Restrukturyzacja małych gospodarstw 2020. Nabór od 31 marca. 60 tysięcy czeka na właścicieli gruntów rolnych, także pracujących zawodowo

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Udostępnij:
Od 31 marca do 29 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków na działanie Restrukturyzacja małych gospodarstw. Po 60 tysięcy premii sięgnąć mogą właściciele gruntów rolnych, także osoby nie ubezpieczone w KRUSie.

Restrukturyzacja małych gospodarstw to jedno z działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które cieszy się większą popularnością. W zeszłym roku po raz pierwszy z pomocy premiowej mogli skorzystać także właściciele gruntów rolnych, którzy pracują zawodowo, a więc są ubezpieczeni w ZUSie.

W tym naborze zarówno opłacający składki do KRUSu, jak i ZUSu mogą składać wnioski.

- Co ważne, beneficjent musi mieć gospodarstwo na własność i dysponować minimum jednym hektarem gruntów, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być większa niż 13 tysięcy euro - mówi Karolina Szałas, specjalista z firmy Proinvest. - Jeśli wniosek o premię składa osoba opłacająca ZUS, to szansę na pomoc ma jeśli dochód z rolnictwa stanowi co najmniej 25 procent jego wszystkich dochodów - dodaje.

Wraz z wnioskiem beneficjent składa także biznesplan i zobowiązuje się do jego realizacji. Celem restrukturyzacji jest zwiększenie ekonomicznej wielkości gospodarstwa do co najmniej 10 tysięcy euro i co najmniej o 20 procent w stosunku do wielkości wyjściowej, co dotyczy w szczególności zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.

60 tysięcy premii agencja restrukturyzacji wypłaca w dwóch ratach. Najpierw beneficjent otrzymuje 80 procent całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 48 tysięcy złotych. Wniosek o płatność pierwszej raty składa się w ciągu 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wniosek o wypłatę drugiej raty, czyli 20 procent całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 tysięcy złotych, należy złożyć po realizacji biznesplanu, jednak nie później niż do dnia upływu trzech lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do dnia 31 sierpnia 2023 roku.

Premię można przeznaczyć na

 • inwestycje do wytwarzania produktów rolnych, także żywnościowych, oraz przygotowanie ich do sprzedaży
 • zakup gruntów rolnych
 • zakup nowych maszyn lub wyposażenia do produkcji,
 • inwestycje w sady i plantacje wieloletnie,
 • zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych,
 • udział w szkoleniach, korzystanie z porad,
 • budowę lub modernizację budynków,
 • utwardzenie placów manewrowych pod prowadzoną działalność

Pomoc nie może zostać przeznaczona na

 • prowadzenia plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
 • prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej jak hodowla zwierząt laboratoryjnych, hodowla ryb akwariowych, hodowla psów rasowych oraz hodowla kotów rasowych.

Decyzja o przyznaniu pomocy zależy od sumy punktów przyznawanych według następujących kryteriów wyboru:

 • rodzaj planowanej produkcji (od 1 do 3 pkt);
 • kompleksowość biznesplanu (od 0,25 do 7 pkt);
 • wpływ na realizację celów przekrojowych (od 1 do 10 pkt);
 • docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa:
  - powyżej 20 tys. euro – 5 pkt,
  - 16 – 20 tys. euro – 4 pkt,
  - 12 – 16 tys. euro – 2 pkt;
 • wiek wnioskodawcy – jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca nie ma więcej niż 40 lat – 1 pkt;
 • zmiana kierunku produkcji – 2 pkt;
 • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika oraz nie prowadzenie działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – 2 pkt.

Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 7 punktów.

Beneficjent po wydaniu decyzji, musi w ciągu 6 miesięcy od dnia jej doręczenia, rozpocząć realizację biznesplanu. - Kolejnymi jego obowiązkami są prowadzenie gospodarstwa, uproszczonej rachunkowości, prowadzenie działań, za które otrzymał punkty, najpóźniej od dnia rozpoczęcia realizacji biznesplanu i złożenie wniosku o płatność pierwszej raty pomocy. Musi się wywiązać ze zwiększenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa - zaznacza Karolina Szałas.

Premia może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków pomoc może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie