Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PO w Kaliszu proponują zmiany w dopłatach do wymiany pieców

Andrzej Kurzyński
Radni PO w Kaliszu proponują zmiany w dopłatach do wymiany pieców
Radni PO w Kaliszu proponują zmiany w dopłatach do wymiany pieców Andrzej Kurzyński
Radni PO w Kaliszu proponują zmiany w uchwale o dopłatach do wymiany pieców węglowych w mieście. Samorządowcy proponują wprowadzenie dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Kalisza mieszkańcy, którzy zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne (elektryczne, gazowe, olejowe, z miejskiego systemu ciepłowniczego lub pompa ciepła) mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta do 80 proc inwestycji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. W tym roku w miejskiej kasie zarezerwowano na ten cel 500 tysięcy złotych.

- Mamy czerwiec i jesteśmy poza okresem grzewczym, a i tak w Kaliszu przekroczone są dziś normy pyłu PM2,5. Przed nami kolejny okres grzewczy, a tam normy przekroczone o 500, 800, czy 1000 procent. Uważamy, że potrzebne są rozwiązania systemowe na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w Kaliszu. Mamy taką inicjatywę. Liczymy, że podejmie ją Rada Miejska Kalisza - mówi radny Dariusz Grodziński.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w ramach inicjatywy uchwałodawczej postanowił złożyć poprawkę do uchwały Rady Miejskiej Kalisza w sprawie określenia zasad ustalenia dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji proekologicznych.

- Według Klubu Radnych PO obecna uchwała ma jedną wadę. Wspólnoty mieszkaniowe nie mogą w pełni skorzystać z dotacji. Jeśli wspólnota mieszkaniowa zainwestowałaby w jeden wspólny piec w kotłowni, to dostanie zwrot w wysokości 5 tysięcy złotych. Jeśli ta sama wspólnota zainwestowałaby w wymianę dajmy na to dziesięciu pieców, to dostałaby dopłatę do każdego z nich. Chcemy więc to zmienić - mówi radny Eskan Darwich.

Radni PO w Kaliszu chcą, aby zarządcy domów, czy też wspólnoty mieszkaniowe mogły skorzystać z dotacji adekwatnej do poniesionej inwestycji. Nadal byłoby to 80 proc. poniesionych kosztów.

- Jeśli wspólnota wydałaby 30 tysięcy złotych na jeden kocioł grzewczy dla całego budynku na paliwo ekologiczne, wówczas otrzymałaby dofinansowanie w wysokości 24 tys. złotych - tłumaczy radny Darwich.

Radni PO w Kaliszu są przekonani, że takie rozwiązanie wszystkim się opłaci.

- Taniej niż na przykład 20 osobnych instalacji jest zrobić jeden, porządny centralny piec na całą kamienicę. To też będzie opłacało się nam wszystkim. Wierzymy, że dzięki tej uchwale znacząco zmniejszy się ilość palenisk opalanych węglem, zwłaszcza tym gorszej jakości, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście - przekonuje radny Grodziński.

Radni PO liczą, że ich poprawka do uchwały zostanie poparta przez pozostałych i zarazem zwiększy aktywność zarządców nieruchomości oraz wspólnot mieszkaniowych w zakresie inwestycji ekologicznych.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto