18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śliwniki świętowały jubileusz 600-lecia

AND
Śliwniki świętowały jubileusz 600-lecia
Śliwniki świętowały jubileusz 600-lecia
Wieś Śliwniki w gminie Nowe Skalmierzyce świętowała jubileusz 600-lecia swojego istnienia. Uroczyste obchody odbyły się w miniony weekend.

Obchody zainaugurowano konferencją historyczną, zorganizowaną w Domu Katolickim w Skalmierzycach. Referat o historii miejscowości wygłosił Jerzy Wojtczak. Podczas sesji dokonano również prezentacji publikacji pt. „Śliwniki. Właściciele majątku. Pałac i jego mieszkańcy. Przywracanie dawnej świetności.” autorstwa Anny Narewskiej i Jerzego Aleksandra Splitta.

Tego samego dnia nastąpiło złożenie kwiatów pod odnowionym specjalnie na te okoliczność pomnikiem Jana Nepomucena i Joanny Niemojowskich – właścicieli wspominanego pałacu, wybudowanego w latach 1848-1850.
Kulminacja obchodów jubileuszu wsi Śliwniki miała miejsce w sobotę i rozpoczęła się przy pałacu, którego obecnymi właścicielami są Aleksandra i Andrzej Rogowscy. Od kilku lat obiekt poddawany jest intensywnym pracom renowacyjnym. Na tle zabytku wykonano pamiątkową zbiorową fotografię, na której mógł się znaleźć każdy chętny śliwniczanin.

Ważnym punktem uroczystości była eucharystia z udziałem ks. biskupa Edwarda Janiaka, który wspólnie z wiernymi modlił się w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców wsi. Po mszy świętej przy tzw. „Krakusie” , w pobliżu przydrożnego krzyża odsłonięto poświęconą przez biskupa oraz proboszcza parafii, ks. kanonika Sławomira Nowaka, tablicę pamiątkową. Aktu przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Bożena Budzik, sołtys Śliwnik Mieczysław Kowalczyk, mieszkaniec wsi Wiesław Szyszka oraz przedstawiciele jej najmłodszego pokolenia.

Pod tablicę wkopano sporządzony i podpisany przez mieszkańców akt jubileuszowy, który ma być „historycznym dowodem wydarzeń, jakie się w 600-lecie jubileuszu wsi dokonywały.” Treść aktu odczytał prezes SM „Lazur” Zenon Michaś a w jego umieszczeniu pod tablicą pomagał radny a zarazem mieszkaniec Śliwnik Marian Brzeziński, który poprosił zebranych: „Niech słowa wyryte w kamieniu, na wieki te dziejowe wydarzenia upamiętniają i będą dowodem naszej troski i umiłowania naszej Małej Ojczyzny, jaką jest dla nas nasza rodzinna wieś Śliwniki, jej pola i opłotki, lasy i wody, domy i gospodarstwa nasze w pocie czoła i znojnej pracy codziennej dla dobrobytu wspólnego pomnażane.”

Po uroczystościach oficjalnych przyszła pora na wspólną biesiadę, którą zorganizowano na tzw. Zawadach. Jubileusz był okazją do uhonorowania również najstarszych mieszkańców wsi Śliwniki – dla sześciorga z nich: Edmundowi Bochyńskiemu, Wandzie Karbowej, Irenie Kowalskiej, Marii Kowalskiej, Weronice Sztukowskiej oraz Jerzemu Wawrzyniakowi przygotowano listy gratulacyjne, które odebrali osobiście, bądź też ze względu na zły stan zdrowia przekazano członkom ich rodzin.

Zebranym na festynie jeszcze raz przedstawiono krótką historię Śliwnik, którą zaprezentował Jerzy Wojtczak a mieszkanka wsi Marta Danielak przypomniała treść wmurowanego pod pamiątkową tablicą przy krzyżu aktu jubileuszowego. Poproszono również księdza biskupa, by pobłogosławił teren.

Ukoronowaniem wszystkich uroczystości był występ biesiadny śląskiego zespołu Servoos, zabawa taneczna, animacje dla dzieci oraz prawdziwie swojski poczęstunek.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto