Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj kaliskie pielęgniarki i położne sprzed dekad. Achiwum Państwowe zaprasza na wystawę online ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
22-letnia Barbara Samoć z d. Andrzejewska odbiera dyplom szkoły położnych w Warszawie 1 marca 1942 r.
22-letnia Barbara Samoć z d. Andrzejewska odbiera dyplom szkoły położnych w Warszawie 1 marca 1942 r. Ze zbiorów prywatnych Ryszarda Samocia z Kalisza
Archiwum Państwowe w Kaliszu prezentuje nową wystawą online "Pielęgniarki i położne w świetle archiwaliów". Została ona przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów oraz obchodów Roku Pielęgniarki i Położnej.

W czasie pandemii koronawirusa, gdy tak bardzo zauważalna jest rola i znaczenie personelu medycznego, obchodzony jest Rok Pielęgniarki i Położnej. Światowa Organizacja Zdrowia ustanawiając ten rok miała na względzie upamiętnienie 200. rocznicy urodzin Florence Nightingale, Brytyjki uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.

- Oddajemy hołd pielęgniarkom i położnym i dziękujemy im za ich zaangażowanie - powiedziała Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Wystawa obejmuje kilkadziesiąt skanów, większość pochodzi z naszego zasobu. Materiały pokazują historię kaliskich pielęgniarek i położnych w latach 1834-2009.

Pielęgniarstwo na ziemiach polskich do XIX w. opierało się na charytatywnej pracy zakonników (bonifratrzy) i sióstr zakonnych (szarytki, boromeuszki, franciszkanki). Na pielęgniarstwo pod kątem fachowości i konkretnej wiedzy medycznej zaczęto patrzeć dopiero w latach 30. XIX w. Jak tłumaczyła autorka wystawy, Anna Bastian-Zając, kiedyś kładziono duży nacisk na moralność. Akuszerka musiała dobrze się prowadzić i być osobą dyskretną.

- W przypadku porodu kobiety niezamężnej nie wolno jej było wypytywać o ojca dziecka - tłumaczyła Anna Bastian-Zając. - Był także kodeks karny. Kary dla akuszerek były dwojakiego rodzaju - zamknięcie w wieży np. 6 miesięcy za wywołanie porodu przedwczesnego. Ponadto akuszerka podlegała pokucie kościelnej. Ich obowiązkiem było powiadomienie policji w przypadku ujawnienia dzieciobójstwa, aborcji lub potajemnego porodu.

Po II wojnie światowej wobec braku wykwalifikowanych położnych zorganizowano w kraju 3-letnie szkoły położnicze, a od 1950 r. zakładano izby porodowe. Izby porodowe powoli zanikały wraz z rozwojem zaplecza szpitalnego. Praktycznie od lat 70. XX w. porody odbywają się w warunkach szpitalnych. W 1996 r. wprowadzono pierwsze w Polsce magisterskie studia położnicze na Akademii Medycznej w Lublinie.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto