Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość" w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej ZDJĘCIA

BH
Promocja albumu „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość" w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej
Promocja albumu „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość" w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej MOZK
W czwartek, 20 grudnia w siedzibie głównej Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej odbyła się promocja albumu „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość”, którego realizacja była możliwa dzięki pomocy Biura Programu „Niepodległa”. Album, do którego wstęp napisała kustosz Działu historii MOZK Anna Roth, zawiera wybór fotografii z obozu w Szczypiornie pochodzących ze zbiorów kaliskiego muzeum.

Obóz jeniecki w Szczypiornie założony został w styczniu 1915 r. w ramach przygotowywanej przez Niemcy ofensywy na wschód i miał być tylko obozem przejściowym, kwarantannowym, działającym w okresie letnim. Początkowo przetrzymywano tam jeńców rosyjskich. Później dołączyli do nich jeńcy różnych narodowości, różnego wyznania i różnego koloru skóry. Byli wśród nich: Anglicy, Amerykanie, Włosi, Francuzi, Belgowie, Serbowie i Czarnogórcy, Australijczycy, Hindusi oraz Murzyni z wojsk kolonialnych. W praktyce okazało się, że obóz istniał do końca wojny i przewinęło się przez niego ponad 20 tysięcy jeńców wojennych oraz osób cywilnych podejrzanych o niepodległościowe i wolnościowe poglądy.

W Szczypiornie pierwsi legioniści pojawili się 13 lipca 1917 r. Jak wspominał Wacław Kobyłecki – jeden z internowanych żołnierzy, ich oczom ukazało się: „miasto otoczone kilkoma rzędami drutów kolczastych. Miasto powolnego konania z głodu. Miasto niewoli.”.

Fotografie ze zbiorów MOZK przedstawiają codzienne życie legionistów w obozie, infrastrukturę obozową – baraki, ambulatorium, plac apelowy, kantynę oraz wydarzenia takie jak naszywanie numerów obozowych czy odprawianie nabożeństwa.

Podczas promocji książki można było posłuchać pieśni legionowych, a także kolęd w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.
Publikacja została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2020. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Album można nabyć nieodpłatnie w siedzibie MOZK. Jest także dostępny w wersji cyfrowej na stronie internetowej muzeum.

Ekologiczny samochód dla eko-patrolu. Hybrydowy pojazd nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale także je bada

TVN24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto