Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przychodnie w Kaliszu. E-recepta i recepta online. Jak to działa? Gdzie się leczyć w Kaliszu?

Hubert Mościpan
Hubert Mościpan
E-recepta zastąpiła tę tradycyjną, papierową, odręcznie wypisywaną przez lekarza. Z tej usługi możemy korzystać także w Kaliszu. Recepty już nie zgubimy, każdy lek możemy kupić w innej aptece, a farmaceuta nie będzie musiał głowić się nad rozszyfrowaniem nieczytelnych zapisków lekarza. Jak korzystać z e-recepty i jak długo zachowuje ona swoją ważność? Czym się różni od recepty online?

Lekarz wystawia e-receptę w systemie elektronicznym. Pacjent może ją otrzymać na trzy sposoby: jeśli korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to wówczas przyjdzie do niego SMS z 4-cyfrowym kodem lub mail z receptą w pliku PDF. Jeśli pacjent nie ma Internetowego Konta Pacjenta, wówczas w gabinecie otrzyma od lekarza papierowy wydruk informacyjny.

Korzystając z IKP możemy zdecydować, czy wybieramy powiadomienia o e-recepcie mailem czy SMS-em. W tym celu zalogujmy się na swoje konto i w zakładce „Moje konto” wybierzmy rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Przy pierwszym logowaniu po założeniu konta można już w pierwszym kroku podać numer telefonu lub adres mailowy, na który będą przychodziły powiadomienia.

Z e-recept mogą korzystać również pacjenci kaliskich przychodni, m. in.: Medixu przy ul. Majkowskiej, POLMEDU przy ul. Górnośląskiej 3, przychodni PULS przy ulicy Polnej czy Przychodni "Rogatka Kaliska".

E-receptę zrealizujemy w każdej aptece w Kaliszu

W przypadku realizacji recepty z SMS-a potrzebny będzie 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL osoby, na którą została wystawiona recepta. Do odbioru SMS-a wystarczy zwykły telefon komórkowy, nawet starszej generacji, nie jest w tym celu potrzebny nowoczesny smartfon. Jeśli realizujemy e-receptę z maila, wówczas powinniśmy pokazać farmaceucie ekran z kodem kreskowym zawartym w pliku, który otrzymaliśmy. Jeśli przychodzimy do apteki z wydrukiem papierowym, wtedy także potrzebny będzie kod widoczny w górnej części wydruku.

Jeśli prosimy kogoś, by wykupił za nas leki, wówczas:
- podajmy mu 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty i nasz PESEL albo
- przekażmy mu wydruk informacyjny z kodem kreskowym albo
- prześlijmy mu mailem plik PDF z e-receptą.

Jeśli to my kupujemy leki dla innej osoby, wówczas miejmy przygotowany:
- 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty i numer PESEL osoby, na którą wystawiono receptę albo
- wydruk informacyjny albo
- PDF e-recepty w smartfonie.

Ważność e-recepty

Zazwyczaj, e-recepta ważna jest 30 dni, ale są i takie, na realizację których mamy 7, 120 lub nawet 365 dni. Skąd te rozbieżności?

Najkrócej ważna jest e-recepta na wykupienie antybiotyku – 7 dni. Gdy lekarz przepisze preparat immunologiczny, na realizację takiej e-recepty mamy 120 dni. E-receptę ważną rok otrzymają z kolei pacjenci przewlekle chorzy, którzy przyjmują określony lek na stałe. Lekarz musi wówczas zaznaczyć, że ta recepta może być zrealizowana w ciągu następnych 365 dni.

Jednak nawet, jeśli nasza e-recepta jest ważna przez rok, pierwsze opakowanie leku powinniśmy wykupić w ciągu miesiąca od wystawienia recepty. Jeśli zrobimy to później, farmaceuta wyda nam już mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od wystawienia recepty. Przy wykupie kolejnych opakowań – niezależnie od terminu – farmaceuta nie zmniejszy już ilości leku.

Jeśli otrzymaliśmy e-receptę na 365 dni, upewnijmy się, że lekarz zaznaczył na niej, jak dawkować lek. Jeśli tego nie zrobił, taką receptę musimy zrealizować w ciągu 30 dni. Jeśli lekarz nie wskazał również terminu w rubryce „data realizacji od”, wtedy czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na jej wykupienie masz 30 dni od dnia wskazanego przez lekarza.

Jeszcze jedno zastrzeżenie - lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji, jednak jednorazowo możemy wykupić jego zapas na maksymalnie połowę tego czasu – 180 dni.

Co zyskujemy dzięki e-recepcie?

Jeśli lekarz przepisał Ci więcej leków, wówczas każdy z nich możesz kupić w innej aptece w całej Polsce. Nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji. WAŻNE: Jeśli lekarz zapisał jakiś lek w większej ilości, np. 5 opakowań, wówczas – jeśli nie kupujemy wszystkich naraz - każde z opakowań tego leku musi być kupione w tej samej aptece. Dotyczy to jednej recepty – jeżeli za jakiś czas lekarz wystawi kolejną e-receptę na ten sam lek, wówczas znów możemy wybrać, w której aptece go wykupić i nie musi to być ta, którą odwiedziliśmy poprzednio.

E-recepta wypisana jest czytelnie, nie trzeba „odszyfrowywać” lekarskiego pisma odręcznego.

E-recepty nie można zgubić – wszystkie zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Recepta online w Kaliszu

E-recepta bywa mylona z receptą elektroniczną, ale to nie jest to samo. Recepta online to rezultat konsultacji lekarskiej przeprowadzonej za pośrednictwem internetu. Takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest przez przychodnie, zwłaszcza w okresie wzmożonej ilości zachorowań czy ograniczeń spowodowanych epidemią. Lekarz ocenia wówczas stan zdrowia pacjenta na podstawie rozmowy lub formularza, a jeśli ma dodatkowe pytania, może skontaktować się z pacjentem i dopytać o istotne kwestie. Plusem jest niższy koszt takiej konsultacji, nie ma kolejek, nie trzeba także dostosowywać się do wolnych „okienek” w przychodni.

E-recepta to dokument elektroniczny, uprawniający do odbioru leków, natomiast recepta online to efekt zdalnej konsultacji lekarskiej. Oba wątki mogą się łączyć, wówczas mamy do czynienia z „e-receptą online”.

Recepty online nie można po prostu zamówić. Jest ona efektem faktycznie przeprowadzonej konsultacji, jednak lekarz nie ma obowiązku jej wystawienia. Lekarz może również poprosić o dosłanie wyników badań czy zdjęć. Dane dotyczące choroby czy zapisanych leków w przypadku telemedycyny również objęte są tajemnicą lekarską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto