MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypominamy jego wizytę w Licheniu. Pamiętacie ten dzień?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji wspominamy, jak w 1999 roku odwiedził Licheń, gdzie spotkał się z wiernymi. Pamiętacie to wielkie wydarzenie?

Spis treści

Wylądował helikopterem o zachodzie słońca

Jan Paweł II do Lichenia przybył helikopterem 6 czerwca 1999 roku o zachodzie słońca. Pod bazyliką czekał na niego tłum wiernych. Gdy Papież stanął na schodach świątyni wszyscy wołali: „Witamy w Licheniu!”. On im odpowiedział:

- Usłyszałem, że mówicie do mnie „witamy ty leniu!”

- zażartował.

Zwiedzanie bazyliki i nabożeństwo

W niedzielę 7 czerwca, z samego rana Papież przyjechał do bazyliki, którą zwiedził, nim odprawił nabożeństwo. Ojciec Święty pobłogosławił budujący się kościół oraz zebranych na placu pielgrzymów. Po uroczystości poleciał do Bydgoszczy i Torunia, aby wieczorem wrócić na nocleg do Lichenia.

Ostatni dzień Jana Pawła II w Licheniu

Przed wyjazdem z Lichenia 8 czerwca, Jan Paweł II długo modlił się przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Obraz został przeniesiony do kaplicy w apartamentach papieskich dzień wcześniej.

Po modlitwie Ojciec Święty zrobił sobie wspólne zdjęcie z księżmi i braćmi marianami. Następnie helikopterem odleciał do Ełku.

ZOBACZ TAKŻE

Wielkie wydarzenie, wielkie przygotowania

Zaproszenie do Lichenia Jan Paweł II otrzymał od biskupa Dembowskiego, który w 1998 opowiadał Papieżowi o budowie sanktuarium. Wizytę było można zrealizować, ponieważ w 1999 roku planowano już odwiedziny Ojca Świętego w innej miejscowości w Polsce.

Księża marianie, gdy dowiedzieli się, że papież ma zamiar zobaczyć budowę licheńskiego sanktuarium, przystąpili do załatwiania wielu formalności związanych z budową domu, w którym Ojciec Święty miał nocować. Prace rozpoczęły się w lipcu tego samego roku.

ZOBACZ TAKŻE

Około 200 tys. pielgrzymów pod jedną świątynią

Przed przyjazdem papieża przewidywano, że w Licheniu zjawi się około 200 tys. pielgrzymów. Na mniej więcej taką liczbę osób przygotowali się księża marianie.

Aby zapanować nad tak ogromnym tłumem ludzi, organizatorzy przygotowali specjalne sektory. Większość z nich znajdowała się przed bazyliką, ale były też takie, które usytuowano po przeciwnej stronie świątyni – tam wierni mogli zobaczyć papieża na jednym z dwóch telebimów.

W celu usprawnienia organizacji tego wydarzenia została powołana specjalna komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele księży marianów, władz lokalnych i służb odpowiedzialnych za poszczególne elementy organizacyjne (policja, BOR, straż pożarna, Sanepid, służba zdrowia i energetyka).

ZOBACZ TAKŻE

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypominamy jego wizytę w L...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypominamy jego wizytę w Licheniu. Pamiętacie ten dzień? - Konin Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto