Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzucić palenie i nie przytyć

AD
Wiele kobiet twierdzi, że jedną z ważniejszych przyczyn, dla których kontynuują palenie jest obawa przed przybraniem na wadze. Tymczasem 1/3 osób, które przestają palić na tyje.

Wiele kobiet twierdzi, że jedną z ważniejszych przyczyn, dla których kontynuują palenie jest obawa przed przybraniem na wadze. Tymczasem 1/3 osób, które przestają palić na tyje. Tyle samo byłych palaczy traci zbędne kilogramy.

Często palenie papierosów traktowane jest przez młode kobiety jako sposób na utrzymanie figury lub zrzucenie zbędnych kilogramów. Tymczasem badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że u osób poniżej 30 roku życia palenie nie zapobiega typowemu, związanemu z wiekiem przybieraniu na wadze. Ponadto wbrew powszechnemu mniemaniu papierosy nie tylko wpływają bardzo niekorzystnie na serce i płuca, ale są czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na osteoporozę, wzmagają niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, sprzyjają powstawaniu zmarszczek.

Zaplanuj jadłospis

Wiele osób rzucających palenie zastępuje je jedzeniem. Działa tu znany z psychologii mechanizm kompensacji. Świadomość, że takie zjawisko może wystąpić i odpowiednie przygotowanie się do rzucenia palenia pomogą nam uniknąć przyrostu wagi po zerwaniu z nałogiem.

Po rzuceniu palenia trzeba zmienić sposób odżywiania, uważnie planować jadłospis, codziennie ćwiczyć i kontrolować wagę. Najkorzystniejsza dla byłego palacza jest dieta śródziemnomorska. W jego jadłospisie muszą znaleźć się przede wszystkim warzywa i owoce.
Powinny one zastąpić wszystkie bogate w kalorie przekąski takie jak: słodycze, orzeszki solone, chipsy, słone paluszki.

Konieczne jest także ograniczenie potraw bogatych w tłuszcz. Główne posiłki powinny być spożywane regularnie i o stałych porach. Należy jeść więcej na śniadanie i obiad, niż na kolację.

Jak przetrwać?

Wzmożony apetyt i przybieranie na wadze po rzuceniu palenia, a także rozdrażnienie, trudności w koncentracji, bóle głowy i zmęczenie uznawane są za objawy odstawienia nikotyny. Objawy te są najczęstszą przyczyną niepowodzeń w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu. Można je jednak złagodzić np. dzięki zastosowaniu Nicorette. Opublikowane w ubiegłym roku wyniki badań klinicznych wykazały, że kobiety znacznie zwiększają swoje szanse na całkowite zerwanie z nałogiem stosując terapię zastępczą i dietę niskokaloryczną.

Laserem w papierosa

Ostatnio, coraz popularniejsza i przynosząca zaskakująco dobre rezultaty jest metoda laseroterapii. Została ona opracowana przez grupę badaczy i lekarzy z Kanady, a polega na symulacji wiązką lasera punktów recepturowych na ciele. Symulacja ta zwiększa produkcję endorfiny, która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym wytwarzanym przez organizm.

Endorfina niweluje ból, wprowadza ciało w stan rozluźnienia i odprężenia czyli pozwala opanować nadmierną nerwowość i napięcie związane z ,,głodem’’ nikotynowym.

Palenie to nie tylko jednak uzależnienie fizjologiczne, dlatego metoda opracowana przez Kanadyjczyków obejmuje również praktyczne porady specjalistów, które pozwalają wypracować nowe przyzwyczajenia, a dzięki nim stworzyć nową jakość życia bez zgubnego nałogu i obawy przed przytyciem.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto