Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w upały. Jakie prawa ma pracownik?

Redakcja
Zobacz, co powinien zapewnić szef, kiedy temperatura za oknem ...
Zobacz, co powinien zapewnić szef, kiedy temperatura za oknem ... archiwum MM
Upał w pracy - zobacz, co powinien zapewnić szef, kiedy temperatura za oknem bije kolejne rekordy.

UPAŁ W PRACY [PRAWA PRACOWNIKA]

Prawo jest po stronie pracujących w tych ciężkich warunkach. - Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, każdy pracodawca ma obowiazek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - mówi Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy OIP w Poznaniu.

W trakcie upałów troska o higienę pracy powinna być zwiększona, ponieważ w tym czasie zdrowie i życie pracowników narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Mogą zdarzyć się osłabienia i omdlenia, a skwar może spowodować udar słoneczny. Dlatego pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia w tym czasie zimnych napojów w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Upał w pracy: szef musi zapewnić napoje

- Jeżeli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni, przy tempeteraturze powyżej 25 st. C oraz w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C, pracodawca musi zapewnić im także napoje - wyjaśnia Jacek Strzyżewski.

Woda jest jednak potrzebna nie tylko do picia. Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych.
- Przepisy zobowiązują go do zapewnienia każdemu pracownikowi co najmniej 90 litrów wody dziennie - stwierdza rzecznik.

Upał w pracy: klimatyzacja, przerwy...

**
Wyjątkowe prawa przysługują również osobom wykonującym swoją pracę w pomieszczeniach zamkniętych. - Urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być sprawne i regularnie czyszczone - mówi Jacek Strzyżewski. - Pracodawca powinien również zabezpieczyć okna i świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem na przykład przez założenie rolet.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pracodawca w czasie upałów zarządzał w tym czasie np. więcej przerw w trakcie pracy.

- Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by pracodawcy skracali czas pracy w czasie upałów. Mogą też wprowadzać dodatkowe przerwy - twierdzi rzecznik. - Powinni oni jednak pamiętać, że w takich sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca powinien szczególnie zatroszczyć się o kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także o osoby niepełnoletnie. Prawo zakazuje zatrudniania młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza - 65 procent.

A co zrobić, jeżeli nasz pracodawca nie spełnia wszystkich tych warunków?
- Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego - stwierdza Jacek Strzyżewski.

Czytaj więcej: Szef musi pamiętać o wodzie! Co latem pracodawca powinien zapewnić pracownikom?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto