Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników. Wyjechali ciągnikami na trasę Kalisz - Ostrów. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Protest rolników. Wyjechali ciągnikami na trasę Kalisz - Ostrów
Protest rolników. Wyjechali ciągnikami na trasę Kalisz - Ostrów Andrzej Kurzyński
Kilkudziesięciu rolników wyjechało ciągnikami na drogę krajową nr 25 Kalisz - Ostrów, aby zaprotestować przeciwko złej sytuacji w rolnictwie. - Rząd nas ignoruje i nie zauważa naszych problemów. Po raz kolejny musimy blokować drogi, ale innej formy na razie nie widzimy - mówi Karol Frąszczak, współorganizator protestu.

Protest przyciągnął kilkudziesięciu rolników z powiatów ostrowskiego i kaliskiego. Uczestnicy wsiedli w ciągniki i pod eskortą policji jeździli drogą krajową nr 25 między Ociążem a Ostrowem Wielkopolskim. Wcześniej spotkali się z dziennikarzami, aby przedstawić swoje postulaty. Rolnicy domagają się przede wszystkim rozmów z przedstawicielami rządu.

- Nie ma dzisiaj z nami ani posłów, ani działaczy samorządowych, mimo że informowaliśmy ich o naszych problemach. Jest tak duża frustracja wśród rolników, że w którymś momencie nastąpi przesilenie i coś się stanie niedobrego – ostrzega Karol Frąszczak.

Uczestnicy protestu twierdzą, że ich sytuacja jest coraz gorsza, a to powoduje coraz większą frustrację.

- Wszyscy jesteśmy utopieni w kredytach, do których nas zachęcano, aby modernizować gospodarstwa. Dzisiaj jesteśmy odcięci od rynków zbytu. Korporacje nami rządzą, miasto się denerwuje, że jest coraz drożej, a u nas jest coraz taniej – dodaje Frąszczak.

Rolnicy wysuwają 21 postulatów, w których sprzeciwiają się między innymi jakimkolwiek ustawom ograniczającym produkcję rolną. Domagają się także skutecznej walki z wirusem ASF (afrykańskiego pomoru świń).

- Jeśli mamy ognisko ASF w chlewni i wybijane są zdrowe świnie w promieniu jednego kilometra, a rząd płaci za utylizację i dezynfekcję, to znaczy, że go stać. Z wirusem ASF nie poradził sobie rząd PO – PSL ani PiS. Pani Beata Szydło w 2015 roku mówiła, że poprzedni rząd zostawił rolników z pustymi chlewniami i portfelami. Rząd PiS zrobił to samo, a może i gorzej – dodaje Mateusz Kacperkiewicz, uczestnik protestu.

Rolnicy domagają się, aby w sklepach wielkopowierzchniowych przynajmniej 70 proc. asortymentu stanowiła polska żywność.

- Polska stała się śmietnikiem Europy. Przywożone są do nas ogromne ilości żywności, przede wszystkim wieprzowiny i warzyw, niewiadomego pochodzenia. Nie ma nad tym żadnej kontroli, a my w swoich gospodarstwach musimy robić niemal Fort Knox – dodaje Kacperkiewicz.

Protestujący postulują wprowadzenie polskiej normy żywnościowej, która zapobiegnie sprowadzaniu do Polski żywności kiepskiej jakości.

- Obecnie różnie jest ze spełnianiem norm. Najgorsze jest to, że nikt tego w Polsce nie bada, Taki jest nacisk Zachodu i naszych rządzących. Nie wierzę w to, że niemiecki kapitał zostawi u siebie gorszej jakości żywność, a najlepszy ekstra luks towar przywiezie do Polski. Najczęściej do naszych sklepów trafia odpad. Niech nikt mi nie mówi, że Niemiec płacze, jak oddaje Polakowi to, co najlepsze – dodaje Karol Frąszczak. - Wchodząc do marketu i widząc, te zielone i drobne ziemniaki, zastanawiamy się, gdzie są te, które my sprzedajemy? Gdzie jest to mięso, które od nas wychodzi?

ZOBACZ TAKŻE:

Dożynki w gminie Ceków-Kolonia

Dożynki w gminie Ceków-Kolonia. Po żniwach przyszedł czas na...

Suto zastawione stoły i dobra zabawa na dożynkach w Szczytni...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto