Nasza Loteria

Rewitalizacja rynku w Kaliszu. Te projekty zajęły 2 i 3 miejsce w konkursie SARP. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Inicjatywa Projektowa
Konkurs SARP na zagospodarowanie Głównego Rynku, ulicy Kanonickiej i Nowego Rynku wygrała pracownia Roman Rutkowski Architekci z Wrocławia. Przedstawiamy wizualizacje pracowni, które zajęły kolejne miejsca: 2. Inicjatywy Projektowej z Warszawy i Maćków Pracowni Projektowej z Wrocławia. Tak nie będzie wyglądać rynek.

II Nagroda – INICJATYWA PROJEKTOWA sp. z o.o., Warszawa. Zespół autorski: arch. Piotr Straszak – architekt prowadzący, arch. Mikołaj Zdanowski. arch. Iwona Pawlak, arch. Anna Woźny, arch. Szymon Chwazik.
Opinia o pracy – Nagrodę przyznano za:
Wykreowanie spójnych i atrakcyjnych przestrzeni Nowego Rynku i Głównego Rynku, przy zastosowaniu oszczędnych środków. Autorzy pracy zaproponowali prawidłowe i konsekwentne strefowanie funkcji w obszarze Nowego Rynku, przez co stworzyli uporządkowany, zdyscyplinowany i przyjazny charakter tego miejsca, z jednoczesnym umożliwieniem wykorzystywania Nowego Rynku na potrzeby imprez o charakterze okolicznościowym i masowym. Udana propozycja wprowadzenia pawilonu kawiarnianego jako „zwornika” pomiędzy przestrzenią Nowego Rynku a plantami i wylotem ul. Kanonickiej, będącego jednocześnie ukłonem w stronę historycznego układu przestrzennego.
Mankamentem jest zbytnie nagromadzenie małoskalowych elementów na Rynku Głównym. Według oceny Sądu zaproponowane obiekty na Nowym Rynku mają za małą wysokość w stosunku do otaczającej zabudowy.

III Nagroda – Maćków PP Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław.
Zespół autorski: arch. Zbigniew Maćków – główny projektant, arch. Mariusz Maury – projektant, arch. Paweł Karpa – projektant, arch. Agata Kowalczyk – projektant, arch. Alicja Mołyń – projektant, arch. Anna Puchała – projektant, arch. Małgorzata Radaj – projektant.

Opinia o pracy – Nagrodę przyznano za:
Uczytelnienie i uporządkowanie istniejących przestrzeni urbani-stycznych, wzbogacenie o interesujący detal oraz podporządkowanie komunikacji ruchowi pieszemu. Pomysł zastosowania grafiki posadzki odwołującej się do malarstwa Jana Tarasina ciekawy, jednak nie został w pełni wykorzystany. Na Głównym Rynku zaproponowano fontannę przed Ratuszem, a odsłonięte przez archeologów rząpie wyniesiono nad posadzkę jako dodatkowy element małej architektury.
Ul. Kanonicką przystosowano do ruchu pieszego z nową wyrównaną posadzką. W projekcie zabrakło jednak czytelnego przejścia dla pieszych przez planty.

Na Nowym Rynku wykreowano czytelne strefy, a zaprojektowany plac miejski uzyskał dawną skalę urbanistyczną. Zaprojektowane dwie bryły na jego zamknięciach stworzyły pierzeje, czytelne od wnętrza jak i od zewnętrznych stron tworząc kontrast w stosunku do istniejącej zabudowy, a lokalizacja w miejscu dawnej straży budynku pawilonu gastronomicznego jest poszanowaniem wartości historycznych.
Zastrzeżenie budzi parking nadziemny, który będzie generował duży ruch samochodów i uciążliwości dla mieszkańców sąsiednich kamienic, a także relatywnie mała przestrzeń placu z zachowaniem dominującej funkcji targowiska czy wreszcie brak wystarczającej ilości zieleni.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto