Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Kaliszu. Jak segregować odpady biodegradowalne? Co do nich zaliczamy?

BH
Na kaliskich osiedlach pojawiły się nowe, brązowe pojemniki. Mają tam trafiać odpady ulegające biodegradacji.
Na kaliskich osiedlach pojawiły się nowe, brązowe pojemniki. Mają tam trafiać odpady ulegające biodegradacji. Bartłomiej Hypki
Na kaliskich osiedlach pojawiły się nowe, brązowe pojemniki. Mają tam trafiać odpady ulegające biodegradacji.

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych wynika z dyrektywy unijnej. Na wszystkie państwa członkowskie zostało nałożone obowiązkowe wysegregowanie z odpadów komunalnych, aż 50 procent masy odpadów biodegradowalnych. O tym, jak dzielić śmieci na odpowiednie frakcje i do których pojemników je wyrzucać mówią m.in. ustawy o odpadach oraz rozporządzenia Ministerstwa Środowiska.

Pod koniec grudnia ubr. na osiedlach pojawiły się brązowe pojemniki BIO na kolejną frakcję odpadów. Nie wszyscy wiedzą, co dokładnie zaliczamy do bioodpadów, a jakich śmieci nie można pod żadnym pozorem wrzucać do pojemników przeznaczonych na śmieci BIO. Trafiać tam powinny m.in. trawa, liście, pozostałości roślinne, obierki owoców i warzyw, skorupki jaj, resztki żywności (bez mięsa), przeterminowane owoce i warzywa, a także fusy po kawie i herbacie. W żadnym razie nie powinno się tam wrzucać: mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemi, kamieni i popiołu.

Jak tłumaczy nam Włodzimierz Karpała, prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej, próżno jednak szukać szerszej informacji w sprawie bioodpadów od Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza.

- Nie powinno się do pojemników BIO wrzucać torebek foliowych, w których wynosimy odpady biodegradowalne. I tym sposobem taka foliówka powinna trafić potem do odpadów zmieszanych. W polskim systemie gospodarowania odpadami wprowadzono za dużo frakcji. A poza tym mamy za mało spalarni. Mamy też problem z zagospodarowaniem odpadów segregowanych - tłumaczy prezes KSM.

Segregować odpady musi każdy z nas. Za niesegregowanie lub niewłaściwe segregowanie naliczana będzie opłata karna w wysokości 46 zł od osoby. Nie wiadomo jednak jak to egzekwować.

- My ze swojej strony wysłaliśmy informacje do mieszkańców, jakie odpady należy wywozić do PSZOK-u na ulicę Bażancią. Przypominamy też, że nie wolno już wystawiać materiałów budowlanych, a odpady wielkogabarytowe również najlepiej samemu wywozić do PSZOK-u. Wyjaśniamy również, jak odpowiednio segregować odpady - tłumaczy prezes KSM.

Odpady można przywozić do PSZOK w każdą sobotę w godzinach 8-16. Dostarczając odpady, należy podać adres zamieszkania i okazać dowód osobisty.


Studio Wonder Women - piękny pokaz pole dance

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto