Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się VI Marcowy Maraton Archiwalny

ESA
Rozpoczyna się VI Marcowy Maraton Archiwalny
Rozpoczyna się VI Marcowy Maraton Archiwalny ESA
2 marca rozpoczyna się VI Marcowy Maraton Archiwalny. W programie ciekawe spotkania, warsztaty i wystawy. Najważniejszy punkt maratonu to otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu pt. „Zagłada wielkopolskich elit 1939-1941”.

VI Maraton Archiwalny, który ma przypominać historię archiwum, rozpocznie się drugiego marca spotkaniem z darczyńcami, którzy przekazali swoje prywatne zbiory do zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu.

- To jest dla nas bezcenna grupa. Co roku spotykamy się z osobami, które bezpłatnie przekazują nam swoje najcenniejsze rodzinne pamiątki, dokumenty i zdjęcia. W tej chwili do darczyńców zalicza się 72 osoby prywatne i 8 instytucji. W 2016 roku darczyńcy przekazali nam 327 jednostek inwentarzowych. Mamy takich darczyńców, którzy regularnie co jakiś czas przekazują nam swoje dary i pamiątki tj. Henryk Drapiński, Stanisław Perliński, Andrzej Gęstwa, Elżbieta Siarkiewicz, Juliusz Brawata, Jerzy Dębny – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

7 marca o godz. 12.00 zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu pt. „Zagłada wielkopolskich elit 1939-1941” w obecności dyrektora oddziału dr. Rafała Reczka.

- _Wystawa obrazuje działania okupanta niemieckiego wobec elit wielkopolskich, głównie grupy przywódczej, inteligencji , elit politycznych, wojskowych, nauczycieli, duchowieństwa, a także ludzi, którzy mogą być zagrożeniem dla III Rzeszy. Na wystawie omawiana jest operacja tannenberg _– opowiada Grażyna Szchlender.

Podczas otwarcia wystawy Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wygłosi wykład na temat „Operacja Tannenberg w Wielkopolsce”, poznańskiej wystawie towarzyszyć będzie prezentacja wystawy regionalnej pt. „Kaliszanie – ofiary zbordni katyńskiej”, przygotowanej m.in. w oparciu o materiały z zasobu Archiwum Państowego w Kaliszu oraz ze zbiorów płk. dr. Krystiana Bedyńskiego.

Trzy dni później o godzinie 12.00 odbędzie się pierwsze zebranie wyborcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów, w którego skład wchodzą osoby o różnych zainteresowaniach, którym najbardziej przyświeca historia naszego regionu. Członkowie archiwum będą mogli zdobyć wiedzę o kaliskim archiwum, uczestniczyć w kursach i szkoleniach z zakresu archiwistyki.

Na 16 marca na godzinę 10.00 zaplanowano pokaz konserwatorski dla pracowników bibliotek i muzeów regionu kaliskiego. Natomiast 22 marca odbędą się warsztaty praktyczne w oparciu o serwis www.szukajwarchiwach.pl i Europejski Portal Archiwalny. Maraton, 31 marca o godz. 10.00 zamknie szkolenie kancelaryjno-archiwalne dla podmiotów wytwarzających niepaństwowy zasób archiwalny.

Ponadto w programie ogloszenie kolejnej edycji konkursu „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”. W tym roku młodzież pracować będzie z prasą w PRL-u, Stefanem Szolcem-Rogozińskim, może przyjrzeć się obiektom sportowym na terenie Kalisza lub Szczypionu sprzed 100 laty. Na koniec marca można spodziewać się również nowej wystawy on-line „Skargi i donosy w zasobie Archiwum Państwowego”. Cały czas odbywać się będą też lekcje archiwalne dla uczniów z Kalisza i okolic.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto