Poznaj Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Blizanów. ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Archiwum KGW, GOK Blizanów, GBP w Blizanowie
Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce - to książka, która prezentuje KGW z naszego regionu. Znajdą się w niej między innymi członkinie Kół z terenu gminy Blizanów. Poznajcie prężnie działające Koła z tej gminy.

Gmina wiejska Blizanów ma powierzchnię 157 km2 i liczy 10 tysięcy mieszkańców. Jest to największa gmina wiejska powiatu kaliskiego. Ma typowo rolniczy charakter. Historia tych terenów sięga okresu kultury łużyckiej, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Do najciekawszych miejsc zalicza się piękne stare dwory: w Brudzewie, Jarantowie, Jastrzębnikach, Piotrowie, Warszówce, Żegocinie; kościoły rzymskokatolickie w Blizanowie, Rychnowie, Pamięcinie, Brudzewie, Lipe.

Poza tym podworskie parki w Brudzewie, Piotrowie i Jastrzębnikach, przydrożne kapliczki, stare chłopskie chaty w Piskorach oraz malownicza dolina rzeki Prosny sprawiają, że gmina ma swój niepowtarzalny charakter i jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym.

W północnej części gminy znajduje się kompleks leśny. Są to lasy z przeważającym drzewostanem sosnowym, bogate w grzyby i jagody. Stanowią one część Puszczy Pyzdrskiej - historycznej krainy geograficznej wyróżniającej się własną architekturą i cennymi walorami przyrodniczymi. Na terenie gminy znajdują się dęby - pomniki przyrody w wieku od 250 do 400 lat. Pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury działają trzy strażackie orkiestry dęte (Blizanów, Pruszków, Rychnów), zespół folklorystyczny „Kalina” i zespół wokalny „Dynamitki”.

W 2009 roku gmina została wyróżniona w rankingu „Europejska gmina, europejskie miasto” organizowanym przez „Dziennik”, otrzymała tytuł „Samorząd przyjazny biznesowi” w konkursie magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytutu Lokalnego Biznesu oraz certyfikat „Inwestor w kadry 2009” w ramach projektu EFS „Kapitał ludzki”. W 2010 roku otrzymała tytuł „Hit Wielkopolski 2009” za dynamiczny rozwój gminy, a w 2014 roku „Kryształowy Hit 2013” za wysoką efektywność działań w podnoszeniu jakości życia lokalnego społeczeństwa, w 2019 roku „Rubinowy Hit 2018 roku” za realizację programu „Gmina Blizanów przyjazna tworzeniu, rozwojowi i wspieraniu działalności organizacji pozarządowych, mających wpływ na integrację społeczności lokalnej i budowę społeczeństwa obywatelskiego”, w 2020 roku „Złoty Hit 2019 roku” za modelowe działania gminy na rzecz rozwoju wychowania przedszkolnego.

W placówkach na terenie gminy Blizanów znajduje się 405 miejsc dla przedszkolaków. W 2018 roku oddano do użytku nowo wybudowane Publiczne Przedszkole Samorządowe w Piotrowie, a w 2019 roku - w Blizanowie Drugim. Jest też Publiczne Przedszkole Samorządowe w Jankowie Pierwszym i Jastrzębnikach oraz Niepubliczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Jarantowie, prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Jarantów „Od przedszkolaka do żaka” w Jarantowie i Punkt Przedszkolny w Rychnowie, prowadzony przez Rychnowskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Jarantowskie stowarzyszenie prowadzi też dwa niepubliczne żłobki w Jarantowie i Jastrzębnikach.

- Szanowni Państwo. Od lat w naszej gminie aktywnie działają koła gospodyń wiejskich. Gospodynie włączają się w akcje charytatywne, organizację festynów, jak również przygotowują stoiska z tradycyjnymi potrawami podczas dożynek i reprezentują gminę w konkursach kulinarnych. Tradycyjnie członkinie kół świętują wspólnie ostatki połączone z Dniem Kobiet. Organizowane są dla nich także: warsztaty wyjazdowe, koncerty, spotkania dotyczące profilaktyki zdrowia, różnego rodzaju imprezy. Panie uroczyście obchodzą jubileusze działalności swoich kół. W 2016 roku świętowano: 50-lecie KGW Skrajnia Blizanowska oraz Skrajnia, a w 2017 roku - 50-lecie KGW Poklęków i Janków Pierwszy. Aktualnie w gminie działa 21 KGW (poza prezentowanymi tu także: Czajków, Dojutrów, Pawłówek, Skrajnia Blizanowska, Zagorzyn, Żerniki), a trzy - Rychnów, Jarantów, Brudzew - zawiesiły działalność. Pandemia uniemożliwia im rozwój i realizację pomysłów. Wierzę, że gdy tylko organizacja imprez będzie możliwa, ich działalność rozkwitnie. - mówi wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł.

KGW w gminie Blizanów

Koło Gospodyń Wiejskich w Wygankach istniało od lat 60. lub 70. XX wieku. Głównie staraniem jego członkiń w końcu lat 70. XX wieku zmieniono przydrożny krzyż przy zbiegu szosy Janków-Kalisz z traktem wiejskim. W latach 90. XX wieku zawiesiło swoją działalność i wznowiło ją w 2010 roku jako Klub Kobiet Niezależnych z przewodniczącą Lidią Konieczną (do dziś). Do nazwy KGW wróciło 6 grudnia 2013 roku. Aktualnie koło liczy 14 chętnych do działania członkiń, które bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie. Panuje u nich rodzinna, przyjacielska atmosfera. Wspólnie nie tylko gotują i pieką ciasta, ale też świętują, podróżują, spędzają czas wolny. Panie corocznie własnoręcznie przygotowują stoisko z potrawami na dożynki gminne. Gospodynie współpracują z gminą Blizanów, Ochotniczą Strażą Pożarną w Żernikach, sołectwem Wyganki, innymi kołami. Aktywnie uczestniczą w organizowaniu imprez charytatywnych oraz festynów z okazji Dnia Dziecka, które odbywają się na terenie gminy Blizanów. Pomagały przy organizacji dożynek gminnych w Żernikach w 2012 roku. Podczas I Gminnego Konkursu Kulinarnego Regionalnego Jadła i Trunków - dożynek gminnych w Brudzewie w 2014 roku ich nalewka wiśniowa zajęła 3. miejsce w kategorii regionalna nalewka lub napój, a za najciekawszą aranżację stoiska również 3. miejsce. W 2017 roku koło reprezentowało gminę na Miejsko-Powiatowym Dniu Dziecka nad zalewem Szałe. W 2019 roku było głównym organizatorem ostatek połączonych z Dniem Kobiet w Piotrowie. Działalność koła skupia się na zachowaniu lokalnej tradycji, ciągłości kulturowej i zwyczajów. Notka o KGW Wyganki (jak również: Jastrzębniki, Bogucice, Poklęków, Rychnów, Skrajnia, Szadek) znajduje się w książce Stanisława Małyszki „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi” (2013, 2018 - wyd. II uzup.).

Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Dębami” w Warszówce tworzy grupa kilkudziesięciu nowoczesnych, kreatywnych, zawsze uśmiechniętych i chętnych do działania kobiet. Od sześciu lat wzajemnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, inspirując się nawzajem do działania. Ich spotkania odbywają się w remizie strażackiej, a częstotliwość uzależniona jest od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu. To dla nich cudowny czas i odskocznia od codzienności. W stosunkowo krótkim okresie swojej działalności koło zorganizowało wiele inicjatyw. Pierwszą była organizacja w 2015 roku festynu z okazji Dnia Dziecka. Impreza ta bardzo się spodobała dzieciom i lokalnej społeczności i już na stałe zagościła w kalendarzach mieszkańców wioski. Poza tym regularnie organizują bale okolicznościowe, z których dochód przeznaczają na różne akcje charytatywne np. pomoc dla dzieci z Domu Dziecka lub wsparcie szpitali. W Koźminku 21 czerwca 2015 roku podczas V Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni ich chleb żytni na maślance zajął 3. miejsce w kategorii produkty i potrawy pochodzenia roślinnego, a nalewka malinowa również 3. miejsce w kategorii nalewka regionalna, natomiast konfitura pomidorowa w nowej odsłonie - 2. miejsce w kategorii nasze pomidory. Za aranżację stoiska panie otrzymały wyróżnienie. Gospodynie chętnie biorą udział w dożynkach gminnych i wycieczkach organizowanych przez gminę. Lubią wspólnie zwiedzać nowe miejsca, integrując się przy tym z innymi kołami. Na początku kwietnia 2020 roku koło włączyło się w pomoc służbom medycznym w związku z COVID-19. Panie przekazały na oddział kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny w Kaliszu środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki oraz płyny do dezynfekcji).

KGW w Poklękowie. W 1961 roku zawiązało się w Poklękowie Kółko Rolnicze, którego założycielem byli: Wincenty Przybylski, Józef Guźniczak i Czesław Laksander. Dało ono początek założenia w Poklękowie Koła Gospodyń Wiejskich 10 marca 1967 roku. Założycielką i pierwszą przewodniczącą koła, które zrzeszało 32 osoby, była Joanna Durajczyk. Pełniła ona swoją funkcję do 1973 roku. Po niej kolejno funkcję przewodniczącej pełniły: Joanna Guźniczak, Emilia Popiołek, Stanisława Sipka, Irena Wojtysiak i Teodozja Sipka, która przewodniczy kołu do dziś. Przed laty panie z powodzeniem urządzały kursy szycia, haftu, wyrobów dziewiarskich oraz gotowania i pieczenia, a także układania kwiatów. Z dużym zapałem organizowały również zabawy i majówki dla mieszkańców wsi, na których wszyscy świetnie się bawili i integrowali. 21 stycznia 2017 roku koło obchodziło uroczyście swoje 50-lecie. Nie zabrakło z tej okazji podziękowań, kwiatów, okolicznościowych statuetek i dyplomów, które wszystkim paniom wręczyli wójt Sławomir Musioł oraz Stanisław Niklas, dyrektor GOK-u w Blizanowie. Z okazji jubileuszu przygotowano również specjalną Kronikę Jubileuszową. Obecnie koło liczy 29 członkiń. Panie organizują wydarzenia na szczeblu gminnym, powiatowym czy wojewódzkim, m.in. bal parafialny, Dzień Kobiet, pokazy stołu wigilijnego, wyjazdy turystyczne i dożynki. Reprezentantki koła biorą również udział w różnego rodzaju wystawach, promocjach książek czy też podczas jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich w Poklękowie zostało wyróżnione i otrzymało statuetkę okolicznościową. Gospodynie przede wszystkim pogłębiają i wzmacniają relacje międzysąsiedzkie, aby wszystkim dobrze się żyło w ich małej społeczności w Poklękowie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Szadku zostało założone w 1970 roku. Przez pierwsze 10 lat przewodniczącą była Helena Biesiada. Kolejne dwa - Salomea Niedźwiedzka, a w latach 1982-1994 - Irena Filipowicz. Podobnie jak inne koła w tamtym czasie koło prowadziło szeroko rozwiniętą działalność szkoleniową, konkursową, turystyczną, kulturalną, charytatywną, usługową. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku wyraźnie zmniejszyła się liczba członkiń KGW. W latach 1994-2011 koło przestało działać. Reaktywowane zostało w kwietniu 2011 roku i jego przewodniczącą została Małgorzata Duleba, która pełni funkcję do dziś. W aktualnym zarządzie są także: sekretarz - Agnieszka Filipowicz i skarbnik - Iwona Włodarczyk. W 2012 roku koło reprezentowało gminę na X Świątecznych Spotkaniach z Tradycją, które odbyły się w Cekowie-Kolonii. W I Gminnym Konkursie Kulinarnym Regionalnego Jadła i Trunków w Brudzewie podczas dożynek gminnych w 2014 roku, ich strucel z kapustą zajął trzecie miejsce w kategorii „Regionalna potrawa pochodzenia roślinnego z ogórka, kapusty, pomidora”. Obecnie KGW liczy 18 członkiń kultywujących tradycje poprzedniczek. Przynależność do KGW jest dla pań odskocznią od pracy i stwarza możliwość rozwoju. Bycie razem daje im energię do działania w innych obszarach. Dzielą się swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym, wspierają się. Spotkania przy kawie, wspólne przygotowania potraw na konkursy kulinarne, zwiedzanie zabytków na wycieczkach oraz udział w dożynkach gminnych i innych imprezach jest dla nich rozrywką, integrującą środowisko wiejskie. Gospodynie współpracują z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną i radą sołecką przy organizacji zawodów sportowo-pożarniczych oraz imprez okolicznościowych.

Koło Gospodyń Wiejskich Skrajnia działa od 8 marca 1966 roku, a jego pierwszą przewodniczącą była Marianna Chenczke. Od 2005 roku funkcję przejęła od niej Anna Chenczke. W aktualnym zarządzie sekretarzem jest Sylwia Czajczyńska, a skarbnikiem - Lucyna Śniak. Obecnie koło kultywuje tradycje swoich mam i babć, rozszerzając je o nowe wyzwania, jakie niosą teraźniejsze czasy. Aktywnie uczestniczą w imprezach gminnych i powiatowych. Rozwijają się kulturalnie, uczestnicząc w wyjazdach warsztatowych, wycieczkach krajoznawczych, koncertach, przedstawieniach, integrując się przy tym z innymi kołami. W 2009 roku panie przygotowywały potrawy na VII Świąteczne Spotkania z Tradycją w Opatówku. W 2013 roku w hotelu Kristoff w Łaszkowie współorganizowały Dzień Kobiet dla ponad 400 członkiń KGW z terenu gminy Blizanów. Poza zespołem folklorystycznym „Kalina” z Blizanowa i kaliskim zespołem tanecznym „Sidewalk” wystąpili wtedy także akordeonista Mariusz Ambrożuk oraz znani wokaliści - Michał Wiśniewski i Krzysztof Antkowiak. Podczas II Gminnego Konkursu Kulinarnego Regionalnego Jadła i Trunków w ramach dożynek gminnych w 2015 roku ich zupa ze skrajniowskich pomidorów zajęła 3. miejsce w kategorii: „Regionalna potrawa pochodzenia roślinnego z ogórka, kapusty, pomidora”. W grudniu 2015 roku panie przygotowały stoisko na XIV Świąteczne Spotkania z Tradycją w hotelu Kristoff w Łaszkowie. Z okazji Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich wszystkie koła działające w powiecie kaliskim otrzymały wtedy statuetkę „Serce - Matkom Ojczyzny - Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe” przyznaną przez poseł Andżelikę Możdżanowską. W 2016 roku gospodynie ze Skrajni świętowały 50-lecie istnienia wspólnie z KGW Skrajnia Blizanowska.

Koło Gospodyń Wiejskich w Skrajni Blizanowskiej przy OSP założone zostało 18 grudnia 2018 roku. Przewodniczącą została Magdalena Stawikowska, która pełni tę funkcję do dziś. Na początku koło liczyło 19 członków, a aktualnie liczy 14 kobiet i 6 mężczyzn. KGW prowadzi działalność w budynku świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej Skrajnia Blizanowska. Panie żartują, że jak to na wsi: mąż należy do straży, a żona do KGW. Współpracują z druhami OSP, radą sołecką przy organizacji imprez: Dnia Kobiet dla mieszkanek wsi czy wioskowego Dnia Dziecka. Przygotowują wielkanocne palemki dla najmłodszych mieszkańców wioski, czy też wspólnie kolędują w okresie świątecznym. KGW bierze czynny udział w corocznych gminnych dożynkach, wystawiając namiot ze swojskimi smakołykami. Chętnie wyjeżdżają na koncerty sponsorowane przez gminę, ale sami również starają się dwa razy do roku wyjechać w jakieś piękne miejsce w Polsce. Aktywnie włączają się w organizację festynów charytatywnych bądź zbiórek pieniężnych dla chorych dzieci. Jeszcze przed oficjalną rejestracją, w grudniu 2017 roku gospodynie wraz z koleżankami z KGW Blizanówek i Łaszków oraz we współpracy z OSP Blizanów i Skrajnia Blizanowska zorganizowali akcję „Świąteczna paka dla super dzieciaka”. Paczki ze słodyczami i upominkami dla dzieci z Domu Dziecka w Kaliszu zostały wręczone przez strażaków, a dodatkową atrakcją był sam wóz strażacki oraz jego wyposażenie: możliwość posiedzenia w nim, włączenia sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz próba gaszenia pożaru z działka wodnego i szybkiego natarcia. Prace społeczne sprawiają członkom organizacji dużo satysfakcji, radości i zadowolenia.

Koło Gospodyń Wiejskich w Łaszkowie istniało już w latach 70. XX wieku. Reaktywowane zostało w 2012 roku, a oficjalnie zarejestrowało się w ARiMR w grudniu 2018 roku. To liczna wielopokoleniowa grupa 34 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn - od młodych ludzi, którzy dopiero tworzą własne gospodarstwa domowe, na doświadczonych seniorach kończąc. Przewodniczącą jest od początku Monika Skorupa. Członkowie koła biorą aktywny udział w lokalnych uroczystościach oraz w imprezach charytatywnych. Chętnie i z pełnym zaangażowaniem promują gminę na różnych imprezach regionalnych. Dążą do większej integracji, wychodząc z założenia, że razem można zdziałać więcej. Współpracują więc z gminą, radą sołecką, Stowarzyszeniem „Łaszków nad Prosną”. Korzystają z możliwości organizacji imprez w wigwamie w Łaszkowie. W grudniu 2017 roku gospodynie wraz z koleżankami z KGW Blizanówek i Skrajnia Blizanowska przy OSP oraz we współpracy z OSP Blizanów i Skrajnia Blizanowska zorganizowali akcję „Świąteczna paka dla super dzieciaka”, przekazując paczki podopiecznym Domu Dziecka w Kaliszu. W 2019 roku sołectwo Łaszków zajęło 6. miejsce w finale IV edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie - przyroda, kultura, tradycja” organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W pierwszym etapie konkursu należało przedstawić informację o sołectwie w formie folderu, promującego jego walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe, atrakcje i bazę turystyczną. Ponadto należało przedstawić propozycję potrawy regionalnej w postaci drugiego dania na ciepło z wykorzystaniem drobiu. Panie zaprezentowały pieczoną perliczkę z warzywami i mini kopytkami oraz deser - fondant z rogalikami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębnikach zostało utworzone w 1958 roku z inicjatywy Zofii Stareckiej. Panie działały w organizacjach zajmujących się gospodarstwem domowym już wcześniej, na początku XX wieku. W 1966 roku koło przestało istnieć, ale już w kolejnym roku się reaktywowało, dzięki wsparciu kółka rolniczego. Kursy, sprzedaż kurcząt, imprezy, uroczystości religijne, konkursy ogródków kwiatowych i warzywnych, wycieczki, prowadzenie wypożyczalni naczyń - tym zajmowały się panie przez kolejne lata. W 1986 roku działały trzy zespoły: produkcji rolnej i szkoleń, gospodarstwa domowego i zajmujące się tematyką zabaw i wycieczek. W „Świątecznych spotkaniach z tradycją” w 2005 roku koło zajęło czwarte miejsce w konkursie „Regionalne potrawy na Boże Narodzenie”. W 2009 roku panie obchodziły 50-lecie istnienia. W tym samym roku nową przewodniczącą została Angelika Noskowska, a od 2016 roku do dziś jest nią Monika Jędrzejak. W aktualnym zarządzie zastępcą przewodniczącej jest Marlena Krawczyk, kronikarzem - Monika Filipowicz, a skarbnikiem - Teresa Popiołek. Młode pokolenie gospodyń, poza kultywowaniem przejętych tradycji, stawia na rozwój aktywności fizycznej, organizując regularnie zajęcia nordic walking lub aerobiku. Współpracują z gminą, radą sołecką i OSP. Udzielały się podczas obchodów 800-lecia wsi w 2013 roku, kiedy to odbyły się dożynki gminne, a po pięciu latach - kolejne. W III Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni w Szwacinie w 2013 roku ich nalewka z czarnej porzeczki zajęła trzecie miejsce w kategorii nalewki regionalne, a przepisy ich trzech potraw znajdują się w folderze „Kulinarna spiżarnia krainy nocy i dni”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogucicach istniało już w latach 50. XX wieku. Jego pierwszą przewodniczącą była Stefania Adamek. KGW organizowało m.in. liczne imprezy okolicznościowe, wyjazdy, zabawy taneczne, a także kursy haftowania, gotowania i pieczenia. Brały także udział w konkursie na najbardziej atrakcyjny ogródek przydomowy. W 1996 roku koło zawiesiło działalność. Reaktywowano je w 2006 roku, a jego przewodniczącą jest do dziś Izabela Wąsiewicz. Panie spotykają się średnio raz w miesiącu, obchodzą swoje okrągłe jubileusze i wigilie. Wspólnie z koleżankami z sąsiednich kół wyjeżdżają na sztuki teatralne i wycieczki. Koło reprezentowało gminę podczas II Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni w 2012 roku w Szadku, gdzie zajęło trzecie miejsce za gołąbeczki boguckie w kategorii „Potrawa pochodzenia zwierzęcego” i za pralinki pomidorowe w kategorii „Nasze pomidory”. Podczas I Gminnego Konkursu Kulinarnego Regionalnego Jadła i Trunków w ramach dożynek gminnych w Brudzewie w 2014 roku ich „gruszkówka-bursztynówka” zajęła drugie miejsce w kategorii „Regionalna nalewka”, jak również za najciekawszą aranżację stoiska. W 2015 roku organizowały w sali OSP w Rychnowie ostatki połączone z Dniem Kobiet dla KGW z gminy. W XV Świątecznych Spotkań z Tradycją w Bursztynowym Dworze w Niedźwiadach w 2017 roku otrzymały wyróżnienie. W 2018 roku przygotowały potrawy dla delegacji z Naddniestrza. Są otwarte na mieszkańców swojej wsi, organizując ogniska z biesiadą, wycieczki, a zimą kuligi. Rozumieją się pomimo różnic wiekowych i mają nadzieję, że kolejne pokolenia będą kultywować ich tradycje. Ich mottem są słowa Alberta Einsteina - „Najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze”. A warto dodać, że pięć, spośród 11 pań Zespołu Wokalnego „Dynamitki”, należy do KGW.

Koło Gospodyń Wiejskich w Żegocinie powstało w latach 70. XX wieku. Pierwszą przewodniczącą była Krystyna Wawrzyniak. Na przestrzeni kolejnych lat kołu przewodniczyły kolejno: Mirosława Krywult i Maria Guźniczak. Obecnie tworzy je 40 kobiet i jeden mężczyzna. W skład zarządu wchodzą: przewodnicząca - Agata Janiszewska, jej zastępca - Arleta Krywult, sekretarz - Anna Frelicka i skarbnik - Karolina Janiszewska. Koło w swych szeregach skupia członkinie z różnych przedziałów wiekowych, co pozwala na harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością. Gospodynie godnie reprezentują swoją miejscowość oraz gminę na wszystkich uroczystościach gminnych i powiatowych, przygotowując mnóstwo pysznych potraw regionalnych, ciast oraz nalewek, które są nieodłączną jego wizytówką. Podczas I Gminnego Konkursu Kulinarnego Regionalnego Jadła i Trunków w ramach dożynek gminnych w Brudzewie w 2014 roku ich kapusta kiszona w kołderce zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Regionalna potrawa pochodzenia roślinnego z ogórka, kapusty, pomidora”. Koło uczestniczyło w I Turnieju Kół Gospodyń Południowej Wielkopolski w skansenie w Oddziale Literackim Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej - Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie we wrześniu 2018 roku. W grudniu 2018 roku reprezentowało gminę podczas XVI Świątecznych Spotkań z Tradycją w Liskowie. Panie chętnie włączają się w organizację i uczestniczą w corocznych obchodach Dnia Kobiet oraz spotkaniu opłatkowym. Udzielają się w życiu społeczno-kulturowym swojej wsi, organizując Dzień Dziecka, a także spotkania integracyjne z grillowaniem dla wszystkich mieszkańców. Z przyjemnością wyjeżdżają na wycieczki krajoznawczo-turystyczne.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipem powstało około 1960 roku i jego przewodniczącą przez następne ćwierć wieku była Salomea Sztylka. Obecnie istniejące koło w Lipem - jako stowarzyszenie - rozpoczęło swoją działalność w maju 2011 roku. Inicjatorami jego utworzenia byli Marzena Błażejak i Krzysztof Bączkiewicz, a na przewodniczącą wybrano Katarzynę Kaszubę. Koło zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, otrzymując osobowość prawną. Podczas I Gminnego Konkursu Kulinarnego Regionalnego Jadła i Trunków w ramach dożynek gminnych w Brudzewie w 2014 roku ich gołąbki z trzema farszami zajęły drugie miejsce w kategorii „Regionalna potrawa pochodzenia roślinnego z ogórka, kapusty, pomidora”. Tydzień później koło reprezentowało gminę Blizanów, otrzymując wyróżnienie w konkursie kulinarnym „Moje gołąbki” w czasie Regionalnych Spotkań z Żywnością Tradycyjną i Ekologiczną „Na Pograniczu Kultur” w Gospodarstwie Agroturystycznym „Karczma Kaliska”. Koło obecnie liczy 33 członków. Panie uczestniczyły w I Turnieju Kół Gospodyń Południowej Wielkopolski w skansenie w Oddziale Literackim Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej - Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie we wrześniu 2018 roku. Corocznie wystawia swoje regionalne produkty kulinarne podczas dożynek gminnych. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie wsi: radą sołecką i parafialną, a szczególnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Lipem, a strażacy przekazali KGW kuchnię i zaplecze kuchenne do użytkowania, natomiast w remizie KGW ma swoją siedzibę. Często też koło korzysta z pomocy niesionej przez strażaków, gdy istnieje potrzeba wykonywania cięższych prac fizycznych. Współpraca ta rozwija integrację mieszkańców wsi Lipe oraz Lipe Trzecie i Dębniałki, którzy to również należą do tego koła.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowie Pierwszym powstało z inicjatywy Stanisława Wojterskiego i Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Kaliszu 18 listopada 1964 roku. W latach transformacji ustrojowej na kilka lat zawiesiło działalność. Reaktywowane 4 marca 2014 roku. W II Gminnym Konkursie Kulinarnym Regionalnego Jadła i Trunków podczas dożynek gminnych w Blizanowie w 2015 roku wystawiona przez panie pomidorowa potrawka z baraniną zajęła pierwsze miejsce. Gospodynie reprezentowały gminę podczas XIII Świątecznych Spotkań z Tradycją w Dzierzbinie Kolonii w grudniu 2015 roku. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie kilkakrotnie prowadziły zbiórki żywności na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. W 2017 roku obsługiwały stoiska kulinarne: 18 czerwca podczas Powiatowego Święta PSL w Blizanowie, a 9 lipca podczas Pikniku Motocyklowego „Dla Mateusza Spieszmy z Pomocą”. W lipcu 2017 roku KGW świętowało jubileusz 50-lecia działalności. W 2018 roku panie współorganizowały spotkanie ostatkowe, połączone z gminnymi obchodami Dnia Kobiet, a w 2019 roku - dożynki gminne. Podczas VIII Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni w 2018 roku w Opatówku Gospodynie zajęły pierwsze miejsce za baraninę w pomidorach w kategorii „Nasze pomidory”, a w kategorii „Ciasta i desery tradycyjne” otrzymały wyróżnienie za skubańca. W IX Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni w 2019 roku podczas dożynek powiatowych w Żelazkowie zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Nasze pomidory” za jagnięcinę w pomidorach. W 2019 roku wygrały w powiecie kaliskim plebiscyt „Głosu Wielkopolskiego” na najlepsze koło gospodyń wiejskich.

Koło Gospodyń Wiejskich w Blizanówku ma swoją wieloletnią historię, jednak miało 20-letnią przerwę. W obecnej formie działa od niemal pięciu lat. Pomysł na powrót do tradycji i korzeni oraz rozpoczęcie na nowo historii KGW Blizanówek pojawił się na początku 2016 roku. Zrzesza obecnie 40 osób. Oczywiście największą część koła stanowią panie, ale członkami jest też 10 panów. Od momentu założenia funkcję przewodniczącej pełni nieprzerwanie Justyna Przybył. Koło łączy kreatywne i przebojowe młode kobiety, które są bardzo zaangażowane i wykazują się dużą aktywnością w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Promują kulturę regionu oraz ideę życia w nowoczesnej wspólnocie wiejskiej. Starają się przy tym łączyć tradycję z obecnymi trendami, nieco przełamując stereotyp KGW. Doskonale radzą sobie w kuchni oraz sprawdzają się jako organizatorki na lokalnych imprezach dla mieszkańców Blizanówka i całej gminy. Regularnie biorą czynny udział w dożynkach gminnych, obchodach Dnia Dziecka, festynach charytatywnych. Organizowały imprezę z okazji Dnia Kobiet w 2020 roku, która nie przeszła bez echa w gminie Blizanów. Pamiętają również o swoich poprzedniczkach, które odwiedzają przed Bożym Narodzeniem z paczkami świątecznymi. Promują aktywny i zdrowy tryb życia. Razem podróżują po Polsce, poznając lokalne tradycje. Uczęszczają także na warsztaty z tańców solo-latino, organizują wycieczki rowerowe, a zimą hartują ciała i jeżdżą do Gołuchowa na popularne ostatnimi czasy morsowanie. Wspierają również wiele akcji charytatywnych i pomagają w organizacji festynów. W ich działalności ważne miejsce zajmuje dobra współpraca z władzami gminy oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Blizanowie. W 2020 roku koło zajęło 1. miejsce w ogólnopolskim finale plebiscytu Mistrzowie Agro w kategorii KGW.

Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Rychnowie Kolonii sięgają 1 maja 2008 roku. Wówczas powołano je z inicjatywy Ewy Prus, która została również pierwszą przewodniczącą i pełniła tę funkcję do 2012 roku. Potem, do roku 2019, stery przejęła Arleta Janczak. Od 2019 roku funkcję przewodniczącej KGW pełni Aldona Grzelak. KGW od 2019 roku jest zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Koło liczy 23 członkinie. Skupia kobiety, które mają potrzebę integracji, wymiany doświadczeń i pracy na rzecz lokalnego środowiska. Koło uczestniczyło w imprezach organizowanych przez gminę Blizanów, m.in. w dożynkach gminnych i powiatowych, gminnych wigiliach, podsumowaniu pleneru malarskiego, gminnych obchodach Dnia Kobiet oraz wycieczkach organizowanych przez GOK w Blizanowie. Działa też na rzecz parafii w Rychnowie, uczestnicząc w obchodach świąt i uroczystości. Panie aktywnie spędzają czas na wycieczkach integracyjnych. W 2014 roku wzięły udział w IV Festiwalu Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni zorganizowanym przez Stowarzyszenie LGD7 - Kraina Nocy i Dni. Zajęły wówczas pierwsze miejsce w kategorii „Regionalne produkty i potrawy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego”. W 2016 roku gospodynie uczestniczyły w forum „Kobiety gospodarne i wyjątkowe” zorganizowanym przez posłankę Angelikę Możdżanowską, gdzie za wkład włożony w funkcjonowanie lokalnej społeczności otrzymały statuetkę „Serce - Matkom Ojczyzny - Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”. Przynależność do koła to okazja do bliższego poznania się, integracji oraz wymiany doświadczeń, a także rozwoju. Panie lubią ze sobą przebywać i podejmować działania na rzecz lokalnego środowiska.

Zobacz także:

Stan budowy na sierpień 1975 r.

Hotel Orbis "Prosna" w Kaliszu. 44 lata temu obiekt otwarto ZDJĘCIA

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Opatówek pielęgnują lokalną...

36 pań z Żanetą  Pławiak-Baś na czele zaczęło działać w Czempiszu w 2016 r. Oficjalnie Koło powstało dwa lata później.  Od początku KGW współpracuje z  Fundacją Dorzecze Prosny organizując w Czempiszu Wiejski Klub Tańca i Taboru Kaliskiego. Główną ideą tego wydarzenia jest zebranie rozrzuconych po kraju i świecie wszystkich sympatyków muzyki wsi. KGW przyjmowało już gości z Austrii, Niemiec i Anglii. Wiejski Klub Tańca to inicjatywa OSP Czempisz i KGW Czempisz-Zaleśna. Do współpracy włączyły się też Wiejskie Kluby Tańca, działające w całej Polsce oraz kilka kapel. Jak tłumaczy KGW Czempisz, choć inicjatywa jest młoda, to nawiązuje do tradycji.
Bez wątpienia paniom z Czempisza wyobraźni i chęci nie brakuje. Kolejną ich inicjatywą jest objazdowy bal maskowy. Grano wówczas i śpiewano pod domami, na podwórkach i przed sklepami, odwiedzając miejsca,w których mieszkali lub mieszkają słynni muzykanci. Tradycją w Czempiszu są też kuligi dla mieszkańców sołectwa Czempisz-Zaleśna, a po nim ognisko integracyjne. KGW organizowało też spotkanie świąteczne, dekorowało choinki pod strażnicą OSP, i stroiło wieś na dożynki. KGW pomaga też przy organizacji imprez gminnych. Przy współpracy  z Fundacją Dorzecze Prosny KGW stworzyło internetowy spektakl z udziałem dzieci z Czempisza i Gminy Brzeziny pt. „Nie z tej bajki”. Gospodynie z Czempisza uczestniczyły również w obchodach święta „wdzięczni Polskiej Wsi” w Bralinie. Odebrały tam z rąk premiera pamiątkowy medal za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Przewodniczaca KGW ma na swoim koncie występ w kuchni programu „Pytanie na śniadanie”. 
KGW może pochwalić się też udziałem w wielu konkursach. Ma na swoim koncie m.in. kilka konkursów fotograficznych, gdzie otrzymywało nagrody i wyróżnienia.

Poznajcie Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brzeziny. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bilans polskiej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Turcji.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie