Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA,WIDEO]

Paulina Jęczmionka
Przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu odsłonięto tablicę epitafijną
Przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu odsłonięto tablicę epitafijną
W niedzielę, w dniu rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu odsłonięto tablicę epitafijną. W hołdzie ofiarom katastrofy kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele poznańskiego Stowarzyszenia Katyń, Związku Sybiraków, Instytutu Pamięci Narodowej, "Solidarności" oraz władze miasta i województwa.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy była poprzedzona mszą świętą w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Zgromadziło się na niej kilkaset osób. Udział wzięli także przedstawiciele władz samorządu i związków zawodowych oraz cztery poczty sztandarowe. Kazanie rozpoczęło się wspólnym powtórzeniem Dekalogu.

Zobacz film: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

- Ojczyzna to zbiorowy obowiązek, który domaga się ofiary - mówił w kazaniu ks. Paweł Pacholak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. - Rok temu Bóg zażądał ofiary najwyższej - krwi. Ale chyba nikt nie ma wątpliwości, dlaczego tych 96 wybitnych Polaków wybrało się w podróż do Katynia. Czyż nie ruszyli, by świadczyć o prawdzie, o strasznym katyńskim ludobójstwie? Teraz my musimy obudzić się z marazmu i bronić tego, co znaczą słowa Bóg, honor, ojczyzna. Musimy walczyć o prawdę dotyczącą tego, co stało się rok temu.

Po mszy świętej tłum wiernych przeszedł pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Umieszczono ją na granitowej płycie będącej podparciem pomnika Ofiar Katynia i Sybiru. Autorem pamiątkowej tablicy jest rzeźbiarz Robert Sobociński.

- Ci wybitni Polacy w obowiązku patriotycznym i w odruchu serc lecieli rok temu do Katynia, by oddać hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa - mówił tuż przed odsłonięciem tablicy Tadeusz Potocki, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu. - Ich śmierć była tak samo niespodziewania, jak ta oficerów z Kozielska. Dziś więc słowo Katyń ma podwójne znaczenie. Niech więc ta tablica będzie trwałym upamiętnieniem tragedii, świadectwem wdzięczności i pamięci.

Zobacz film: W Koninie zapalili 96 zniczy

Kwiaty pod tablicą złożyli m.in.: wojewoda wielkopolski Piotr Florek, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange, dyrektor poznańskiego IPN Rafał Reczek, przedstawiciele związków kombatanckich, Rodzin Katyńskich oraz Forum Młodych PiS.

Uroczystość była najważniejszym punktem obchodów związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej w Poznaniu. Wcześniej ulicami miasta przebiegł półmaraton imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.

A tuż po nim bp. Zdzisław Fortuniak odprawił w katedrze poznańskiej mszę św. w intencji ofiar. Jeszcze dziś przez Poznań ma przejść marsz pod hasłem "Smoleńsk - Pamiętamy".

Zobacz film: Koło. Uczcili ofiary Smoleńska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań - Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA,WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto