Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci z Ostrowa pod kontrolą GSM

Ryszard Binczak
Dariusz Kowalski, prezes ostrowskiej spółki Holdikom i koordynator projektu
Dariusz Kowalski, prezes ostrowskiej spółki Holdikom i koordynator projektu Ryszard Binczak
„Ostrów technologiczny” to pilotażowy program, który polega na wykorzystaniu systemu GSM do monitoringu miasta i funkcjonowania spółek komunalnych.

– Firma Orange dotarła do nas po tym, jak z powodzeniem wdrożyliśmy e–tornistry – tłumaczy prezydent Jarosław Urbaniak. – Rozwiązania dotyczące wybranych dziedzin komunalnych np. monitoringu gazu czy energii elektrycznej są stosowane w polskich miastach. My chcemy opracować system kompleksowy i pozyskać środki zewnętrzne na jego wdrożenie.

W liście intencyjnym podpisanym przez prezydenta Ostrowa i przedstawiciela Polskiej Telefonii Komórkowej Dawida Fabisia znalazła się deklaracja dotycząca stworzenia koncepcji miasta technologicznego, wykorzystującego nowoczesne technologie. Szczególnie chodzi o GSM, które ma zostać wykorzystane do rozwoju i wsparcia usług komunalnych, użyteczności publicznej, współpracy naukowej oraz wspólnej promocji zastosowanych rozwiązań.

– Chcemy wprowadzić technologię, która ułatwi obywatelom funkcjonowanie w mieście i ograniczy koszty funkcjonowania samorządu lokalnego – mówi Fabiś. – Ostrów postrzegamy jako miasto z rozbudowaną bazą usług komunalnych, nowoczesne, chętne do wdrażania nowych inicjatyw. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę.

Pomysłów jest bardzo wiele. Na początek firma zajęła się opomiarowaniem sieci wodociągowej. Dzięki temu będzie wiadomo, gdzie występują straty i będzie można im zapobiegać. System będzie również informował o awariach.

Następnie, dzięki zainstalowaniu specjalnej karty na licznikach klientów indywidualnych, będzie można zrezygnować z usług inkasentów, bowiem odczyty dotyczące zużycia wody będą przesyłane automatycznie. Kolejny pomysł to wprowadzenie miejskiej karty, która pozwoli monitorować linie autobusowe w mieście. Będzie można w prosty sposób sprawdzić, które kursy są najbardziej rentowne, z których można zrezygnować, na jakich liniach w godzinach szczytu powinien jeździć większy autobus.

Monitorowane będą również… kubły na śmieci. Dzięki temu dyspozytor ustalający kursy śmieciarek będzie wiedział, które pojemniki i na jakich osiedlach należy opróżnić.
– Poza tym będziemy dokładnie wiedzieć ile odpadów trafia na nasze wysypisko – mówi Dariusz Kowalski, prezes Holdikomu.

System wejdzie na miejskie targowiska. Pobierający opłaty będzie wyposażony w tablety. Z nich dowie się, które miejsca na targowisku są w danej chwili wolne i można je wynająć.
– Po wprowadzeniu tych rozwiązań, w Polskę pójdzie sygnał, że jesteśmy miastem o dużym potencjale informatycznym, otwartym na innowacje i może uda nam się ściągnąć nowych inwestorów – dodaje Dariusz Kowalski.
Projekt zakłada także wspólne przygotowanie wniosków aplikacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto