Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich blisko ludzi

Monika Kaczyńska
W Urzędzie Marszałkowskim działa Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
W Urzędzie Marszałkowskim działa Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Fot. Waldemar Wylegalski
W Wielkopolsce działa łącznie osiem Punktów Informacyjnych Funduszy Unijnych. Ich zadaniem jest informowanie zainteresowanych o możliwościach, które stwarzają programy unijne. Zapotrzebowanie na informację jest spore, bo choć perspektywa 2014-2020 dopiero się zaczyna, to wciąż jeszcze odbywają się ostatnie konkursy w ramach poprzedniej perspektywy finansowej.

- Punkty informacyjne działające w Wielkopolsce to część ogólnopolskiej sieci - zwraca uwagę Maciej Sytek, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Tak więc ich zadaniem jest nie tylko informowanie o Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym, ale także o innych programach, w tym programach krajowych.

Lokalne Punkty Informacyjne prowadzą różne podmioty. W Koninie jest to Konińska Izba Gospodarcza, w Pile i w Nowym Tomyślu Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w Kaliszu Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, w Jarocinie, Lesznie i Gnieźnie - starostwa. Wszyscy prowadzący punkty zostali wyłonieni w konkursie.

- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dopuściło dwa modele ich funkcjonowania - wyjaśnia Maciej Sytek. - Mogły być one albo delegaturami Urzędu Marszałkowskiego, albo można było wyłonić prowadzących je w konkursie. Nie przypadkiem postawiliśmy na to drugie rozwiązanie. Uważamy, że konkurencja sprzyja wysokiemu standardowi obsługi. A to dla nas jest najważniejsze.

Wyposażenie punktów i sposób ich organizacji sprzyja komfortowemu korzystaniu z ich usług. Wszystkie mieszczą się na parterze, są więc dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Pętle indukcyjne wzmacniające dźwięk w pomieszczeniu pozwalają z ich usług korzystać osobom niedosłyszącym, kącik dla dzieci ułatwia życie rodzicom, którzy przyszli zasięgnąć informacji. Punkty zapewniają też korzystającym z ich pomocy konieczną dyskrecję.
PIFE udzielają informacji na wszystkie możliwe sposoby - osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Organizują także Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. W praktyce polega to na tym, że pracownicy punktów we wcześniej ustalonych terminach dyżurują np. w miejscowościach gminnych.

- To bardzo ważna forma ich działania - podkreśla Maciej Sytek. - Choć Wielkopolska ma największą w Polsce sieć PIFE, pozwalającą bez trudności dotrzeć do nich każdemu zainteresowanemu to mobilne punkty sprawiają, że informacja ta jest jeszcze bliżej zainteresowanych.

Nierzadko zdarza się, że z nich korzystają także samorządowcy.
Choć punkty na nowo rozpoczęły działanie w październiku, zainteresowanie ich usługami już jest spore. Potencjalni beneficjenci chcą wiedzieć, czego można spodziewać się po nowej perspektywie finansowej, kto będzie mógł korzystać z dotacji, jakie rodzaje działań będą wspierane.

Gdy już znane będą wszystkie szczegóły zainteresowani uzyskają informację o tym, z jakich programów można skorzystać, by uzyskać dofinansowanie na planowane przedsięwzięcie. Pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich przedstawią także szczegółowe informacje dotyczące procedur przygotowania i składania wniosku. W PIFE będzie można dowiedzieć się, jakie są kryteria przyznawania dofinansowania, jaka instytucja je przyjmuje, poznać terminy, dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba skompletować, a także w jakich terminach należy składać.

Wciąż jeszcze ogłaszane są ostatnie konkursy w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Wiele osób chce skorzystać z ostatniej okazji na wsparcie, co także sprawia, że zapotrzebowanie na informację rośnie.
- Trzeba podkreślić, że działania PIFE są całkowicie bezpłatne - mówi Maciej Sytek. - Potencjalny beneficjent uzyskuje informacje z pierwszej ręki, nie płaci ani za nie, ani za materiały, które otrzymuje.
I choć wniosek musi napisać samodzielnie, to gdy już skorzysta z dotacji także na pomoc PIFE będzie mógł liczyć, choćby przy wypełnianiu dokumentów związanych z rozliczeniem unijnych dotacji.

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
ul. Szyperska 14, Poznań
tel.: 61 626 61 92, 61 626 61 93
e-mail: [email protected], [email protected]
godziny pracy: pon. 7.30-18.00, wt.-pt. 7.30-15.30

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Gniezno
ul. Rynek 10/1
tel.: 61 425 02 90, 691 950 043
e-mail:
[email protected], [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Jarocin
Al. Niepodległości 10/12
tel.: 62 740 79 56, 62 747 81 83, 781 555 200
e-mail: [email protected], [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Kalisz
ul. Rumińskiego 2 (parter, pokój nr 9)
tel.: 62 595 69 47, 62 766 40 22
e-mail: [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Konin
ul. Zakładowa 11
tel.: 63 246 88 12, 63 246 88 13
e-mail: [email protected], [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Leszno
pl. Kościuszki 4b
tel.: 65 529 68 06, 65 525 69 66
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Nowy Tomyśl
ul. Poznańska 33, budynek C (pok. nr 15, 16) tel.: 61 442 66 94 lub 61 442 66 95
e-mail: [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Piła
ul. Dąbrowskiego 8 (pok. nr 15),

tel.: 61 650 62 33, 61 650 62 35
e-mail: [email protected]

Usługi Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich są bezpłatne

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto