Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników Poczty Polskiej. Chcą podwyżek wynagrodzeń. Oto stanowisko zarządu firmy

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Do protestu pracowników Poczty Polskiej przyłączyli się m.in. listonosze w Kaliszu
Do protestu pracowników Poczty Polskiej przyłączyli się m.in. listonosze w Kaliszu NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w Kaliszu
Pracownicy Poczty Polskiej domagają się wzrostu wynagrodzeń. Na znak protestu, między innymi listonosze, założyli żółte kamizelki, które mają symbolizować żółta kartkę dla zarządu firmy. Do protestu włączyli się pocztowcy w Kaliszu. Jak całą sytuację tłumaczy zarząd Poczty Polskiej?

listonosze założyli żółte kamizelki odblaskowe i plakietki informujące o trwającym proteście. Akcja nosi nazwę „Żółta kartka dla Zarządu”.

„W ten prosty sposób, nie przynoszący strat firmie, klientowi, pracownikowi, pragniemy przeprowadzić swojego rodzaju referendum sprawdzające jak duże jest niezadowolenie wśród pracowników” - czytamy w komunikacie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej.

Niskie wynagrodzenia odbija się na pracownikach poczt również w inny sposób. Zmuszeni są pracować więcej, by wypełnić luki po osobach, które odeszły z pracy.

- Ciężko nam jest pozyskiwać nowych pracowników, w związku z czym spada jakość usług pocztowych. Brakuje rąk do pracy zarówno w służbie doręczeń, jak i wśród pracowników okienkowych. Większość osób to pracownicy doświadczeni, bo gdy przychodzą młodzi ludzie, to czasem już po tygodniu się zwalniają, bo nie jest to praca lekka, jest odpowiedzialna, i nie chcą za tak małe pieniądze pracować - mówi Piotr Śledź, przewodniczący OP NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Kaliszu.

Zarząd Poczty Polskiej zapewnia, że akcja protestacyjna nie wpływa na funkcjonowanie firmy. W przesłanym portalowi Kalisz.NaszeMiasto.pl stanowisku Poczty Polskiej czytamy, że 30 kwietnia odbyło się spotkanie pracodawcy z reprezentatywnymi związkami zawodowymi dotyczące projektu planu funduszu wynagrodzeń osobowych na rok 2019, zgodnie z zasadami określonymi w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.

- Partnerzy społeczni nie zgłosili żadnych wniosków dotyczących innego podziału środków funduszu wynagrodzeń, niż zaproponowany przez stronę pracodawcy. Strona społeczna wystosowała ponownie postulat związany z podniesieniem wynagrodzenia i zwiększeniem funduszu wynagrodzeń - Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Jak informuje spółka, podczas spotkania omawiano także postulat OM NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, zgłoszony w trybie sporu zbiorowego dotyczący podniesienia wynagrodzenia o 500 zł brutto na etat. Drugi uczestnik spotkania Związek Zawodowy Pracowników Poczty zgłosił postulat zwiększenia wynagrodzenia o 400 złotych na etat.

- Pracodawca podtrzymał propozycję wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2019 wobec roku 2018 o 5,6 % i wyraził wolę dalszych rokowań na temat wzrostu wynagrodzeń. Jednocześnie pracodawca zaprosił do kontynuowania rozmów w przyszłym tygodniu. Obecne postulaty organizacji reprezentatywnych wiążą się ze zwiększeniem kosztów wynagrodzeń do kwoty 660 mln w tym roku - informuje dalej Justyna Siwek.

Poczta Polska zapewnia, że "dalszy wzrost wynagrodzeń to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Pocztą Polską w obszarze polityki kadrowej. Od 2016 roku systematycznie i zgodnie z założoną strategią podnoszone są zarobki. W efekcie, przeciętny koszt wynagrodzenia na Pracownika (włączając wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek stażowy i inne dodatkowe świadczenia i pochodne) wzrósł średnio o 1 200 zł brutto na etat".

- W ramach rokowań, które zdaniem pracodawcy nadal się toczą w dobrej wierze i z nadzieją na osiągnięcie porozumienia płacowego, Zarząd przedstawi propozycję dotyczącą wzrostu wynagrodzeń organizacjom związkowym - dodaje rzeczniczka.

Czytaj także: Pracownicy Poczty Poslkiej protestują. Założyli żółte kamizelki, chcą 500 złotych podwyżki


Tragiczna śmierć peruwiańskiego piłkarza. Zmarł po... wypiciu szklanki zimnej wody

Press Focus

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto