Premier ogłosił przedłużenie obostrzeń. Matury i egzaminy zostały przesunięte

Redakcja
W czwartek, 9 kwietnia, odbyła się kolejna konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. Mateusz Morawiecki podkreślał, że gdybyśmy nie stosowali wprowadzonych rygorów, to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy dziś może nawet 40 tys. zachorowań lub więcej.

- Pojawiły się szanse na to, żeby przejąć kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oznacza to, ze przyrostu zachorowań będą i to dotkliwe, ale nasza strategia, żeby osoby, które są w największej grupie ryzyka, sprawdza się i chcemy ją kontynuować - mówi premier.

ZOBACZ TAKŻE

Przesunięto egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów. Najpewniej odbędą się w drugiej połowie czerwca. O terminie rząd ma poinformować trzy tygodnie wcześniej.

Szkoły i przedszkola będą zamknięte do 26 kwietnia. Zasiłek dla rodziców zostanie przedłużony. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

ZOBACZ TAKŻE

Zakaz organizacji imprez masowych obowiązuje do odwołania.

Do 19 kwietnia przedłużone zostały obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach.

Do 26 kwietnia obowiązuje wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowego i kolejowego międzynarodowego.

Mateusz Morawiecki wystosował apel na nadchodzące święta.

- Nadchodzący czas świąt to szczególnie ważny okres dla Polaków. Mamy prośbę, żeby państwo zostali w gronie najbliższej rodziny, nie spotykać się w większym gronie. Dla mnie to pierwsze święta bez mojego ojca, ale także pierwsze bez zobaczenia się z inną rodziną, z moją mamą. Spędzę święta z żoną i dziećmi - podkreślił premier.

Granice będą zamknięte do 3 maja. Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują do 19 kwietnia.

Od przyszłego czwartku wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Wszystkie wcześniejsze obostrzenia obowiązują. To znaczy, że w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób, a dzieci poniżej 18 roku życia muszą przebywać w przestrzeni publicznej pod opieką dorosłych.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Materiał oryginalny: Premier ogłosił przedłużenie obostrzeń. Matury i egzaminy zostały przesunięte - Grodzisk Wielkopolski Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie