Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja w Archiwum Państwowym. 80 fabryk kaliskich w jednej książce

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Promocja w Archiwum Państwowym. 80 fabryk kaliskich w jednej książce
Promocja w Archiwum Państwowym. 80 fabryk kaliskich w jednej książce Ewelina Samulak-Andrzejczak
Z blisko 500 dokumentów, dotyczących uprzemysłowienia Kalisza w latach 1815-1989 wybrali 80 obiektów, które miały charakter industrialny i je opisali. Wśród przedsiębiorstw, które znalazły się w publikacji Archiwum Państwowego w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pt. „Fabryki Kalisza i okolic” znalazły się takie, o których z pewnością wielu kaliszan nie wie.

Autorem publikacji, której promocja odbyła się w czwartek w Archiwum Państwowym w Kaliszu jest Jarosław Dolat – historyk i kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

- Uprzemysłowienie miasta Kalisza zostało ujęte w tej publikacji w sposób syntetyczny. Lata 1815-1989 to jest bardzo szeroki przekrój, dlatego nie byliśmy w stanie w jednej publikacji opisać dziejów przemysłu Kalisza. O powstaniu tej publikacji zadecydowało to, że Archiwum Państwowe zgodziło się i dzięki temu mamy też część ilustracyjną. W publikacji znalazł się wybór planów, dokumentacji technicznej i architektonicznej, znajdujących się zasobie Archiwum – tłumaczy Jarosław Dolata.

Dokumentacja jest głównie dwudziestowieczna, do okresu międzywojennego i zaraz po II wojnie światowej. W zasobie Miasta Kalisza znajduje się zasób kilku tysięcy jednostek, z czego 500 dokumentów dotyczy uprzemysłowienia Kalisza. Z tego zasobu autor we współpracy z Archiwum Państwowym wybrali 80 obiektów.

W publikacji znalazła się m. in. fabryka Frenkla. W jej miejscu znajduje się obecnie Gimnazjum im. Polskich Noblistów przy ul. Teatralnej. Natomiast dawniej w miejscu szkoły przy ul. Wąskiej również znajdowała się fabryka hafciarska. Znaleźliśmy też dokumentację Parku Przyjaźni, w którym mało, kto wie, że kiedyś znajdowały się cegielniane obiekty – wymienia autor publikacji.

W promocji publikacji wziął udział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak, który podczas uroczystości wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Archiwistyki pracownikowi Archiwum Państwowego w Kaliszu Grzegorzowi Walisiowi.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto