Samochodowy zestaw pierwszej potrzeby

Materiał informacyjny WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group
Udostępnij:
Ubezpieczenia samochodowe mogą nam się wydawać zbędne do momentu… pierwszej stłuczki. Dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę, że bez ochrony ubezpieczeniowej byłoby nam znacznie trudniej poradzić sobie ze skutkami wypadku. Zbliżająca się jesień znacząco zwiększa ryzyka stłuczek czy zdarzeń drogowych. Przed ich negatywnymi skutkami może ochronić nas dobrze dobrane ubezpieczenie. Jak znaleźć właściwą drogę wśród mnogości dostępnych opcji?

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Wielkimi krokami i jeszcze większymi kroplami deszczu zbliża się jesień. Dla wielu z nas nie oznacza to końca wyjazdów. Chociażby z uwagi na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, wyjazdów może być nawet więcej. Zmiana warunków atmosferycznych wymusza na nas nie tylko zmianę techniki jazdy, ale również konieczność sprawdzenia stanu samochodu.

Tu podaj tekst alternatywny

Pogoda za oknem dość dobitnie pokazuje nam, że lato dobiega końca. Razem z tym zaczyna się okres deszczowej i chłodniejszej jesieni. Śliska nawierzchnia, duża ilość opadów czy szybciej zapadający zmrok zwiększają ryzyko wypadków. Do tego dochodzi brawura kierowców, którzy często przeceniają swoje możliwości i zbyt lekko podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Według badania na zlecenie PIU, ponad połowa pytanych uważa, że można jechać bezpiecznie i szybko. Jednak jak radzi policja, w okresie jesiennym musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym – przy złych warunkach nie tylko nie należy przekraczać prędkości, ale wręcz ją zmniejszyć, żeby wydłużyć czas reakcji na potencjalne niebezpieczeństwo.

Tu podaj tekst alternatywny

Nawet jeśli dbamy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, pamiętajmy o tym, że ubezpieczenia to gwarancja spokoju w przypadku, gdy przydarzy się nieprzewidziana sytuacja. Nie chodzi tylko o wypadki spowodowane winą jednego z kierowców, ale również o zwykłe sytuacje losowe takie jak przebita opona czy kamień uderzający w szybę. Wówczas pomoc ubezpieczeniowa może okazać się ogromnym wsparciem. Jakie są typy podstawowych ubezpieczeń i na co zwracać uwagę w momencie dokonywania wyboru?

OC – Odpowiedzialność Cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych

To ubezpieczenie jest obowiązkowe i chroni przed kosztami szkód, które możesz wyrządzić innym osobom, np. jeśli wjedziesz komuś w zderzak. Choć mogłoby się wydawać, że przecież można się „dogadać” i samodzielnie pokryć koszt zniszczeń, wystarczy wyobrazić sobie, że wjedziesz w najnowsze Porsche… Wtedy o wiele łatwiej docenić to ubezpieczenie.

Posiadanie tego ubezpieczenia może być zweryfikowane w trakcie każdej kontroli policyjnej, a za jego brak płacimy spore kary.

Czym ryzykujesz, jeśli nie masz OC?

Jeśli spowodujesz wypadek prowadząc samochód, który nie ma OC, będziesz musiał zapłacić za wszystkie szkody, jakie powstały w wyniku zdarzenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłaci odszkodowania, ale kierowca będzie musiał zwrócić wypłacone kwoty. Cała procedura odbywa się w sądzie, a kwoty odszkodowań mogą być bardzo wysokie.

AC – Autocasco

AC chroni pojazd od zniszczeń, do których sami doprowadziliśmy, ale też wtedy, kiedy nie możemy ustalić, kto (lub co) zniszczył nam samochód. Wyobraź sobie, że parkujesz auto pod domem, a w nocy spada na nie złamana przez wiatr gałąź. Jeśli zrobiło ci się gorąco na samą myśl, to mamy na to radę – AC.

Choć niektórym AC może kojarzyć się przede wszystkim z ubezpieczeniem nowych samochodów, wiele towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną także pojazdy dużo starsze, dzięki czemu ich właściciele również mogą spać spokojnie. – „W ramach Autocasco w Wiener ubezpieczamy pojazdy mające do 20 lat, a w przypadku kontynuacji polisy nawet starsze. Dzięki formule all risk możemy objąć ochroną ubezpieczony samochód między innymi od skutków będących następstwem: zderzenia z innym pojazdem, działania sił przyrody, pożaru, uszkodzenia przez zwierzęta (np. pogryzione kable), uszkodzenia przez osoby trzecie czy w przypadku kradzieży pojazdu” – mówi Marek Dmytryk, Zastępca dyrektora Biura ubezpieczeń detalicznych w firmie Wiener.

NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Choć niektórzy traktują swoje samochody jak największe skarby, zawsze pamiętają o OC i AC, trzymają je w garażu i dbają żeby nic się z nimi nie stało, to warto mieć na uwadze, że możemy zadbać również o ich pasażerów. Ubezpieczenie NNW dotyczy życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów i zapewni wypłatę świadczenia, jeśli wypadek spowoduje u nich uszczerbek na zdrowiu.

Ubezpieczenia opon, szyb i bagażu

Jedną z trudnych sytuacji w trakcie podróży jest uszkodzone koło. Nie zawsze sprawdzi się zestaw naprawczy, a nawet jeśli dysponujemy zapasową oponą, nie można na niej zbyt długo i szybko jechać. Dlatego w ramach ochrony opon, ubezpieczyciel zorganizuje nam i pokryje koszt wymiany koła, holowania lub naprawy uszkodzonego ogumienia.

Trudno jechać z pękniętą lub stłuczoną szybą, nawet wtedy, gdy mamy ładną pogodę – jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale również bardzo niebezpieczne. Wymiana szyby w losowo znalezionym serwisie nie tylko może generować duży koszt, ale również zająć sporo czasu – musimy pamiętać o kolejkach, czasie oczekiwania czy godzinach pracy takich miejsc. W ramach Pakietu AUTO Wiener zorganizuje i bezgotówkowo naprawi uszkodzoną lub wymieni stłuczoną szybę.

Jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to zazwyczaj przewożone bagaże schodzą na sam dół piramidy priorytetów i najpierw skupiamy się na pasażerach i uszkodzeniach samochodu. Jednak w przypadku ubezpieczenia bagażu, możemy otrzymać zwrot kosztów w przypadku jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty w wyniku wypadku, bez względu na to czy przewozimy go w samochodzie, czy na bagażniku dachowym.

Każdy wyjazd samochodem wymaga od nas znajomości przepisów, techniki jazdy a także rozsądku oraz dbałości o stan techniczny samochodu. Bezpieczna podróż to suma wielu czynników i odpowiedzialności wielu osób. W tej kwestii nie możemy polegać tylko na sobie, ponieważ każdy kierowca jest odpowiedzialny również za innych podróżnych. Jeśli jednak któryś z tych czynników zawiedzie, warto pamiętać, że rozszerzony pakiet ubezpieczeń to przysłowiowy as w rękawie, który pozwoli nam wyjść suchą stopą z trudnej sytuacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź ofertę Grupy Ubezpieczeniowo – Finansowej: www.guf.com.pl

GUF, ul. Górnośląska 56
62-800 Kalisz

GUF, ul. Dobrzecka 3
62-800 Kalisz

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie