Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prelekcja Tomasza Dalinkiewicza o schronach z linii Przedmoście Kalisz ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Prelekcja Tomasza Dalinkiewicza w Archiwum Państwowym w Kaliszu o schronach z linii Przedmoście Kalisz rozpoczęła obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Tomasz Dalinkiewicz jest prezesem Fundacji „Walkiria”, która m.in. opiekuje się schronami bojowymi, tworzącymi linię „Przedmoście Kalisz”, która w 1939 roku miała zatrzymać atak Niemców. Powstało wtedy 21 schronów żelbetonowych i 23 drewniane. Obiektów miało być więcej, ale zabrakło czasu, bowiem budowę rozpoczęto dopiero w lipcu 39 r. Oprócz schronów , stawiano zasieki z drutu kolczastego, budowano rowy strzeleckie i przeciwczołgowe. Fragment rowu zachował się na granicy Kalisza z Żydowem.
Fortyfikacje armii „Poznań”, w tym Przedmoście Kalisz, nie zostały wykorzystane bojowo, gdyż działania wojenne we ominęły Wielkopolskę. A schrony w większości przetrwały, Do dziś zachowało się wokół Kalisza 18 żelbetonowych, dwa w Brudzewku oraz fundamenty w Jankowie Pierwszym. W ostatnich latach niektóre z nich zostały wręcz wydobyte z ziemi i poddane renowacji. Tak było z obiektem przy ul. Poligonowej w Kościelnej Wsi, gdzie obecnie funkcjonuje izba muzealna oraz przy ul. Pogodnej w Kaliszu.
Ciekawostką kaliskich fortyfikacji jest fakt, iż były one malowane w barwy kamuflażu. Historyczny kamuflaż został pieczołowicie odtworzony na schronie nr 9 przy Pogodnej 6.
- W minionych latach złożyłem do konserwatora zabytków wniosek o dopisanie schronów nr 10 i 11 przedmościa Kalisz do Rejestru Zabytków i po czterech latach się udało. Na liście znalazły się również dwa schrony w Brudzewku. Tylko te cztery schrony spośród ponad 100 zachowanych obiektów w Wielkopolsce są chronione - podkreśla Dalinkiewicz.
Dodajmy, że prelekcja została zorganizowana w ramach walnego zebrania Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów, rozpoczynając obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. W minioną sobotę z tej samej okazji w Archiwum Państwowym w Kaliszu została otwarta wystawa „Wiek zaklęty w dokumencie”.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejne wydarzenia z okazji Dnia Archiwów
Wtorek, 11 czerwca, godz. 12
Otwarte spotkanie dla archiwistów rodzinnych „Praktyka czyni mistrza, czyli jak samodzielnie zadbać o dokumenty i fotografie rodzinne”.
Środa, 12 czerwca, godz. 11
Uroczysta gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego.
Piątek, 14 czerwca, godz. 12
Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego” połączone z obchodami jubileuszu 25 lat konkursu - sala recepcyjna kaliskiego ratusza.

Wielki powrót Carlosa Santany (lektor)

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto