Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brzeziny. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
36 pań z Żanetą  Pławiak-Baś na czele zaczęło działać w Czempiszu w 2016 r. Oficjalnie Koło powstało dwa lata później.  Od początku KGW współpracuje z  Fundacją Dorzecze Prosny organizując w Czempiszu Wiejski Klub Tańca i Taboru Kaliskiego. Główną ideą tego wydarzenia jest zebranie rozrzuconych po kraju i świecie wszystkich sympatyków muzyki wsi. KGW przyjmowało już gości z Austrii, Niemiec i Anglii. Wiejski Klub Tańca to inicjatywa OSP Czempisz i KGW Czempisz-Zaleśna. Do współpracy włączyły się też Wiejskie Kluby Tańca, działające w całej Polsce oraz kilka kapel. Jak tłumaczy KGW Czempisz, choć inicjatywa jest młoda, to nawiązuje do tradycji.
Bez wątpienia paniom z Czempisza wyobraźni i chęci nie brakuje. Kolejną ich inicjatywą jest objazdowy bal maskowy. Grano wówczas i śpiewano pod domami, na podwórkach i przed sklepami, odwiedzając miejsca,w których mieszkali lub mieszkają słynni muzykanci. Tradycją w Czempiszu są też kuligi dla mieszkańców sołectwa Czempisz-Zaleśna, a po nim ognisko integracyjne. KGW organizowało też spotkanie świąteczne, dekorowało choinki pod strażnicą OSP, i stroiło wieś na dożynki. KGW pomaga też przy organizacji imprez gminnych. Przy współpracy  z Fundacją Dorzecze Prosny KGW stworzyło internetowy spektakl z udziałem dzieci z Czempisza i Gminy Brzeziny pt. „Nie z tej bajki”. Gospodynie z Czempisza uczestniczyły również w obchodach święta „wdzięczni Polskiej Wsi” w Bralinie. Odebrały tam z rąk premiera pamiątkowy medal za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Przewodniczaca KGW ma na swoim koncie występ w kuchni programu „Pytanie na śniadanie”. 
KGW może pochwalić się też udziałem w wielu konkursach. Ma na swoim koncie m.in. kilka konkursów fotograficznych, gdzie otrzymywało nagrody i wyróżnienia.
36 pań z Żanetą Pławiak-Baś na czele zaczęło działać w Czempiszu w 2016 r. Oficjalnie Koło powstało dwa lata później. Od początku KGW współpracuje z Fundacją Dorzecze Prosny organizując w Czempiszu Wiejski Klub Tańca i Taboru Kaliskiego. Główną ideą tego wydarzenia jest zebranie rozrzuconych po kraju i świecie wszystkich sympatyków muzyki wsi. KGW przyjmowało już gości z Austrii, Niemiec i Anglii. Wiejski Klub Tańca to inicjatywa OSP Czempisz i KGW Czempisz-Zaleśna. Do współpracy włączyły się też Wiejskie Kluby Tańca, działające w całej Polsce oraz kilka kapel. Jak tłumaczy KGW Czempisz, choć inicjatywa jest młoda, to nawiązuje do tradycji. Bez wątpienia paniom z Czempisza wyobraźni i chęci nie brakuje. Kolejną ich inicjatywą jest objazdowy bal maskowy. Grano wówczas i śpiewano pod domami, na podwórkach i przed sklepami, odwiedzając miejsca,w których mieszkali lub mieszkają słynni muzykanci. Tradycją w Czempiszu są też kuligi dla mieszkańców sołectwa Czempisz-Zaleśna, a po nim ognisko integracyjne. KGW organizowało też spotkanie świąteczne, dekorowało choinki pod strażnicą OSP, i stroiło wieś na dożynki. KGW pomaga też przy organizacji imprez gminnych. Przy współpracy z Fundacją Dorzecze Prosny KGW stworzyło internetowy spektakl z udziałem dzieci z Czempisza i Gminy Brzeziny pt. „Nie z tej bajki”. Gospodynie z Czempisza uczestniczyły również w obchodach święta „wdzięczni Polskiej Wsi” w Bralinie. Odebrały tam z rąk premiera pamiątkowy medal za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Przewodniczaca KGW ma na swoim koncie występ w kuchni programu „Pytanie na śniadanie”. KGW może pochwalić się też udziałem w wielu konkursach. Ma na swoim koncie m.in. kilka konkursów fotograficznych, gdzie otrzymywało nagrody i wyróżnienia. Archiwum Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brzeziny
Powstała książka, prezentująca Koła Gopodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Jednym z jej partnerów jest gmina Brzeziny. To tutaj prężnie działa 14 Kół, które mają czym się pochwalić. Poznajcie KGW z gminy Brzeziny.

Nasza gmina położona jest na południu powiatu kaliskiego i województwa wielkopolskiego. Graniczy z powiatami ostrowskim, ostrzeszowskim i sieradzkim, czyli tym samym z województwem łódzkim. Powierzchnia naszej gminy to ok. 127 km2, z czego blisko 40% stanowią lasy. Ich obecność oraz licznie występujące stawy i cieki wodne stwarza potencjał turystyczny gminy i wyznacza przyszłe kierunki rozwoju.

Funkcję wójta gminy Brzeziny pełnię od 23 listopada 2018 r. Wcześniej pracowałem jako nauczyciel w ZS nr 3 w Ostrzeszowie i w Gimnazjum w Brzezinach. W latach 2008-2018 zajmowałem się chowem fermowym drobiu. Działam w samorządzie terytorialnym od momentu jego utworzenia czyli od 1990 roku. Byłem radnym Rady Gminy Brzeziny I i IV kadencji oraz Radnym Rady Powiatu Kaliskiego I kadencji. Stąd znam bardzo dobrze lokalną społeczność i wiem, że bardzo dobrze się z nią współpracuje. Gminę Brzeziny tworzy 19 sołectw, w większości których aktywnie działają jednostki OSP, a przede wszystkim Koła Gospodyń wiejskich.

Obecnie gmina Brzeziny ma czym się pochwalić. Prowadzimy szereg inwestycji infrastrukturalnych. W latach 2019-2020 została rozpoczęta i zakończona inwestycja 30-lecia – rozbudowa i przebudowa nowej oczyszczalni ścieków w Brzezinach wraz z rozbudową kanalizacji sanitarnej na kwotę ok. 13,5 mln zł. Trwa też realizacja największej inwestycji na drogach gminnych, a mianowicie przebudowa dróg gminy na odcinku Czempisz-Zaleśna-Pieczyska-Zagórna-Ostrów Kaliski na długości 9,5 km.

Zobacz także:

Bartas Szymoniak - muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, w latach 2008-2015 wokalista zespołu Sztywny Pal Azji. Finalista IV edycji "Idola". Obecnie prowadzi karierę solową. Tutaj podczas występu w ostrowskim amfiteatrze

Bartas Szymoniak świętuje dziś urodziny. Z Kalisza pochodzi ...

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie wzniesiony w 1754 r. z fundacji Ignacego Zaremby z Kalinowy i księdza Jana Brańskiego proboszcza w Liskowie. W kościele we wielkim ołtarzu znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny, malowany na drzewie, który przedstawia u góry Najśw. Pannę wśród Aniołów u dołu zaś 12 Apostołów, stojących nad otwartym grobem. Suknia kuta ze srebrnej blachy i srebra, wyzłacana korona to elementy, które zdobią ten obraz. Ludność okoliczna uważa go za cudowny, przechowując we wdzięcznej pamięci doznane tu łaski.

Dane kontaktowe:
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie
62-850 Lisków, Strzałków 64
tel. 62 763 40 19
e-mail : parafia@strzalkow.pl
www.parafia.strzalkow.pl

Pomysł na majówkę. Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliski...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto