Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybędzie skazanych na dozór elektroniczny. 174 wnioski uwzględniono w 2022 roku w kaliskim sądzie

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
System Dozoru Elektronicznego to rozwiązanie, które jest w Polsce stosowane od kilku lat
System Dozoru Elektronicznego to rozwiązanie, które jest w Polsce stosowane od kilku lat www.sw.gov.pl
System Dozoru Elektronicznego to rozwiązanie, które jest stosowane od kilku lat w Polsce. Kosztuje podatnika mniej niż zamknięcie skazanego w zakładzie karnym. Ponadto polski system jest lepszy niż warianty stosowane na zachodzie Europy.

Będzie więcej skazanych na dozór elektroniczny

Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Patryk Andrzej Pietrzak uważa, że po niedawnej nowelizacji prawa wzrośnie liczba skazanych, którzy będą wnioskować o zastosowanie system dozoru elektronicznego zamiast izolacji w zakładzie karnym. Według wyliczeń taki system kosztuje podatnika czterokrotnie mniej niż zamknięcie skazanego w więzieniu.

- Wprowadzona nowela spowodowała, że komisje penitencjarne, głównie w naszym przypadku Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim, będą mogły podciągnąć pod ten dozór kary krótkoterminowe - wyjaśnia prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu. - Polskie opracowanie dozoru elektronicznego jest bardzo skuteczne na tle innych krajów europejskich np. w krajach anglosaskich uchyleń od dozoru jest o wiele więcej niż w Polsce.

Dozór elektroniczny jest stosowany w przypadku wyroków maksymalnie 1,5-rocznych, przy pominięciu oczywiście takich przestępstw jak np. znęcanie się nad najbliższymi czy wielokrotnej recydywy. Decyzja o zastosowaniu SDE zapada po około 1-2 tygodniach, a zanim zostanie ostatecznie podjęta przeprowadzany jest wywiad z rodziną czy współlokatorami, a także analiza danych o karalności.

W roku 2022 w kaliskim sądzie uwzględniono 174 wnioski o zastosowanie SDE, a negatywnie rozpoznano 116, w tym aż 90 wynikało z problemów technicznych, ponieważ przy zastosowaniu SDE niezbędne jest odpowiednie łącze internetowe.

System Dozoru Elektronicznego

To najnowocześniejszy nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności. System Dozoru Elektronicznego umożliwia prowadzenie normalnego życia pod stałą, lecz dyskretną kontrolą. Za zgodą sądu, w godzinach wskazanych w harmonogramie, można przebywać poza miejscem odbywania kary pozbawienia wolności, aby w tym czasie pracować w zakładzie pracy, gospodarstwie rolnym, kontynuować naukę lub wykonywać inne obowiązki życiowe i rodzinne.

System składa się z nadajnika zainstalowanego w wodoodpornej i antyalergicznej opasce mocowanej na nodze lub przegubie dłoni przypominający wyglądem zegarek oraz urządzenia monitorującego zamontowanego w miejscu odbywania kary pozbawienia wolności. W przypadku nieobecności lub spóźnienia urządzenie monitorujące natychmiast powiadamia o tym zdarzeniu Centralę Monitorowania, która dokładnie rejestruje przebieg kary. O każdym takim fakcie natychmiast informowany jest również sędzia i kurator sądowy.

Czytaj także:

Zobacz także:

Cezik w Kaliszu. Popularny youtuber zauroczył najmłodszych k...

Więzienie w Kaliszu. W Dniu Służby Więziennej wspominamy był...

Roczek Społecznego Archiwum Kaliszan. Zbiór mocno się rozrasta

Roczek Społecznego Archiwum Kaliszan. Zbiór mocno się rozrasta ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto