Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PSZOK w Kaliszu zamknięty. Co ze śmieciami? Czy osiedla zostaną zasypane odpadami?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tak zwany PSZOK w Kaliszu od kilku dni jest nieczynny. Dotychczasowa umowa między miastem a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Kaliszu wygasła. Co dalej ze śmieciami?

PSZOK w Kaliszu zamknięty. Co ze śmieciami? Czy osiedla zostaną zasypane odpadami?

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) działał dotychczas przy ulicy Bażanciej. W soboty można było tutaj nieodpłatnie dostarczyć między innymi meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, farby, lakiery, przeterminowane oleje i tłuszcze, zużyte baterie i akumulatory, niepotrzebną odzież i tekstylia, a także zużyte opony pochodzące z gospodarstwa domowego, czy też odpady budowlane i rozbiórkowe, wytwarzane w ramach prowadzonych we własnym zakresie robót budowlanych.

Odpady można było oddawać w soboty. Jednak w raz z końcem 2020 roku PSZOK w Kaliszu został zamknięty. Na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kaliszu pojawił się jedynie lakoniczny komunikat: "W związku z zakończeniem umowy na prowadzenie PSZOK dla mieszkańców miasta Kalisza, uprzejmie informujemy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy PUK S.A. z dniem 01.01.2021 r. zostaje zamknięty".

Jeszcze w listopadzie Urząd Miasta Kalisza ogłosił przetarg na prowadzenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla mieszkańców Kalisza w 2021 roku. Samorząd chce przeznaczyć na ten cel 500 tysięcy złotych. Przetargu jak na razie nie udało się rozstrzygnąć (zaproponowana przez konsorcjum dwóch firm: EKO i PUK stawka to ponad 1,8 mln zł) i pojawił się problem. Gdzie w takim razie mieszkańcy mają wyrzucać zużyte meble, opony lub materiały budowlane pozostałe po remoncie mieszkania?

Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza zapewnia, że PSZOK zostanie uruchomiony jeszcze w styczniu. Umowa ma być na etapie dodatkowych uzgodnień.

- Myślę, że mieszkańcy będą z niej zadowoleni. PSZOK będzie działał nie tylko w soboty, ale też w środy - zapewnia Paweł Bąkowski.

Samorząd Kalisza zamierza uruchomić własny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Planowany koszt tej inwestycji to nawet 8 milionów złotych. Inwestycja docelowo ma powstać na działce zlokalizowanej pomiędzy aleją Wojska Polskiego 21 a ulicą Wrocławską 41. Miasto zakończono już prace projektowe oraz uzgodnienia techniczne. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie tego zadania w ramach uruchomionego w tym roku programu naboru wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uruchomienie miejskiego PSZOK-u jest jednak uzależnione jest od pozyskania ewentualnie środków zewnętrznych na to zadanie. Tymczasowy PSZOK miałby natomiast powstać przy ulicy Piwonickiej na działce należącej do kaliskich wodociągów.

A co z odpadami wielkogabarytowymi?

Zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych Miasto Kalisz ogłosiło przetarg nieograniczony na odbiór i transport odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta Kalisza.

- Jedyną ofertę złożyło konsorcjum firm PUK i EKO, proponując kwotę ok. 1500 zł brutto za odbiór i transport jednej tony odpadów komunalnych wielkogabarytowych. Dla Miasta kwota ta była jednak zbyt wysoka. Dlatego podjęto decyzję o podpisaniu umowy dotyczącej odbioru i transportu wielkogabarytowych odpadów komunalnych z nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi położonymi na terenie miasta Kalisza w trybie
zamówienia z wolnej ręki z PWiK Sp. z o.o., które jest w stanie realizować to zadanie. Szacowana kwota za odbiór i transport odpadów komunalnych przez PWIK Sp. z o.o. wyniesie poniżej 1000 zł brutto za tonę - tłumaczy Katarzyna Ciupek, rzeczniczka Urzędu Miasta Kalisza.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie możliwy prawdopodobnie jeszcze w styczniu, po podpisaniu umowy. Ewentualne opóźnienie może wynikać z faktu złożenia przez firmy PUK i EKO odwołania do Krajowej Izby
Odwoławczej, w którym przedsiębiorstwa te kwestionują prawo Miasta do realizacji tej usługi samodzielnie, co w zdecydowanym stopniu przyczyniłoby się do obniżenia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Kaliszu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jest przygotowane pod względem formalnym, technicznym i organizacyjnym do prowadzenia zbiórki odpadów z miasta.

ZOBACZ TAKŻE:

Oto najpopularniejsze imiona chłopców, jakie nadawano w 2020...

Najpopularniejsze imiona w Kaliszu w 2020 roku, jakie nadawa...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto