Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w policji. - U nas nie ma rutyny. Każdy dzień jest inny - mówi Małgorzata Barska. Nie trzeba być zaraz po szkole

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– Mamy tak szeroki zakres zadań, że z każdym rodzajem wykształcenia zapraszamy do Policji. Każdy może znaleźć swoje miejsce – zachwala podinspektor Małgorzata Barska Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc przystąpić do rekrutacji? Na co można liczyć w tej pracy?

Praca w policji. Tor przeszkód w Zielonej Górze

W każdą środę w sali akrobatycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Urszuli 22 w Zielonej Górze kandydaci do służby w Policji ćwiczą pod okiem policyjnych instruktorów na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Można przyjść i sprawdzić swoją sprawność. Ogłoszenia o rekrutacji do lubuskich komend pojawiają się dość często.

– Policjantem może zostać każdy, kto jest we względnie dobrej kondycji fizycznej, ma polskie obywatelstwo i nie był karany – mówi o podstawowych wymaganiach podinspektor Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. – Ze względu na zdania, jakie mamy w służbie, musi to być osoba sprawna fizycznie. Sprawność jest sprawdzana w procesie rekrutacji – kandydat przystępuje do testu sprawności fizycznej.

Do pokonania jest osiem przeszkód w czasie krótszym niż 1 minuta i 41 sekund. Dla kobiet i mężczyzn są takie same reguły. W każdą środę można w Zielonej Górze sprawdzić, jak ten tor przeszkód wygląda i nauczyć się technik ich pokonywania.

Podczas rekrutacji kandydat zdaje również test psychologiczny i rozmawia z policyjnym psychologiem. – Policjant dostaje do ręki broń, musimy zagwarantować, że będzie to osoba, która będzie potrafiła w różnych stresujących sytuacjach właściwie zareagować, stąd konieczność badania psychologicznego – wyjaśnia dalej M. Barska.

Praca w Policji. Wykształcenie

Aby starać się o pracę w policji, nie trzeba być zaraz po szkole średniej. – Dwa lata temu zatrudniono 42-latka, co jest dowodem, że jest to praca nie tylko dla młodych. Zachęcamy osoby, które już są na rynku pracy, aby zastanowiły się nad możliwością służby w policji. Policja to firma, której nikt nie zlikwiduje, my nie zbankrutujemy. Ponadto, jesteśmy traktowani preferencyjnie chociażby przy braniu kredytów, zdolność kredytowa jest na pewno większa niż pracowników innych dziedzin, nie tylko z racji wysokości pensji, ale właśnie dlatego, że gwarantowana jest ciągłość zatrudnienia.

Nie trzeba mieć studiów, ani zdanej matury, tylko wykształcenie średnie.

– Policja ma tak szeroki zakres zadań, że z każdym rodzajem wykształcenia zapraszamy w nasze szeregi. Każdy może znaleźć swoje miejsce. Jeśli przychodzi do policji prosto po szkole średniej, bo tak naprawdę, to jest warunkiem, nie jest potrzebna matura ani studia. Po szkole zdobywamy zawód policjanta – tłumaczy M. Barska. – Mamy okazję uczestniczyć w różnych szkoleniach i zdobyć różne kwalifikacje, np. zostać pirotechnikiem, technikiem kryminalistyki, przewodnikiem psa, instruktorem strzelectwa, nurkiem. Najróżniejsze rzeczy można robić, będąc policjantem.

Praca w Policji. Zakres zadań

Podinspektor Małgorzata Barska podkreśla, że zakres policyjnych zadań jest szeroki i mocno się rozwija. Np. w ostatnim roku powstało specjalne biuro ds. zwalczania cyberprzestępczości. – Od kilku lat widzimy, że przestępczość przenosi się do sieci. Funkcjonariusze w tym biurze zarabiają więcej niż w pozostałych służbach, do tej formacji jest także skrócona ścieżka rekrutacji. Zależy nam na fachowcach od informatyki, specjalistach od sieci internetowych. Niestety, ta przestępczość będzie się rozwijać – tłumaczy.

Również w Zielonej Górze są różne możliwości pracy w policji. Policjanci pracują w patrolach prewencyjnych, w ruchu drogowym, są przewodnikami psów służbowych. Są także funkcjonariusze w służbach kryminalnych, którzy na co dzień nie noszą munduru.

- To oprócz policjantów operacyjnych również dochodzeniowcy, którzy zgromadzone na miejscu przestępstwa ślady i dowody przekładają na materiały procesowe, które umożliwiają skierowanie przez prokuratora sprawy do sądu. Tam są potrzebne osoby, które mają zmysł analityczny. Potrafią analizować zebrane w postępowaniu informacje – dodaje podinsp. Barska.

Ponadto, polscy policjanci jeżdżą też na misje organizowane przez ONZ, czy Unię Europejską. Zdobywają doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku.

– Służba w Policji, to praca, która nie powoduje rutyny. U nas zawsze dzieje się coś innego. Co ważne, jesteśmy służbą i to niesie konkretne wymagania. Nie możemy pracować z zegarkiem w ręku, od 8 do 16. Jest to pewne obciążenie, ale w zamian za to, na emeryturę możemy przejść po 25 latach – tłumaczy rzeczniczka miejskiej komendy. – Po tym czasie możemy odejść na emeryturę i ewentualnie robić coś innego, rozwijać się w innych kierunkach czy korzystać z tego doświadczenia. Policjanci, będąc na emeryturze wykorzystują wiedzę i umiejętności zdobyte podczas służby.

Praca w Policji. Pensje

Zachętą do pracy w policji jest też pensja. Osoba przed 26 rokiem zarabia miesięcznie prawie 5 tys. zł netto. Po 26 roku życia – ponad 4,5 tysiąca netto. – To pensje zaraz po kursie podstawowym, te zarobki później rosną. Oprócz tego są różne dodatki służbowe, nagrody, trzynasta pensja, dodatki do wypoczynku, mundurówka, dodatkowych pieniędzy zbierze się kilka tysięcy w roku – wylicza podinsp. M. Barska

Wymagania, które trzeba spełnić:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca w policji. - U nas nie ma rutyny. Każdy dzień jest inny - mówi Małgorzata Barska. Nie trzeba być zaraz po szkole - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto