Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schola Cantorum w Kaliszu rozpoczęta [ZDJĘCIA]

Mirosława Zybura
37. Schola Cantorum w Kaliszu rozpoczęta
37. Schola Cantorum w Kaliszu rozpoczęta Mirosława Zybura
Trwa 37. edycja Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Obok koncertów nie zabraknie warsztatów oraz interesujących wystaw.

Daniel Sierbin zaczął grać w czwartej klasie w zespole, który działał przy jego szkole podstawowej. Dzisiaj już dorosły, 23-letni student nadal chętnie przyjeżdża do Kalisza właśnie w czasie ferii, by wystąpić na Scholi Cantorum. Jest instruktorem zespołu Juvenales Anime z Międzyrzecza; jest także muzykiem - gra na instrumencie o pięknej nazwie: viola da gamba, podobnej do kontrabasu. Mówi wprost, że dla osób postronnych fascynacja muzyką dawną z czasów średniowiecza, baroku czy renesansu może wydawać się dziwaczna.

- Jest to taki obszar, który może faktycznie wydawać się nieco egzotyczny. Ta muzyka niesie jednak bardzo dużo treści i daje dobre podstawy nawet tym, którzy nie zostaną w przyszłości muzykami - mówi Daniel Sierbin. W Kaliszu gości już po raz jedenasty. Nie on jeden przyjeżdża do Kalisza od lat właśnie na festiwal, który w ciągu 37 lat na stałe wpisał się w kalendarz największych kulturalnych imprez miasta. Do tego są one otwarte dla publiczności jak żadne inne tego rodzaju wydarzenie, bo wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące Scholi jest wolny. Co roku nad Prosną goszczą też nauczyciele, którzy jako dzieci uczestniczyli w pierwszych odsłonach festiwalu. Do Kalisza przyjeżdżają ze swoimi zespołami - tak jak Małgorzata Szymańska, instruktorka zespołu Carmen Alacre z Dobroszyc. Swoją pasją dzieli się z dziećmi i młodzieżą, którzy w tych dźwiękach odnajdują także niespotykaną dzisiaj harmonię i... nieco magii.

- Magia daje poczucie bezpieczeństwa, wewnętrzną ciszę, radość, która nie spełnia się w innych warunkach. To piękne, naturalne dźwięki, które moim uczniom dają też energię. Uczniowie potrafią po kilka godzin ćwiczyć i w ogóle nie są tym zmęczeni - mówi instruktorka.Festiwal to dla młodych muzyków konkurs i walka o nagrody, a dla słuchaczy -jedyna taka okazja w roku, by muzyki dawnej posłuchać w jej właściwym brzmieniu i w odpowiedniej oprawie. Koncerty otwierające festiwal w kaliskich kościołach to wyjątkowe widowisko. - Muzyka dawna jest prezentowana w Kaliszu przez profesjonalistów. Przyjeżdżają tutaj muzycy naprawdę na bardzo wysokim poziomie - mówi Grażyna Dziedziak, dyrektorka festiwalu. W tym roku w ramach Scholi zagrał też gość specjalny - zespół Trecanum z Francji. Festiwalowi towarzyszy m.in. wystawa prac "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną" i ekspozycja instrumentów dawnych (m.in. fidel dłubanej, citoli czy tubmaryny) z autorskiej kolekcji Ryszarda Dominika Dembińskiego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Jak powiedział nam twórca, wszystkie instrumenty, odtwarzane na podstawie historycznych źródeł, grają jak przed setkami lat.

Festiwal potrwa do 28 lutego i wtedy też, podczas koncertu galowego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego o 17:00, poznamy laureatów przesłuchań konkursowych.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto