Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie. Kaliszanie uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Powstanie Wielkopolskie. Kaliszanie uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego
Powstanie Wielkopolskie. Kaliszanie uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego Bartłomiej Hypki
W poniedziałek, 27 grudnia, kaliszanie upamiętnili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Hołd dla osób, które wyzwoliły Wielkopolskę uczczono złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci pod tablicą poświęconą bohaterom zwycięskiego zrywu przy ulicy Śródmiejskiej w Kaliszu.

W tym roku po raz pierwszy, 27 grudnia, rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzimy jako święto państwowe. Prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego w dniu 23 listopada, w budynku dawnego Hotelu Bazar w Poznaniu. To w tym miejscu, w grudniu 1918 roku w drodze do Warszawy wybitny pianista, mąż stanu Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które stanowiło impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Bardzo się cieszę, że po 103 latach jesteśmy w stanie świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To bardzo trudna karta w dziejach walki o polską niepodległość i trudna karta w dziejach Wielkopolski. Wielu powstańców oddało swoje życie za wolność - powiedział prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Przewodniczący Rady Miasta Kalisza dodaje, że to istotne, że powstanie wprowadzono do kalendarza świąt państwowych.

- Bardzo ważne, że rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stała się świętem ogólnopolskim. Powstanie Wielkopolskie często w naszym myśleniu umyka, często przypominamy o powstaniach, które się nie udały, a zapominamy o tym, które odniosło sukces - powiedział przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. - Ważne jest uczestnictwo Batalionu Pogranicznego, który stacjonował w Szczypiornie i brał udział w walkach o Nowe Skalmierzyce.

Powstanie Wielkopolskie - kiedy wybuchło i kto brał w nim udział?

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do walki o niepodległą Wielkopolskę ruszyli także mieszkańcy Prowincji Poznańskiej. 27 grudnia 1918 r. na granicy padły pierwsze strzały, polała się krew. W godzinach południowych podczas pełnienia patrolu granicznego na polu pod Boczkowem, zginął od kuli Grenzschutzu żołnierz I Batalionu Pogranicznego szeregowiec Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Czesław Radajewski również żołnierz I Batalionu został ciężko ranny. Zwłoki poległego przewiózł furmanką chłopską jego starszy brat do swojego mieszkania w Ostrowie.

Kalisz a Powstanie Wielkopolskie

Działania zbrojne powstania wielkopolskiego nie objęły Kalisza, mieszkańcy miasta jako ochotnicy zgłaszali się do I Batalionu Pogranicznego. Na czele oddziału, który włączył się do walk, stał Władysław Wawrzyniak. Żołnierze batalionu złożyli przysięgę w Kaliszu na placu św. Józefa, później walczyli na froncie południowym powstania.

Powstanie Wielkopolskie - przebieg walk

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta Poznania, które ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Powstanie Wielkopolskie - wydarzenia towarzyszące w Kaliszu

Ze względu na wprowadzenie dalszych obostrzeń dotyczących epidemii Covid-19, zaplanowane wydarzenia upamiętniające Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, zostały przeniesione do sieci i będą prezentowane online, na stronie www.kalisz.pl. Będą to: okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Kalisz, prezentacja wystawy, poświęconej 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, przygotowanej we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa", koncert dla Niepodległej „Słowa, które znaczą”, w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu. Realizacja nagrania - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto