Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PSZOK w Kaliszu. Koszt funkcjonowania miejskiego punktu niższy od jego poprzednika ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
PSZOK w Kaliszu. Koszt funkcjonowania miejskiego punktu niższy od jego poprzednika
PSZOK w Kaliszu. Koszt funkcjonowania miejskiego punktu niższy od jego poprzednika Bartłomiej Hypki
Od początku roku w Kaliszu funkcjonuje miejski Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jak się okazuje, PSZOK przy ulicy Smolnej działa taniej niż jego poprzednik, który mieścił się przy ulicy Bażanciej.

Przypomnijmy, że od 16 stycznia 2021 r. kaliski PSZOK mieści się w nowej lokalizacji - przy ul. Smolnej (wjazd od ul. Piwonickiej). Zmieniły się także zasady oddawania odpadów i godziny otwarcia. Odpady można dostarczać w środy w godz. 10-18 oraz w soboty w godz. 8-16.

O funkcjonowanie PSZOK-u w nowej formule pyta prezydenta Kalisza radny Mirosław Gabrysiak.

- Czy polepszyła się dostępność PSZOK dla mieszkańców, jakość obsługi. Ile odpadów odebrano? Jakie są koszty dla Miasta? Jak wyglądało to w analogicznym okresie roku ubiegłego? Czy Miasto planuje zmiany w jego funkcjonowaniu - padają pytania w interpelacji radnego.

Łatwiejszy dostęp, mniejsze koszty

- Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych spełnia swoją funkcję, a jego działanie jest na bieżąco modyfikowane w taki sposób, by mieszkańcy mieli jak najłatwiejszy dostęp do obiektu - odpowiada prezydent Kalisza.

Krystian Kinastowski tłumaczy, że PSZOK obsługiwany jest przez trzech pracowników gospodarczych oraz pracownika Urzędu Miasta Kalisza, co usprawnia korzystanie z punktu.

- W styczniu i lutym Miasto Kalisz poniosło koszty związane z funkcjonowaniem PSZOK-u w wysokości ponad 112 tys. zł. W analogicznym okresie roku 2020 koszt obsługi PSZOK-u, który mieścił się przy ul. Bażanciej to ponad 486 tys. zł. Co bardzo istotne, PSZOK przy ul. Smolnej działa od połowy stycznia, a już zauważalne są pozytywne różnice w kosztach jego funkcjonowania - zauważa prezydent Kalisza. - Zasadne więc było dokonanie przez Miasto Kalisz zmian dotyczących prowadzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - podkreśla.

Dodaje, że mieszkańcy chętnie korzystają z PSZOK-u, dlatego Miasto rozważa możliwość wprowadzenia kilku zmian, które mają przyczynią się do polepszenia jakości świadczonych usług. Planowane jest np. zwiększenia liczby kontenerów oraz godzin funkcjonowania punktu.

Duże zainteresowanie mieszkańców

Jak informuje nas Anna Sobańska, pracownik PSZOK-u z ramienia Urzędu Miasta Kalisza, punkt odwiedza średnio 170 osób dziennie. Podobnie jest zarówno w środę, jak i w sobotę.

- Przy wjeździe konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Należy także wskazać, jakie odpady przywozimy. Przypominamy, że mamy limity na odpady budowlane i rozbiórkowe oraz na zużyte opony. W ciągu roku z gospodarstwa domowego można przywieźć maksymalnie 4 sztuki opon oraz 300 kg odpadów budowlanych - tłumaczy Anna Sobańska.

Do punktu nie można także przywozić części samochodowych. Przyjmowane są jedynie akumulatory oraz wspomniane opony. Pracownicy PSZOK apelują o odpowiednią segregację śmieci, która pozwoli na ich sprawniejszy rozładunek.

Zobacz także:

Opel Meriva 1.7 cdti
1 650 zł

Tanie samochody w Kaliszu. Chcesz kupić auto do 3000 zł? Na ...

Te rzeczy kaliszanie chcą oddać za darmo. Oto najciekawsze ogłoszenia z OLX

Te rzeczy kaliszanie chcą oddać za darmo. To najciekawsze og...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto