Powszechny spis rolny 2020. W Kaliszu szukają rachmistrzów. Kto może nim zostać i ile da się zarobić?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Powszechny spis rolny 2020. W Kaliszu szukają rachmistrzów. Kto może nim zostać i ile da się zarobić?
Powszechny spis rolny 2020. W Kaliszu szukają rachmistrzów. Kto może nim zostać i ile da się zarobić? Pixabay
Prezydent Miasta Kalisza, który jednocześnie jest gminnym komisarzem spisowym, ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, związany z przeprowadzeniem powszechnego spisu rolnego w 2020 roku. Kto może zostać rachmistrzem i ile można zarobić?

Powszechny spis rolny w 2020 roku będzie przeprowadzany od 1 września do 30 listopada. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych.

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 roku.

Udział w powszechnym spisie rolnym jest obowiązkowy.

- Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego są obowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi - czytamy w projekcie ustawy o spisie rolnym.

Powszechny spis rolny - praca dla rachmistrzów

Kandydatem na rachmistrza terenowego w Kaliszu może być osoba pełnoletnia, zamieszkująca na terenie Miasta Kalisza, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie oraz nie skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Spełniający te warunki kandydaci na rachmistrza terenowego zobowiązani są do wzięcia udziału w szkoleniu obejmującym przekazanie informacji o: statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej, zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego, sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego.

Szkolenie kończy się egzaminem testowym przeprowadzanym przez osoby prowadzące szkolenie. Egzamin testowy polega na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności objętych szkoleniem. Kandydat na rachmistrza terenowego, który z egzaminu testowego uzyskał wynik co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi, jest wpisywany na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez Prezydenta Miasta Kalisza - gminnego komisarza spisowego. Kolejność na liście jest ustalana według liczby punktów uzyskanych z egzaminu testowego.Rachmistrza terenowego powołuje zastępca wielkopolskiego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z egzaminu testowego, kierując się kolejnością na liście kandydatów na rachmistrzów terenowych.

Powszechny spis rolny 2020. Ile może zarobić rachmistrz?

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu - jako zastępca wielkopolskiego wojewódzkiego komisarza spisowego - zawiera z rachmistrzem terenowym umowę zlecenia.Wynagrodzenie ustala się jako iloczyn stawki wynoszącej 37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, skutkujących prawidłowym spisaniem gospodarstwa rolnego.

Powszechny spis rolny 2020. Gdzie składać oferty na rachmistrza spisowego?

Oferta kandydata na rachmistrza terenowego powinna zawierać: kwestionariusz zgłoszeniowy kandydata na rachmistrza terenowego. W celu usprawnienia kontaktu Urząd Miasta Kalisza zwraca się z prośbą o podanie: numeru telefonu kontaktowego, adresu e-mail. Należy również przedłożyć oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe zawierające klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”, a także kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadane co najmniej średniego wykształcenia. W przypadku kandydatów nieposiadających obywatelstwa polskiego należy dołączyć dokumenty potwierdzające znajomość języka polskiego w mowie i piśmie.

Termin składania ofert upływa 8 lipca. Oferty, które wpłyną do Urzędu Miasta Kalisza po tym terminie nie będą rozpatrywane. W przypadku ofert wysłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.

Oferty można składać osobiście w Urzędzie Miasta Kalisza: przy Głównym Rynku 20 – w „Recepcji” Ratusza oraz przy ul. Kościuszki 1a – w „Punkcie przyjmowania i wydawania korespondencji” w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych” lub przesłać pocztą na adres:Urząd Miasta Kalisza Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Główny Rynek 20 62-800 Kalisz z dopiskiem na kopercie: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych”.

Więcej informacji na temat powszechnego spisu rolnego w 2020 roku można uzyskać na stronie internetowej spisrolny.gov.pl lub kontaktując się z Gminnym Biurem Spisowym dla Miasta Kalisza – nr tel. 62 7654404 lub 62 5049764.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie