Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu. Nie wszystkim to się podoba

AND
Rondo Żołnierzy Wyklętych, taką nazwę ma otrzymać skrzyżowanie ulic Złotej i Piłsudskiego w Kaliszu. Nie wszystkim to się jednak podoba.

17 września podczas sesji Rady Miejskiej Kalisza, rajcy mają podjąć uchwałę w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Złotej i Piłsudskiego imienia Żołnierzy Wyklętych.

- Wśród żołnierzy wyklętych znajdowali się zarówno bohaterowie, jak i zdrajcy oraz mordercy. Upamiętnianie tak zróżnicowanej grupy nie może być podyktowane niczym innym niż ślepą ideologią. Z pewnością można znaleźć godnego patrona wśród zasłużonych dla Kalisza i dla Polski. Nadal nie doczekały się odpowiedniego symbolu pamięci w Kaliszu osoby takie jak Edmund Łuczak, kaliski Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, Alina Szapocznikow, światowej sławy rzeźbiarka czy Ryszard Cieślak, wybitny aktor i reżyser - twierdzą autorzy petycji "Przeciwko skrajnej prawicy w Kaliszu".

Czytaj także: Żydzi oskarżają władze Kalisza o antysemityzm

Autorów petycji niepokoi "ideologiczna ofensywa skrajnej prawicy, przeprowadzana w Kaliszu, przy cichym wsparciu wysoko postawionych przedstawicieli władzy".

- Medialne doniesienia dotyczące przyczyn wstrzymania rozmów o zwrocie cmentarza żydowskiego to jeden z takich przykładów. Udział władz miasta w marszach upamiętniających tzw. żołnierzy wyklętych oraz plany nadania ich imienia jednemu z nowych rond w Kaliszu świadczą co najmniej o lekkomyślności władz, która jednak sprzyja tej ideologicznej dominacji w przestrzeni publicznej - czytamy w petycji.

Jej autorzy odnoszą się również do niedawnego incydentu związanego ze zniszczeniem patriotycznych murali na terenie Kalisza. Ich pomysłodawcy, Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci, przypisują te działania sympatykom lewicy.

- Wyrażamy oburzenie próbami przypisania takich działań środowiskom związanym z szeroko pojętą lewicą. Przypominamy, że lewica wywodzi się wprost ze środowisk patriotycznych walczących o niepodległość Polski a jej wybitnymi przedstawicielami byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, kaliszanin i patron kaliskiej uczelni, Stanisław Wojciechowski, premier RP na uchodźstwie Tomasz Arciszewski czy kaliski bojownik o niepodległość Wojciech Jabłkowski. Symbole państwowe są dla lewicy przynajmniej równie ważne jak dla prawicy i niejednokrotnie patriotyzm pochodzący z lewej strony sceny politycznej lepiej oparł się próbie czasu niż pseudo-patriotyczne prawicowe tendencje autorytarne - czytamy dalej w petycji.

Autorzy petycji zwracają się do radnych i lokalnych władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej o oficjalną reakcję na te zdarzenia i "wykorzystanie faktu pozostawania w koalicji rządzącej do zmiany tej tendencji".

- Postępowanie SLD w tej sprawie z pewnością będzie miało duży wpływ na nie-prawicowych wyborców w najbliższych wyborach parlamentarnych - podkreślają autorzy i jednocześnie zwracają się do wszystkich mieszkańców, którzy "cenią wolność i pluralizm do przeciwstawienia się tej skrajnej ideologicznej fali". Jedną z form sprzeciwu ma być podpisanie listu, które jest możliwe na stronie petycjeonline.com

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto