Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogatka Wrocławska w Kaliszu ma nowego najemcę

Andrzej Kurzyński
Rogatka Wrocławska w Kaliszu ma nowego najemcę
Rogatka Wrocławska w Kaliszu ma nowego najemcę Andrzej Kurzyński
Rogatka Wrocławska w Kaliszu ma nowego najemcę. Do niedawna w zabytkowym budynku mieściła się cukiernia. Przez ostatnich kilka tygodni obiekt stał opustoszały. Teraz wprowadzi się tutaj Stowarzyszenie Kaliszanie, któego prezesem jest były wiceprezydent miasta Piotr Kościelny.

Kaliszanie przyzwyczaili się do tego, że przez niemal 20 lat w zabytkowym budynku u zbiegu ulic Śródmiejskiej, Górnośląskiej i Nowy Świat istniała cukiernia połączona początkowo z niewielką kawiarenką na poddaszu. W maju tego roku najemcy - rodzina znanych kaliskich cukierników wystąpiła do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych z wnioskiem o rozwiązanie umowy. Budynek został opuszczony z ostatnim dniem sierpnia.

Miasto dwukrotnie musiało ogłaszać przetarg na wynajem budynku. Na pierwszy nie zgłosił się nikt. Miasto obniżyło więc stawkę do 17,50 zł za metr kwadratowy i ogłosiło kolejny przetarg. Jak czytamy w komunikacie Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu za lokal użytkowy przy ul. Śródmiejskiej 36 o łącznej pow. 59,32 metrów kwadratowych wylicytowano stawkę czynszową w wys. 27,50 złotych za metr kwadratowy + VAT.

Jak się okazuje, Rogatka Wrocławska będzie teraz siedzibą Stowarzyszenia "Kaliszanie". Jego prezesem jest Piotr Kościelny, były wiceprezydent miasta.

- Nie można było pozostawić tego budynku na pastwę losu, jeśli nie było zainteresowania. Stworzymy w budynku Rogatki Wrocławskiej miejsce spotkań i rozmów, otwarte dla mieszkańców Kalisza i gości. To doskonałe miejsce na punkt informacyjny, przestrzeń do wykorzystania dla kaliskich artystów, historyków, organizacji społecznych, po prostu nas - mieszkańców - podkreśla Piotr Kościelne, prezes Stowarzyszenia Kaliszanie.

Rogatka Wrocławska w Kaliszu, to dawny posterunek celny, wzniesiony w 1828 roku. Do końca XIX w. w budynku pobierano opłaty za wjazd do miasta bitym traktem od strony Szczypiorna. Z początkiem XX w. przy Rogatce Wrocławskiej zamontowano wagę miejską, która służyła handlarzom odwiedzającym Kalisz. Po II wojnie światowej budynek był siedzibą kaliskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, a od 1975 oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Ostatnio mieściła się tutaj wspomniana wcześniej cukiernia.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto