18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron przeciwatomowy w Kaliszu otwarty dla zwiedzających

AND
Schron przeciwatomowy w Kaliszu dostępny jest dla zwiedzających
Schron przeciwatomowy w Kaliszu dostępny jest dla zwiedzających Andrzej Kurzyński (c)
Powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i jeszcze do niedawna był jednym z najbardziej tajemniczych obiektów w mieście. Schron przeciwatomowy w Kaliszu, bo o nim mowa, został odrestaurowany i oficjalnie otwarty dla zwiedzających.

Schron przeciwatomowy w Kaliszu został wybudowany po tak zwanym kryzysie kubańskim, najpoważniejszym kryzysie po II wojnie światowej. Obiekt powstał przy ulicy Granicznej 20. Pod budynkiem mieszkalny powstał obiekt liczący około 500 metrów kwadratowych. To tutaj w razie ataku atomowego miały schronić się najważniejsi oficjele w mieście oraz dowodzić. To tutaj miały trafiać dane o skażeniach z całego regionu kaliskiego. Wszystko mogło być dokładnie analizowane. Na wypadek alarmu można było także załączać syreny alarmowe rozmieszczone w mieście.

Schron przeciwatomowy w Kaliszu wyposażony jest w pomieszczenia operacyjne oraz urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu: system centralnego ogrzewania, specjalny system agregatów filtrowo-wentylacyjnych, agregat prądotwórczy i centralę łączności przewodowej i radiowej.

- W obiekcie przez cały czas utrzymywana była stała temperatura. Rocznie zużywano około 68 ton opału i nie było mowy, aby mogło go zabraknąć - wspomina Tadeusz Siedlecki, ppłk. w stanie spoczynku, wieloletni opiekun kaliskiego schronu.

Schron przeciwatomowy w Kaliszu otwarty dla zwiedzających

Aktualnie przy ulicy Granicznej 20 mieści się siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Fundację "Miłosierdzie".

- Obiekt przez kilka lat stał nieużytkowany a był własnością Skarbu Państwa. Został przekazany miastu. Zastrzeżenie wojewody była takie, aby został on przekazany pod konkretny cel, w tym przypadku pod Warsztaty Terapii Zajęciowej. Był to efekt indywidualnych zabiegów prezesa fundacji Stanisława Bronza, ale też życzliwości władz wojewódzkich i nieskromnie powiem także Kalisza - mówi Jacek Konopka, wiceprezydent Kalisza.

Miasto zainwestowało w remont budynku około pół miliona złotych, aby osoby niepełnosprawne miały dobre warunki. Wokół budynku jest ogród oraz wspomniany schron przeciwatomowy. Schron został gruntownie wysprzątany oraz odświeżony. Pomagali w tym zarówno pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ich uczestnicy, jak również skazani z kaliskiego więzienia. Efekty mogliśmy oglądać we wtorek podczas uroczystego otwarcia schronu.

Schron przeciwatomowy w Kaliszu będzie teraz udostępniany wszystkim chętnym. Obiekt mogą zwiedzać osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 62 593 16 00.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto