Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Rozental - mało znany w Kaliszu lotnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie... i brydżysta

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
O urodzonym i wychowanym w Kaliszu Henryku Ryszardzie Rozentalu mało kto w jego rodzinnym mieście słyszał. Tymczasem to bohater bitwy o Anglię, a po wojnie jeden z animatorów brydża sportowego w Polsce!

Ryszard Rozental (chętniej używał drugiego imienia) urodził się 24 maja 1924 roku w Kaliszu. Był synem Dawida Szymona Rozentala, znanego lekarza, zatrudnionego w kaliskim Szpitalu Starozakonnych i Kasie Chorych. Jego ojciec należał do Kaliskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego i Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Po wybuchu wojny w 1939 roku rodzina Rozentalów uciekła przed Niemcami na wschód, dostając się na tereny zajęte przez Armię Sowiecką. Ryszard studiował w Tomskim Instytucie Medycznym. W indeksie ze studiów można znaleźć zaliczenia z pierwszego semestru roku akademickiego 1941/1942.

Przez Iran do Polskich Sił Powietrznych

Wkrótce jednak dostał się do Polskich Sił Zbrojnych, czyli Armii Andersa, z którą powędrował do Iranu. Tu 13 stycznia 1943 roku otrzymał zaświadczenie, że jest zdolny do służby w lotnictwie. Ostatecznie trafił do Wielkiej Brytanii, a szkolenie przeszedł w Kanadzie i USA.

Choć w różnych źródłach jest informacja, że był pilotem lub nawigatorem, z „Listy Krzystka”, zawierającej personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii wynika, że był strzelcem pokładowym w stopniu kaprala. W zbiorach Muzeum Polin jest jego czapka lotnicza, kalkulator nawigacyjny prawdopodobnie zabrany na pamiątkę, kilka zdjęć, w tym z ćwiczeń spadochronowych, naszywki, torba i... dwie talie kart do gry. W tym czasie 30 kwietnia 1943 zmarł w Warszawie jego ojciec. O losach matki nic nie wiemy.

Po wojnie został zwolniony z egzaminów maturalnych i od września 1946 r. przystąpił do nauki na Uniwersytecie Londyńskim. Ostatecznie jednak zdecydował się na powrót do Polski. Najpierw zamieszkał w Łodzi i został tłumaczem, bo przecież znakomicie władał angielskim.

Brydżysta i popularyzator brydża

Jego karty do gry znajdują się w muzeum nieprzypadkowo, bowiem znakomicie grał w brydża sportowego i był tej gry niestrudzonym popularyzatorem. 23 października 1956 roku w Warszawie działacze z całej Polski spotkali się, aby utworzyć Polski Związek Brydża Sportowego i zorganizować rozgrywki lig brydżowych. Delegatem Łodzi był Rozental. Był więc działaczem, aktywnym graczem, a od 17 listopada 1956 r. w Expressie Ilustrowanym ukazywała się redagowana przez niego cotygodniowa rubryka brydżowa, w której zapoznawał czytelników z zasadami brydża sportowego, omawiał popularne konwencje, a także informował o wydarzeniach brydżowych w Polsce i na świecie.

Zmarł 10 czerwca 2001 roku w Warszawie. Został pochowany wraz z żoną Janiną z d. Dziewulską na cmentarzu rzymskokatolickim na Bródnie.

Pisząc ten tekst korzystałem m.in. z „Historii łódzkiego brydża Kalendarium lat 1957 -1959”, Polin Muzeum, „Listy Krzystka” - Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940-47

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto