Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorząd Kalisza chce szukać źródeł geotermalnych

Andrzej Kurzyński
Samorząd Kalisza chce szukać źródeł geotermalnych
Samorząd Kalisza chce szukać źródeł geotermalnych Andrzej Kurzyński/Tomasz Staszczyk
Samorząd Kalisza chce szukać źródeł geotermalnych na terenie miasta. Odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy planowany jest na Piwonicach w sąsiedztwie elektrociepłowni. Gorąca woda znajdująca się pod ziemią miałaby bowiem służyć do ogrzewania mieszkań.

W czwartek w kaliskim ratuszu prezydent miasta Grzegorz Sapiński oraz Piotr Meler, prezes spółki Energa Wytwarzanie SA, podpisali list intencyjny o współpracy w celu wykorzystania ciepła pochodzącego z wód geotermalnych na terenie Kalisza. Samorząd miasta liczy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje planowany odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy. Wszystko po to, aby sprawdzić możliwość wykorzystania zasobów geotermalnych na terenie Kalisza. Wniosek o dofinansowanie ma zostać złożony jeszcze w tym roku. Według kosztorysu, odwiert oraz odpowiednie badania mają kosztować około 15 milionów złotych.

- To jest duży krok do przyszłości, do walki o dobre środowisko dla mieszkańców Kalisza - mówi Grzegorz Sapiński prezydent Kalisza.

Jeśli Miasto Kalisz podejmie eksploatację złóż wód geotermalnych, pozyskane w ten sposób ciepło może trafić do lokalnych odbiorców przy wykorzystaniu sieci ciepłowniczej Spółki ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o. Aby zwiększyć szanse na dofinansowanie, miasto Kalisz pozyskało partnera w postaci spółki Energa Wytwarzanie.

- Kładziemy duży nacisk na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Miasto Kalisz, współpracą z którym często się chwalimy, ma podobne do naszych priorytety, związane z ochroną środowiska. Partnerstwo między miastem a dużą spółką z udziałem skarbu państwa jest bezpieczne, gwarantuje rozwój, co widać oraz gwarantuje możliwość zrealizowania tak ciekawego przedsięwzięcia jakim są źródła geotermalne - mówi Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie SA.

Na razie nie wiadomo jakie dokładnie zasoby geotermalne są pod miastem. Według atlasów złóż geologicznych oraz dwóch odwiertów w sąsiedztwie Kalisza, czyli we Florentynie i Zakrzynie, pod grodem nad Prosną powinny znajdować się złoża wody o temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

- To w jaki sposób będziemy mogli wykorzystać ciepło geotermalne, dowiemy się po analizie z odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego. Może się okazać, a takie sytuacje w kilku miastach miały już miejsce, że temperatura wody była wyższa niż zakładano, ale zdarzał się też, że właściwości energii geotermalnej nie spełniały właściwości eksploatacyjnych - mówi Piotr Figiel, energetyk miejski.

Odwiert miałby zostać wykonany w sąsiedztwie Elektrociepłowni Piwonice, ponieważ miasto zakłada wykorzystanie wód geotermalnych do celów ciepłowniczych. W kontekście planowanych przez grupę Energa inwestycji, zaopatrzenie Kalisza w ciepło z wykorzystaniem wód geotermalnych może stanowić uzupełnienie planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego w postaci budowy bloku biomasowego.

Sam odwiert oraz późniejsze analizy próbkowania z Państwowego Instytutu Geologicznego mogą potrwać około 17 - 18 miesięcy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Jak odbudować odporność po antybiotyku?

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto