Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Kaliszu. 100 lat temu poświęcono kamień węgielny pod budowę. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
17 października 1920 roku, a więc dokładnie przed 100 laty, został poświęcony kamień węgielny pod budowę ratusza w Kaliszu. W uroczystościach wziął udział ówczesny premier Wincenty Witos.

Obecny ratusz w Kaliszu zastąpił poprzedni obiekt, który został spalony przez Niemców w 1914 roku, a funkcjonował zaledwie przez 26 lat. On kolei został zbudowany w miejscu ratusza renesansowego, powstałego na fundamentach średniowiecznej budowli, które przed kilkoma laty zostały odkryte.
ZOBACZ TAKŻE:ARCHEOLODZY ZNALEŹLI ŚCIANY DAWNEGO RATUSZA W KALISZU
O odbudowie zniszczonego miasta i ratusza myślano już w 1915 roku, jednak konkretne prace ruszyły dopiero pod odzyskaniu niepodległości. Latem 1920 r. rozebrano resztki starej budowli, a 17 października oficjalnie ruszyła budowa.

Premier Wincenty Witos w Kaliszu

Premier Wincenty Witos zjawił się w Kaliszu 16 października wieczorem, a noc spędził w salonce na dworcu. O 8 rano zjawili się u niego prezydent miasta Michalski i starosta Rembowski, po czym wspólnie udali się do kościoła św. Mikołaja, gdzie mszę za pomyślność odbudowy Kalisza odprawił ks. Sobczyński.
Po nabożeństwie premier wziął udział w otwarciu zjazdu rzemieślników, a uroczystość poświęcenie kamienia pod budowę kaliskiego ratusza wyznaczono na g. 12.30.

Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę ratusza w Kaliszu

Rynek wypełniły tłumy kaliszan. Po przemówieniach na pergaminie spisano akt uroczystości, który wraz z monetami zamurowano. Pierwszą cegłę położył prezydent Michalski.
Neoklasycystyczny ratusz powstał według wg projektu Sylwestra Pajzderskiego w oparciu o wcześniejsze projekty Stefana Szyllera. Budowa nie szła zbyt szybko, obiekt był gotów dopiero w 1924 r., ale prace wewnątrz trwały jeszcze kolejne trzy lata. W lipcu 1925 roku oddano do użytku I i II kondygnację, ale cały czas trwały roboty wykończeniowe na III i w sali posiedzeń rady miejskiej, którą oddano do użytku w połowie 1927 roku
W tym samym 1925 r. na wieży zamontowany został zegar "ufundowany przez prezydenta Mieczysława Szarrasa i ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza".
W 1993 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto