Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa. Kolejny przypadek wirusa H5N8 w powiecie ostrowskim!

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Ptasia grypa. Kolejny przypadek wirusa H5N8 w powiecie ostrowskim!
Ptasia grypa. Kolejny przypadek wirusa H5N8 w powiecie ostrowskim! Pixabay
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu poinformował Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego o potwierdzonym przypadku wystąpienia ptasiej grypy na fermie kaczek w miejscowości Słaborowice w powiecie ostrowskim.

To drugi przypadek ogniska wirusa H5N8 na terenie powiatu i trzeci w województwie. Stado w Słaborowicach, u którego wykryto ptasią grypę liczy sobie około 21 tysięcy kaczek.

- Służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji ogniska choroby - informuje Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody.

W czwartek rano w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim zwołano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z kolejnym przypadkiem ogniska ptasiej grypy. Wojewoda wielkopolski apeluje o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej.

- Procedury narzucane przez prawo są wdrażane, wszystko po to by wirus się nie rozprzestrzeniał. Wprowadzony został bezwzględny zakaz wypuszczania drobiu na wolny wybieg, który obowiązuje do odwołania. W związku z ogniskiem ptasiej grypy na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski nakazuje się bezwzględne zastosowanie do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa, które mają zminimalizować zagrożenie. – mówi Antoni Hadryś, zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski.

Każdy posiadacz choćby jednej sztuki drobiu (kury, kaczki, indyki, gęsi, perliczki, gołębie) z terenu zagrożonego zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego sołtysa, urzędu gminy lub powiatowego lekarza weterynarii. Teren zagrożony obejmuje miejscowości: Słaborowice, Kołątajew, Lewków, Szczury, Będzieszyn.

Wkrótce pojawią się tablice informujące, że w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby jest teren zapowietrzony, a w promieniu do 10 km - zagrożony. Specjalne maty dezynfekcyjne wyłożone zostaną na wytyczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym.

Procedury przewidują, iż w przypadku ujawnienia wirusa całe stado jest likwidowane, a miejsce odkażane. Jeśli producent zachował wszelkie środki ostrożności, wówczas może liczyć na odszkodowanie; jednak jeśli tego nie zrobił, nie ma szans na żadną rekompensatę. Niestosującym się do zakazu grożą wysokie kary.

W szerzeniu się zakażeń pomiędzy fermami drobiu istotną rolę może odgrywać człowiek, gdyż wirus łatwo przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Kluczowa jest zatem bioasekuracja.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto