Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinne weekendy na Zawodziu. O myślistwie i łowiectwie w średniowieczu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Rodzinne weekendy na Zawodziu. O myślistwie i łowiectwie w średniowieczu
Rodzinne weekendy na Zawodziu. O myślistwie i łowiectwie w średniowieczu Bartłomiej Hypki
Na jakie zwierzęta polowano, jakiej broni używano i co noszono - m.in. tym zagadnieniom poświęcone było sobotnie spotkanie w ramach cyklu "Rodzinne weekendy na Zawodziu". Kto nie był dziś, zapraszamy w niedzielę w godz. 14-17.

"Rodzinne weekendy na Zawodziu" to warsztaty przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców i poświęcone rozmaitym zagadnieniom związanym przede wszystkim z epoką średniowiecza. Warsztaty odbywają się przez całe wakacje (lipiec, sierpień) w sobotę i niedzielę od godziny 14 do 17.

- Podczas tych zajęć turyści mogą spróbować swoich sił w rzemiosłach ludzi żyjących w wiekach średnich w myśl przysłowia: "Nie święci garnki lepią" - mówi Marcin Magdziński, kierownik rezerwatu.

Ten weekend poświęcony był myślistwu i łowiectwu. W rezerwacie na Zawodziu członkowie grupy Ptasznik z Turku tłumaczyli, jak między X a XIII wiekiem polowano na dzikie zwierzęta, czy każdy mógł polować, w jakich strojach polowano i jakiej broni używano. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się jak wykonywano sieci.

- Podchodzimy do tego tematu przekrojowo. Oprócz rolnictwa i zbieractwa mieszkańcy grodzisk musieli się utrzymywać z gospodarki łowieckiej. Dzięki polowaniom ludzie mieli nie tylko mięso, ale także skóry, kości, czego używano do wyposażenia domostw - mówi Mateusz Moszczyński z grupy Ptasznik. - Polowano przede wszystkim na jelenie, sarny, łosie, dziki, zające czy kuropatwy. Używano do tego łuków, oszczepów, włóczni, sieci, ale także proc.

Nie zabrakło również drapieżnych ptaków - młodych jastrzębi oraz kruka.

- To jastrzębie zwyczajne odmiany białej, która na co dzień nie występuje w Polsce. Na tych osobnikach można zaobserwować różne etapy rozwoju tych ptaków - mówi Mateusz Moszczyński z grupy Ptasznik. - Zarówno jastrzębie, jak i kruk będą szkolone metodą sokolniczą.

Kolejne wydarzenie - "Zabawy w grodzie" - odbędzie się w dniach 10-11 lipca, a poświęcone będzie rozrywkom dla małych i dużych mieszkańców średniowiecznej zagrody. Uczestnicy poznają zasady XIV wiecznej, islandzkiej gry lis i gęsi, zagrają w skandynawską grę zręcznościową KUBB, dzieci odbędą trening wojownika z wykorzystaniem replik średniowiecznego uzbrojenia.

Zobacz także:

Koncert wakacyjny Orkiestry OSP Kościelna Wieś. ZDJĘCIA, FILM

Kaliskie Klasyki Nocą. Wyjątkowe pojazdy zjechały na korty CKiS w Kaliszu

Kaliskie Klasyki Nocą. Wspaniałe pojazdy zjechały na korty C...

Uczeń „Ogrodnika” w Opatówku najlepszy w Polsce. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto