Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kościoła garnizonowego w Kaliszu. Odkryj niezwykłą historię kaliskich jezuitów ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Remont kościoła garnizonowego w Kaliszu. Odkryj niezwykłą historię kaliskich jezuitów
Remont kościoła garnizonowego w Kaliszu. Odkryj niezwykłą historię kaliskich jezuitów Bartłomiej Hypki
Zbliża się do końca remont kościoła garnizonowego. Już 14 grudnia będzie można poznać historię tej zabytkowej świątyni i kaliskich jezuitów.

Archeolodzy i konserwatorzy podczas remontu odkryli wiele tajemnic, które skrywała dotychczas zabytkowa świątynia. - Odkrycia rzucają nowe światło na wystrój kościoła i jezuitów kaliskich - tłumaczy Przemysław Gorek, konserwator zabytków.

Ostatnio udało się odsłonić przepiękne, ażurowe przysłony. - W XVIII wieku powstały w nawach bocznych kaplice dedykowane Matce Boskiej, Chrystusowi i poszczególnym świętym jezuickim, ale także królewiczowi, św. Kazimierzowi. Nad ołtarzem znajdowało się sklepienie z bogatymi sztukateriami i symboliką nawiązującą do danego świętego. A przysłony były zapowiedzią ołtarzy - wyjaśnia Przemysław Gorek.

ZOBACZ TAKŻE:

kach przedstawiających m.in. Matkę Boską na rydwanie i modlącego się do niej św. Stanisława Kostkę czy udającego się na misję św. Franciszka Ksawerego, który otrzymuje błogosławieństwo od św. Ignacego Loyoli. Pochodzą one z lat 1730-1750.

- Udało się zrekonstruować całe dekoracje malarskie z połowy XVIII wieku, a w 90 proc. rozszyfrować całą ikonografię - dodaje konserwator. - Nie są to przedstawienia, które można zobaczyć w każdej książce do historii sztuki. Są unikatowe i dlatego trzeba bardzo dokładnie je zabezpieczyć - zaznacza.

Ponadto badacze odnaleźli 140 zabytków metalowych, w większości monet, ale także dwa pierścionki, a przede wszystkim wykonany ze złota guz kontuszowy z XVIII wieku.

W ramach projektu, dzięki któremu remontowany jest kościół, przewidziana jest także ekspozycja, która będzie się mieściła na emporach kościoła. Znajdą się tam tablice poświęcone poszczególnym zagadnieniom i gabloty, gdzie wyeksponowane zostaną różne artefakty odkryte podczas prac. Przypomnijmy też, że dwie krypty zostaną udostępnione dla zwiedzających.

W sobotę, 14 grudnia odbędzie się oficjalne otwarcie świątyni po remoncie.

- O godzinie 16 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Świątyni zostanie poświęcona, a po mszy odbędzie się koncert i zwiedzimy tę nową ekspozycję o historii kaliskich jezuitów - mówi ksiądz płk Tadeusz Pałuska, proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha i Stanisława w Kaliszu.

Wielki remont zabytkowej świątyni polega na konserwacji i renowacji części elementów oraz odświeżeniu ścian. W kościele założone zostanie również ogrzewanie podłogowe. Całość zadania finansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 5,2 mln zł.

Cudowne właściwości polskiego octu jabłkowego

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto