Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kalisza: Obchody wyzwolenia miasta odbędą się

AND
Obchody wyzwolenia Kalisza odbywają się na Głównym Rynku
Obchody wyzwolenia Kalisza odbywają się na Głównym Rynku Andrzej Kurzyński
Prezydent Kalisza zabrał głos w sprawie piątkowych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Kalisza. O zerwanie z tą tradycją zaapelowały stowarzyszenia KoLiber oraz Kaliscy Patrioci.

Wyzwolenie Kalisza spod niemieckiej okupacji obchodzone jest 23 stycznia. Nie inaczej ma być i tym razem. Niedawno przeciwko upamiętnianiu tej rocznicy apelowali działacze Stowarzyszenia KoLiber oraz Kaliscy Patrioci.

- Faktem jest, że tego dnia skończyła się w naszym mieście zbrodnicza okupacja niemiecka. Jednakże, na miejscu pokonanych Niemców nie odrodziła się wolna i niepodległa Rzeczpospolita, lecz marionetkowe państwo ogołocone ze swoich wschodnich ziem, całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, który ramie w ramię z III Rzeszą napadł na naszą ojczyznę we wrześniu 1939 roku. Tego dnia do naszego miasta na obcych bagnetach wprowadzono komunizm - totalitarny ustrój w swojej opresyjności nie ustępujący nazizmowi - napisano w liście otwartym, skierowanym do prezydenta Kalisza. - Wydarzenia te to swoiste preludium do czarnych lat stalinizmu - niszczenia przedsiębiorców w ramach ''Bitwy o handel'', początku walki z Kościołem Katolickim, prób kolektywizacji rolnictwa oraz przede wszystkim zastosowania szerokiego aparatu represji wobec podziemia niepodległościowego, także w Kaliszu i okolicach.

Zobacz także: Tak wyglądały obchody wyzwolenia Kalisza przed rokiem. ZDJĘCIA

Dzień przed 70. rocznicą wyzwolenia Kalisza swoje stanowisko przedstawił prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Andrzej Plichta.

- W nawiązaniu do postulatów skierowanych na moje ręce przez przedstawicieli Stowarzyszenia „KoLiber” i Stowarzyszenia „Kaliscy Patrioci”, dotyczących zaprzestania corocznych obchodów rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej pragnę zaznaczyć, że organizowane 23 stycznia uroczystości nie mają na celu celebrowania czy utrwalania jakiejkolwiek ideologii i obyczajów z okresu PRL-u, ani tym bardziej oddawania hołdu oprawcom Polaków, a jedynie upamiętnienie wszystkich polskich patriotów, którzy oddali życie w walce o niepodległą Ojczyznę - napisał w oświadczeniu prezydent miasta.

Grzegorz Sapiński zapowiada jednocześnie, że w porozumieniu z Miejskim Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który jest głównym organizatorem wszystkich patriotycznych uroczystości w Kaliszu, zwołane zostanie spotkanie, z udziałem m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia „KoLiber” i „Kaliskich Patriotów” oraz wszystkich innych zainteresowanych osób i organizacji w celu "wymiany uwag i wypracowania odpowiedniej formuły jaką miałaby w kolejnych latach przyjąć styczniowa rocznica".

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia Kalisza odbędą się 23 stycznia o godz. 12.00 na Głównym Rynku.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto