Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka chorób związanych z urologią

Materiał Partnera Zewnętrznego
Urologia jest tą dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem i leczeniem najbardziej wstydliwych dolegliwości. Ze względu na to, iż dotyczy problemów typowo męskich, istnieje takie przeświadczenie, że na wizytę u tego specjalisty umawiają się tylko mężczyźni. Jednak jest to lekarz dla obojga płci, chociaż faktycznie najczęściej pacjentami są właśnie panowie.

Profilaktyka chorób układu moczowego i płciowego
Najważniejsze jest to, by regularnie uczęszczać na badania. Zazwyczaj do lekarza chodzi się wtedy, gdy coś dolega. Jednak im wcześniej wykryje się problem, tym szybciej będzie można się z nimi uporać. Największą zaś barierą, jaka przyczynia się do tego, że urolog jest ostatnią osobą, z którą pacjent chce mieć kontakt, jest wstyd. Trzeba więc wcześniej przygotować się do takiej wizyty, by przełamać w sobie przeszkody natury fizycznej i psychologicznej.

Z jakimi dolegliwościami do specjalisty
Ze względu na to, że wizyta u urologa jest krępująca i trudna, warto sprawdzić, czy dolegliwość kwalifikuje się do badania. Lekarz zajmuje się badaniem dróg moczowych i płciowych, kiedy występuje: nietrzymanie moczu, a także kiedy oddawaniu moczu towarzyszy ból. Wszelkie zmiany w wyglądzie moczu, w jego ilości i częstotliwości jego oddawania, parcie na pęcherz, pieczenie, bądź swędzenie cewki moczowej - są to symptomy, które wskazują na problem, jaki trzeba zbadać. Na badanie należy umówić się też wtedy, gdy odczuwa się ból w dolnej partii pleców, w okolicach podbrzusza, a także jeśli dochodzi do obrzęku nóg. Nie można też lekceważyć zmian związanych z wyglądem prącia, obrzęku ani bólu jąder. Jeżeli wybiera się gabinet publiczny, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jak się przygotować do wizyty
Przede wszystkim potrzebne są odpowiednie wyniki badań. Należy więc wcześniej zbadać krew, mocz, przeprowadzić odpowiednie prześwietlenia i wykonać USG. Warto przygotować sobie wykaz zażywanych leków, bądź tych, które niedawno przestało się przyjmować. Warto pamiętać też o ewentualnych ziołach, jeśli takie się pije. Nie można też zapomnieć o tym, by zadbać o odpowiednią higienę, by przyjść czystym i być w pełni gotowym do badania.

Jak wygląda badanie urologiczne
Najpierw urolog przeprowadza rozmowę z pacjentem. W jej trakcie stara się dowiedzieć o przebiegu choroby i o odczuciach pacjenta. Pyta również o przyjmowane lekarstwa, bądź zioła. Pacjent, który ma problem z nietrzymaniem moczu, powinien prowadzić specjalny dziennik. Na podstawie regularnych zapisów, urolog łatwiej może stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości i jak należy ją leczyć. W przypadku prostaty postępuje się inaczej. Urolog, dr Adam Michalski pisze na swoim blogu www.adammichalski.pl, że aby zapobiegać chorobom prostaty, trzeba wykonywać badania kontrolujące stan gruczołu. Uważa, że mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, powinni raz w roku poddać się badaniu per rectum. Jest również zdania, że po pięćdziesiątym roku życia warto oznaczyć poziom PSA w surowicy krwi. Badanie per rectum nie należy do najprzyjemniejszych, więc powoduje dyskomfort u pacjenta. Lekarz stosuje jednak specjalny żel, by było ono możliwie jak najmniej dokuczliwe. Natomiast gdy problemem jest odczuwalny ból w jądrze, wtedy doktor przeprowadza badanie obydwu jąder.

Jak wygląda leczenie prostaty
Najczęściej prostatę leczy się farmakologicznie. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania, stwierdza co jest przyczyną i przepisuje pacjentowi odpowiednie lekarstwa i umawia się na wizytę kontrolną. W przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje problemu, wówczas przeprowadza się operację, prostatektomię radykalną. Polega ona na wycięciu gruczołu krokowego. Zabieg jest przewidywany dla osób, u których urolog nie stwierdzi poprawy po przyjmowaniu przepisanych lekarstw. Pacjentami, którzy także przechodzą przez tę operację są ludzie z PSA niższym niż 21 ng/ml. Prostektomia radykalna to również sposób na pozbycie się nowotworu, więc przeprowadza się ją również u pacjentów z rakiem prostaty, którzy są przed 70. rokiem życia. Jeśli wycięcie gruczołu krokowego nie daje efektu, bądź nie jest z jakiegoś powodu możliwe, pacjenci są leczeni za pomocą radioterapii.

Jeśli więc zauważy się jakieś nieprawidłowości, czy to związane z moczem, z cewką, jądrami, bądź dysfunkcją seksualną, warto umówić się na wizytę. Najlepiej jednak nie czekać na to, aż pojawią się jakieś objawy i badać się profilaktycznie, by po prostu cieszyć się życiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto