18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmarek w Kaliszu. Archeolodzy odkryli fundamenty synagogi

Andrzej Kurzyński
Na kaliskim Rozmarku trwają badania archeologiczne
Na kaliskim Rozmarku trwają badania archeologiczne Andrzej Kurzyński (c)
Rozmarek w Kaliszu. Trwają badania wykopaliskowe w dawnej dzielnicy żydowskiej. Kaliscy archeolodzy odkryli fundamenty synagogi oraz pozostałości średniowiecznych zabudowań.

Rozmarek w Kaliszu, to plac u zbiegu ulic Złotej, Targowej i Przechodniej. Teren otrzymał tę nazwę w listopadzie 2011 roku. Tak zdecydowali radni na wniosek kaliskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

W tym roku Rozmarek w Kaliszu ma się zmienić w skwer historyczny, który będzie upamiętniał zburzenie miasta w sierpniu 1914 roku. Jednocześnie na skwerze ma zostać umieszczona także tablica pamiątkowa z napisami w językach polskim, hebrajskim i angielskim mówiącymi o tym, że w tym miejscu stała synagoga zburzona przez Niemców.

Czytaj również: W centrum Kalisza powstanie skwer historyczny

Zanim jednak rozpoczną się prace związane z tworzeniem skweru historycznego, teren badają kaliscy archeolodzy. Na placu powstały dwa wykopy, w których badacze szukają śladów przeszłości.

- W jednym wykopie zakładaliśmy odkryć fundamenty synagogi. Wcześniej zapoznaliśmy się z dawnymi planami Kalisza i udało nam się wytyczyć wykop w dobrym miejscu. Poza tym mamy tutaj ciekawe warstwy nowożytne i średniowieczne - mówi dr Adam Kędzierski, archeolog. -

Bardzo ciekawym odkryciem jest zespół około 20 naczyń, które były usytuowane w pomieszczeniu wykonanym z desek.

- Naczynia najprawdopodobniej są XVII-wieczne i są zachowane w całości. Jest to niesamowita sprawa ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z bardziej lub mniej potłuczonymi garnkami, a tutaj seria całych naczyń. To pomoże nam w rekonstrukcji rzemiosła garncarskiego w dzielnicy żydowskiej w czasach nowożytnych - dodaje Adam Kędzierski.

Poza zabytkami ceramicznymi archeolodzy natrafili również na sporo kawałków skóry, wśród których był zachowany w całkiem dobrym stanie dziecięcy bucik skórzany. Innym bardzo ciekawym zabytkiem jest drewniany grzebień datowany na przełom późnego średniowiecza i nowożytności.

Badania archeologiczne w centrum Kalisza potrwają jeszcze około tygodnia. Prace finansowane są przez Urząd Miejski w Kaliszu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto