Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica urodzin Gustawa Fibigera III, byłego dyrektora Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia"

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
23 września 1912 roku urodził się w Kaliszu Gustaw Arnold (III) Fibiger, wieloletni kierownik i dyrektor Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia". Był również współtwórcą Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu oraz uczestnikiem kampanii wrześniowej.

Gustaw Arnold Fibiger III urodził się w Kaliszu w 1912 r. Uczył się w gimnazjum im. T. Kościuszki, studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po skończeniu studiów praktykował w fabryce swojego ojca, a po jego śmierci został jednym ze spadkobierców.

W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 25. Pułku Artylerii w Kaliszu. Wziął udział w walkach pod Łęczycą, Kutnem, Młodzieszynem. Jako oficer łącznikowy wziął udział w kampanii wrześniowej. W bitwie nad Bzurą został ranny, podczas obrony Warszawy dostał się do niewoli. Lata okupacji spędził w obozach jenieckich na terenie Austrii i Niemiec.

Powrót G. A. Fibigera do Kalisza

Po powrocie do Kalisza najpierw był zastępcą dyrektora fabryki A. Fibiger, a od maja 1945 do 1953 r. dyrektorem swojej fabryki, która po upaństwowieniu przyjęła miano "Calisia". Nie mógł jednak produkować fortepianów tylko meble. W konspiracji, starzy pracownicy fabryki odtwarzali maszyny i narzędzia potrzebne do produkcji instrumentów. Upór i pasja kierownika Fibigera oraz grupy starych pracowników spowodowała decyzję o kontynuowaniu produkcji pianin i fortepianów, ale już marki "Calisia", w fabryce, która przeszła na własność państwa za "odszkodowaniem", i w której Fibiger nie był już kierownikiem, ale od 1953 roku najpierw głównym konstruktorem, a później kierownikiem działu fortepianów. Wciąż doskonalił instrumenty, jego pianino zdobyło w 1973 roku srebrny medal na targach we Frankfurcie nad Menem.

Fibiger założył w 1954 roku jedyne w Europie Technikum Budowy Fortepianów przy wsparciu ze strony Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Muzycznego i Centralnego Zarządu Szkół Artystycznych. Szkoła w pierwszym roku swojego istnienia znalazła pomieszczenie w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej. W 1957 roku otrzymała oficjalną nazwę Technikum Budowy Fortepianów. Pierwszymi uczniami nowo powstałej szkoły byli młodociani pracownicy fabryk fortepianów w Kaliszu i Legnicy. Gustaw Arnold Fibiger kierował szkołą w latach 1955-1964, a do 1978 r. prowadził zajęcia dydaktyczne. Na emeryturę przeszedł w 1977 roku. Zmarł 22 stycznia 1989 roku w Kaliszu i został pochowany na cmentarzu ewangelickim.

Od września 1964 roku szkoła została wprowadzona do gmachu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Kaliszu przy ulicy Rzemieślniczej 6. Podczas Zjazdu Absolwentów z okazji 35-lecia szkoły, we wrześniu 1989 nadano jej imię Gustawa Arnolda Fibigera.

Odznaczenia G. A. Fibigera

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonego dla Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia", Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za: kalisz.pl


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto