Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w kościele garnizonowym. Konserwatorzy odnaleźli XVIII-wieczne malowidła ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Sensacyjne odkrycie w kościele garnizonowym. Konserwatorzy odnaleźli XVIII-wieczne malowidła
Sensacyjne odkrycie w kościele garnizonowym. Konserwatorzy odnaleźli XVIII-wieczne malowidła Bartłomiej Hypki
Nieznane do tej pory malowidła przedstawiające m.in dawne zabudowania miasta, w tym gotyckiego ratusza, Matkę Boską na rydwanie czy postać św. Stanisława Kostki odnaleźli konserwatorzy podczas prac renowacyjnych w kościele garnizonowym w Kaliszu.

Odkryte malowidła pochodzą prawdopodobnie z lat 1730-1750, kiedy był to kościół jezuicki.

- Przystępując do prac konserwatorskich nie wiedzieliśmy do końca, jakie pierwotne dekoracje malarskie i sztukatorskie zachowały się w kościele. A świątynia doświadczyła wielu burzliwych wydarzeń w swojej historii - mówi Przemysław Gorek, konserwator dzieł sztuki i główny wykonawca prac. - Przed nami jeszcze badania dekoracji, ale już teraz możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z unikatowym odkryciem na skalę Kalisza. Ranga odkrycia jest podobna skalą do odkrycia malowidła św. Krzysztofa w kościele franciszkanów.

Dodaje, że malowidła potwierdzają wysoką rangę Kalisza w XVIII wieku jako jednego z ważnych ośrodków kultury.

W nawach bocznych na łukach odnaleziono malowidła przedstawiające m.in. panoramę Kalisza wraz z gotyckim ratuszem oraz postać Matki Boskiej na rydwanie ciągniętym przez konie. Jedno z malowideł prezentuje również XVIII-wieczną fasadę kościoła. Z drugiej strony kościoła znaleziono m.in malowidła przedstawiające odpływające galeony, odwołujące się prawdopodobnie do ucieczki św. Stanisława Kostki z Wiednia. Odkryto także miejsca i fragmenty skutych ołtarzy stiukowych.

- To nie są tylko kaliskie nawiązania. Malowidła pełniły również funkcję edukacyjną. Jezuici byli zakonem kontrreformackim - dodaje Mikołaj Wojdak, konserwator malarstwa. - Malowidła są w złej kondycji, głównie przez kolejne remonty kościoła.

To kolejne odkrycie dokonane przy okazji wielkiego remontu świątyni, który polega na konserwacji i renowacji części elementów oraz odświeżeniu ścian. W kościele założone zostanie również ogrzewanie podłogowe. Całość zadania finansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 5,2 mln zł. Prace mają potrwać do końca roku. I nie wiadomo jakie odkrycia mogą jeszcze przynieść...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto