Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Renesans staropolskiego jadła..." prelekcja Mariusza Kurzajczyka w kaliskim archiwum

OPRAC.: BH
"Renesans staropolskiego jadła..." prelekcja Mariusza Kurzajczyka w kaliskim archiwum
"Renesans staropolskiego jadła..." prelekcja Mariusza Kurzajczyka w kaliskim archiwum APK
Archiwum Państwowe w Kaliszu zrealizowało ciekawy projekt filmowy. Prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk zgodził się podzielić przed kamerą tajnikami przyrządzania staropolskich potraw. W efekcie powstała prelekcja "Renesans staropolskiego jadła - prezentacja ciekawych przepisów i potraw".

Mariusz Kurzajczyk wyszedł od tego, że współcześnie możemy wiele czerpać z kulinarnych zwyczajów naszych przodków. Nie znali oni wielu smaków, przypraw, których my używamy praktycznie codziennie. Ogromne zmiany w kuchni na ziemiach polskich nastąpiły już w starożytności, gdy szlakiem bursztynowym docierali tutaj kupcy rzymscy. Prelegent wskazał, że ze średniowiecznych kronik miejskich wiemy, iż jedzono już rzodkiewki, marchewki, pietruszkę.

Z potraw mięsnych Mariusz Kurzajczyk szczególnie poleca kiełbasę tzw. palcówkę, którą robi samodzielnie od lat z drobnych kawałków mięsa, wymieszanych z przyprawami, wepchniętych w jelito wieprzowe. Średniowieczni przodkowie przyprawiali mięso dzikim czosnkiem, cząbrem, macierzanką, i mniej powszechnie solą. Nie znano wówczas pieprzu - korzystano za to powszechnie z gorczycy. By palcówka mogła dojrzewać w pokojowej temperaturze przez okres 2 dni trzeba dodać do niej nieco cukru. Następnie wyroby należy przenieść na 2 tygodnie w chłodniejsze pomieszczenie.

W przeszłości przechowywano mięso poprzez jego suszenie lub solenie. Idealnym materiałem jest schab, który można przyrządzić w zalewie z wody, soli (w tym peklowej) i przypraw, a następnie uwędzić. Inną potrawą polecaną przez Mariusza Kurzajczyka jest kiszony boczek, przygotowywany w soli, cukrze i czosnku.

Dla jaroszy zaproponowano kiszoną rzodkiewkę i kiszone pączki mniszka lekarskiego. To zioło jest szczególnie przydatne w kuchni - z kwiatów można przyrządzić miód, a z korzeni herbatkę. Ciekawą propozycją jest nalewka z płatków maku, ocet jabłkowy, ocet oraz szampan z kwiatów czarnego bzu.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto