Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezent od Rosjan dla Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Mariusz Kurzajczyk
Dyr. Krzysztof Walczak: Współpraca z Rosyjską Biblioteką Narodową to rzecz bez precedensu.
Dyr. Krzysztof Walczak: Współpraca z Rosyjską Biblioteką Narodową to rzecz bez precedensu. Andrzej Kurzyński ©
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu otrzymała niezwykły prezent z Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu. To sześć zdigitalizowanych roczników XIX-wiecznego czasopisma "Kaliszanin" dotąd niedostępnych w Polsce.

"Kaliszanin" wychodził dwa razy w tygodniu w latach 1870-1892, będąc faktycznie skrupulatną kroniką wydarzeń ważnych i zupełnie błahych, stąd traktowany jest jako niezwykle ważne źródło dziejów miasta. Artykuły z tego periodyku nie tylko stanowiły zapis życia miasta w II połowie XIX w. "Kaliszanin" systematycznie publikował teksty i informacje historyczne, oparte na dokumentach, które nie przetrwały do naszych czasów.

Przypomnijmy, że w czasie okupacji Niemcy zasypali kanał Prosny - Babinkę książkami i gazetami z kaliskich bibliotek. W ten właśnie sposób zniszczeniu uległo wiele cennych dokumentów, a także archiwalnych egzemplarzy "Kaliszanina" . Te, które ocalały, zostały w latach 70. zmikrofilmowane przez Bibliotekę Narodową. Niestety, przetrwało tylko kilkanaście roczników, w dodatku w części zdekompletowanych. W Kaliszu wszystkie są w Książnicy, której dyrektor Krzysztof Walczak marzył o uzupełnieniu zbioru. Okazało się, że współpracą z kaliską placówką zainteresowana jest Rosyjska Biblioteka Narodowa, która jako jedyna na świecie ma komplet numerów "Kaliszanina".

- Od każdej gazety wydawanej w Rosji do tej biblioteki wysyłany był egzemplarz obowiązkowy - tłumaczy prof. Walczak.

Rosjanie przekazali część brakujących roczników w formie elektronicznej na płytach DVD. W rewanżu chcieliby dostawać po egzemplarzu każdej wydawanej w Kaliszu książki w jakiś sposób związanej z historią Rosji. Oznacza to, że do Sankt Petersburga trafi wiele publikacji, bowiem każda książka dotycząca XIX-wiecznego Kalisza w oczywisty sposób związana jest z byłym zaborcą. Z polskiej strony tę współpracę zapewne zapoczątkuje wydany przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk "Kalisz wielokulturowy" Sławomira Przygodzkiego, który właśnie trafił do sprzedaży.

Rosjanie chcą tę współpracę sformalizować, więc jeszcze w tym roku zostanie podpisana oficjalna umowa między Rosyjską Biblioteką Narodową a Książnicą Pedagogiczną. Dyrektor kaliskiej placówki wiele sobie po tym obiecuje.

- Na początek jesteśmy zainteresowani jeszcze trzema brakującymi rocznikami "Kaliszanina", a także pojedynczymi egzemplarzami ze zdekompletowanych roczników - tłumaczy prof. Walczak.

Niebawem Książnica jako jedyna biblioteka w Polsce dysponować będzie całością.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto