Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu wciąż się ślimaczy, a cierpliwość mieszkańców się kończy. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu
Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu wciąż się ślimaczy, a cierpliwość mieszkańców się kończy. Jedna z głównych ulic w mieście jest od miesięcy rozkopana, a tempo prac pozostawia wiele do życzenia.

Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu wciąż się ślimaczy

Prace na ulicy Częstochowskiej prowadzone są w ramach zadania pod nazwą „Rozbudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od Rogatki do granicy miasta Kalisza- etap I”. Zadanie realizowane jest przez konsorcjum trzech firm: ,,BUD-AN” z Kalisza, jako lider konsorcjum, a partnerami są Zakład Budowy Dróg Henryk Mocny z siedzibą w Błaszkach oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe DOMAX z siedzibą w miejscowości Boronów.

- Mieszkańcy Kalisza z niepokojem patrzą na to, co dzieje się na ulicy Częstochowskiej. Została ona zryta a prace budowalne od dłuższego czasu stoją w miejscu . Po intensywnych opadach deszczu w kierunku Starego Miasta leci lawina błota. Mieszkańcy okolicy i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność gospodarczą są poirytowani tempem pracy na tym odcinku - stwierdza radny Eskan Darwich i alarmuje, że przedsiębiorstwo, które realizuje inwestycję przy ulicy Częstochowskiej wygrało przetarg na realizację inwestycji w postaci przebudowy odcinka ulicy Wojska Polskiego.

Miasto wyjaśnia, że roboty budowlane na ulicy Częstochowskiej realizowane są głównie siłami własnymi generalnego Wykonawcy (BUD-AN – branża sanitarna, ZBD Henryk Mocny- branża drogowa) oraz przy udziale zgłoszonych
firm podwykonawczych, odpowiedzialnych za realizację robót branży sanitarnej, gazowej, energetycznej i telekomunikacyjnej.

CZYTAJ TAKŻE:

- Zgodnie z zawartą umową na wykonanie robót budowlanych wykonawca odpowiada za działania lub zaniechania podwykonawców jak za działania własne. Z uwagi na podział prac budowlanych pomiędzy poszczególnymi podmiotami realizującymi prace, działania poszczególnych wykonawców i podwykonawców prowadzone są w ramach tego samego odcinka - tłumaczy prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Ze względów technologicznych a także mając na celu minimalizowanie utrudnień dla użytkowników dróg objętych rozbudową przebiegającej przez Kalisz drogi wojewódzkiej 450, realizacja inwestycji została podzielona na pięć odcinków roboczych:

  • odcinek ul. Nowy Świat od Rogatki do ul. Ułańskiej
  • odcinek ul. Nowy Świat od ul. Ułańskiej do Ronda Ptolemeusza
  • odcinek ul. Częstochowskiej od Ronda Ptolemeusza do ul. Wygon
  • odcinek związany z budową ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Nowy Świat z ul. Legionów i ul. Ułańską,
  • odcinek związany z budową ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Częstochowskiej z ul. Baśniową i ul. Budowlanych i ul. Częstochowską od ul. Budowlanych do ul. Kubusia Puchatka

Remont ulicy Częstochowskiej w Kaliszu. Będą kary?

Miasto tłumaczy, że wymienione odcinki mogą w trakcie realizacji ulec zmianie. Zawarta umowa nie określa terminów realizacji poszczególnych odcinków i wskazuje jedynie końcowy termin dla całego zadania. Obecnie jest to 18.02.2022 r...

- Zawarta umowa na realizację robót budowlanych przewiduje kary umowne za nieterminowe wykonanie przedmiotu umowy w wysokości 0,05 % wartości umownego wynagrodzenia brutto za każdy dzień opóźnienia z zastrzeżeniem, że wysokość kary umownej z tego tytułu nie może przekroczyć 20% wartości umownej - dodaje prezydent Kalisza.

Umowa przewiduje też okoliczności uzasadniające przedłużenie terminu umownego. Mogą to być między innymi niekorzystne warunki atmosferyczne, przedłużające się terminy wydania decyzji administracyjnych, zgód i uzgodnień, konieczność wykonania prac dodatkowych, czy też okoliczności uniemożliwiające wykonanie zadania.

- Nie bez wpływu na możliwość prowadzenia robót a tym samym na termin realizacji całego zadania pozostaje panująca od marca ubiegłego roku pandemia koronawirusa COVID-19, która skutkuje znaczącym ograniczeniem dostępności materiałów budowlanych i pracowników - dodaje Kinastowski.

Obecnie rozkopana jest ulica Częstochowska oraz fragment ulicy Nowy Świat, a niebawem ma się rozpocząć remont odcinka alei Wojska Polskiego od ulicy Majkowskiej do ulicy Kościuszki. Czy miastu grozi paraliż komunikacyjny?

- Miasto realizuje rozbudowę drogi wojewódzkiej DW 450 oraz przebudowę Alei Wojska Polskiego z udziałem środków zewnętrznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków z rezerwy subwencji ogólnej. Harmonogram prowadzonych naborów wniosków, przyznawania a następnie wykorzystania pozyskanego dofinansowania wyklucza możliwość swobodnego wyboru przez Miasto terminu realizacji robót. Należy podkreślić, że każda ingerencja w istniejący układ drogowy związana z jego modernizacją (przebudowa, rozbudowa) wywoływać będzie utrudnienia dla mieszkańców - mówi prezydent Kinastowski.

Według prezydenta miasta, utrudnienia nie mogą stanowić przeszkody w podejmowaniu i realizacji przez Miasto zadań inwestycyjnych w zakresie drogownictwa.

- Pragnę jednak zapewnić, że każdorazowo w miarę posiadanych możliwości podejmowane są działania celem zminimalizowania utrudnień i niedogodności związanych z robotami prowadzonymi w pasach drogowych. Należy stwierdzić, iż przebudowa Al. Wojska Polskiego na odc. Majkowska - Kościuszki, której rozpoczęcie zaplanowane jest na dzień 16.08.br. nie będzie miało istotnego wpływu i związku z realizowaną obecnie rozbudową ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 - kwituje Krystian Kinastowski.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyruszyła kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Wyruszyła kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz 3...

Wielki Dzień Pszczół w Kaliszu. Tłumy kaliszan na Zawodziu

Wielki Dzień Pszczół w Kaliszu. Tłumy kaliszan na Zawodziu. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie