Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa dopłaci do sadzenia drzew miododajnych

Andrzej Kurzyński
Samorząd województwa zamierza pomagać pszczołom
Samorząd województwa zamierza pomagać pszczołom UMWW
Odpowiadając na potrzeby pszczelarzy samorząd województwa wielkopolskiego dofinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych. Może to być nawet do 20 tysięcy złotych. Wszystko po to, aby pomóc chronić pszczoły. Samorządy mogą składać wnioski do 30 listopada.

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego odbyła się konferencja dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce. Wzięło w niej udział blisko 200 osób.

- Bieżący rok jest dla rolnictwa rokiem bardzo trudnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Również pszczelarstwa nie ominęły trudności. Zdarzenia te skłoniły do podjęcia działań na rzecz poprawy warunków chowu i hodowli pszczół. Stąd właśnie zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w tracie której omówione mogły zostać zostały najbardziej istotne i palące problemy pszczelarstwa – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W konferencji udział wziął m.in. Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który omówił biologiczne i gospodarcze znaczenie pszczół miodnych i konsekwencje wynikające z zagrożeń dla tego gatunku. Podkreślał on kwestię różnorodności biologicznej i potrzebę powrotu do zanikających kwietnych łąk oraz ostoi krzewów i drzew miododajnych.

Podczas dyskusji zwracano uwagę na konieczność prowadzenia przez powiatowe inspekcje ochrony roślin i nasiennictwa szkoleń z zakresu zasad przeprowadzania zbiegów ochrony roślin, ze szczególnym uwzględnieniem prewencji dla pszczół. Wskazywano na konieczność posiadania przez rolników certyfikatów z takich szkoleń. Z kolei leśnicy wnioskowali o nawiązanie współpracy z nadleśnictwami szczególnie w sprawach związanych z edukacją i ochroną pożytków pszczelich.

W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wpłynęły zapytania dotyczące możliwości nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych. Samorząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sadzonek takich drzew nie tylko w pasach drogowych, ale także na terenach rolniczych.

- Hodowcy poinformowali, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód. Działanie, które będziemy prowadzić jest długofalowe, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. - Ale też na wiele lat - dodaje wicemarszałek Grabowski.

Nasadzenia drzew mają nie tylko poprawić strukturę gleb i ich jakość, a także przyczynić się do łagodzenia negatywnych zjawisk związanych z prowadzeniem intensywnej gospodarki rolnej, poprawiając warunki mikroklimatyczne przyległych pól. Zachowanie bioróżnorodności poprzez nasadzenia drzew miododajnych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym, zdecydowanie poprawiając ekosystem lokalny.

Dofinansowanie może wynieść nawet do 90 % łącznej wartości kosztów, jednak nie więcej niż 20 tysięcy złotych. O przyznanie środków na zakup sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne. Termin składani wniosków upływa 30 listopada. Wnioski należy składać w Departamencie Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto