Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja pocovidowa w kaliskim szpitalu. Jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Andrzej Kurzyński
Można zgłaszać się na bezpłatną, pocovidową rehabilitację do kaliskiego szpitala. Fachowcy pomogą odzyskać formę ozdrowieńcom, którzy wciąż borykają się z powikłaniami po przebytej chorobie. Warunkiem jest potwierdzenie przebycia choroby, przebycie jej nie dalej niż 6 miesięcy temu oraz skierowanie od lekarza rodzinnego.

Szpital w Kaliszu zachęca ozdrowieńców, którzy wciąż jeszcze odczuwają skutki przebytej choroby, aby zgłaszali się na rehabilitację pocovidową.

Główną ideą stworzenia tego programu jest poprawa sprawności fizycznej, wydolności i jakości życia pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Na co dzień możemy obserwować w naszym zakładzie z jakimi powikłaniami ze strony układu oddechowego, układu krążenia i układu nerwowego borykają się ozdrowieńcy, dlatego warto wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby poprawić swoją jakość życia – zachęca dr nauk o kulturze fizycznej Krzysztof Piotrowski, koordynator ds. Asystentów Fizjoterapii i Fizjoterapeutów w kaliskim szpitalu.

Kto może zgłosić się na rehabilitację?

Zgodnie z zarządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia do uczestnictwa w tym programie zaproszeni są pacjenci po potwierdzonym przechorowaniu COVID-19 do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. W celu zapisania się na rehabilitację wymagane jest skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych wystawione przez lekarza rodzinnego. Natomiast klinicznym kryterium kwalifikacji jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjenta.

Rehabilitacja to m.in. nauka oddychania i efektywnego kaszlu

Rehabilitacja pocovidowa składa się z trzech części. Pierwsza to wizyta fizjoterapeutyczna wstępna, na której fizjoterapeuta ocenia funkcjonalnie pacjenta poprzez wykonanie kilku testów sprawności fizycznej i na jej podstawie dobiera odpowiednie procedury terapeutyczne. Druga część to terapia.

Składa się ona z ćwiczeń ogólnorozwojowych, wydolnościowych, sprawnościowych, a także z ćwiczeń o charakterze edukacyjnym, gdzie pacjent poznaje prawidłowe wzorce oddychania czy uczy się efektywnego kaszlu. Zabiegi mogą trwać nawet do 6 tygodni, jednak nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Trzecia część to wizyta fizjoterapeutyczna końcowa, na której fizjoterapeuta ocenia postępy rehabilitacji pacjenta – wyjaśnia Krzysztof Piotrowski.

Zakład Leczniczy Usprawniania mieści się na drugim piętrze w segmencie A w głównym budynku kaliskiego szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE:

Złote gody w Kaliszu. Wspólnie przeżyli 50 lat

Złote gody w Kaliszu. Wspólnie przeżyli 50 lat ZDJĘCIA

Gmina Blizanów. 30 uczestniczek przemierzyło z kijkami leśny odcinek w Korabiu

Gmina Blizanów. 30 uczestniczek przemierzyło z kijkami leśny...

Strefa kibica Euro 2020 w Kaliszu

Strefa kibica w Kaliszu. Kaliszanie dopingują Biało-Czerwony...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto