku z okazji jubileuszu 30-lecia tego koła. Aktualnie najliczniejszym kołem aktywnie działającym w powiecie kaliskim jest Koło Gospodyń Wiejskich Mycielin, w skład którego wchodzi ponad 50 kobiet. Łącznie działające w powiecie kaliskim koła skupiają ponad 2000 gospodyń.

- Koła gospodyń wiejskich w powiecie kaliskim w grudniu 2016 roku obchodziły jubileusz 150-lecia istnienia. Ten piękny jubileusz świętowano podczas organizowanego przez powiat kaliski „Spotkania z tradycją”, które odbyło się w hotelu Kristoff w Łaszkowie. Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań dla pań z kół gospodyń wiejskich za ich wieloletnią pracę oraz działalność społeczną służącą rozwojowi oraz kształtowaniu tożsamości lokalnej w regionie kaliskim. Koła gospodyń wiejskich, pomimo wielu zmian obyczajowych oraz nieustannego zmierzania ku nowoczesności, przetrwały i w dalszym ciągu pozostają wierne tradycji i dzielnie realizują założone sobie cele. Cieszę się, że aktywne koła gospodyń wiejskich z powiatu kaliskiego, ich wyjątkowa działalność i historia zostaną zaprezentowane w tym albumie. Życzę miłej lektury - mówi starosta kaliski Krzysztof Nosal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto